Jest szansa, że w końcu z większą energią zaczniemy wdrażać technologię 5G w Polsce. Analitycy z Polityki Insight podają, że aukcja nowych częstotliwości będzie przyspieszona. Uzgodnienia w sprawie Polskiego 5G idą dobrze, a zapis o wykluczeniu chińskich dostawców urządzań telekomunikacyjnych może zostać złagodzony.
Eksperci z Centrum Analitycznego Polityka Insight mają dobre informacje na temat technologii 5G w Polsce. Według ich informacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej myśli o przyspieszeniu aukcji częstotliwości 5G. Konsultacje na temat aukcji miały rozpocząć się dopiero po przyjęciu przez rząd projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, ale prezes UKE Jacek Oko nie chce już więcej czekać.
Aukcja 5G w Polsce jednak wcześniej?
Operatorzy spodziewają się publikacji nowej wersji dokumentów aukcyjnych już pod koniec maja lub na początku czerwca. Nie należy się jednak spodziewać dużych zmian w dokumentacji. Prawie na pewno będzie mowa o większej liczbie nadajników 5G, które będą musiały zostać zbudowane przez operatorów. Spodziewany też jest niewielki wzrost ceny wywoławczej częstotliwości. Analitycy Polityki Insight uważają, że jeśli Urząd Komunikacji Elektronicznej chce przydzielić nowe częstotliwości 5G jeszcze w tym roku, to musi rozpocząć konsultacje z operatorami najpóźniej do końca czerwca. Przypominamy, że wcześniej na blogu prezesa UKE mogliśmy przeczytać, że nie zamierza się spieszyć z licytacją częstotliwości, o czym pisaliśmy w tekście „Prezes UKE: aukcja 5G jednak później”.
Zbliżają się też konkretne decyzje w sprawie Polskiego 5G. Przedstawiciele firmy Exatel uważają, że warunki współpracy operatorów w ramach tej inicjatywy uda się uzgodnić do wakacji. Podobno większość operatorów jest już gotowa do podjęcia ostatecznych decyzji. Według ekspertów z Polityki Insight, projekt ma też poparcie koncernu Cellnex, który jest właścicielem dużej części infrastruktury, masztów i nadajników, na których operują polscy operatorzy telekomunikacyjni. Przedstawiciele Exatela planują podpisać ostateczną umowę tworzącą Polskie 5G jeszcze przed zakończeniem aukcji częstotliwości 5G w Polsce.
Czy zapisy KSC zostaną złagodzone?
Ciekawe informacje dotyczą też kwestii chińskich gigantów technologicznych dostarczających urządzenia dla operatorów. Według informacji Polityki Insight, administracja rozważa scenariusz, w którym tylko w infrastrukturze Operatora Sieci Komunikacji Strategicznej (OSKS) i Polskiego 5G (który ma zapewnić zasięg 5G w mniejszych miejscowościach) będzie zabronione stosowanie sprzętu od chińskich dostawców. Reszta operatorów telekomunikacyjnych miałaby prawo dalszego korzystania z ich usług. Telekomy muszą mieć jednak świadomość, że zapisy niechętne chińskim firmom technologicznym mogą dalej pozostać w nowelizacji ustawy o KSC. O potencjalnych problemach z niektórymi zapisami nowelizacji ustawy o krajowych systemie cyberbezpieczeństwa pisaliśmy wielokrotnie na naszym blogu, m.in. w tekście „Cyberbezpieczeństwo tak, ograniczenia w konkurencji niekoniecznie”.
Wygląda na to, że wszystkie te kluczowe procesy dla rynku telekomunikacyjnego w Polsce mogą skumulować się w kilku ostatnich miesiącach roku. Wtedy odbędzie się licytacja, czyli najważniejsza cześć aukcji 5G w Polsce. Mniej więcej w tym samym czasie poszczególni uczestnicy rozmów w sprawie Polskiego 5G powinni podjąć decyzję o uczestnictwie w tym projekcie. To wszystko zbiega się w czasie z doniesieniami o rezygnacji Marka Zagórskiego, co sprawia, że prawdopodobnie tymi sprawami będzie musiał się zająć jego potencjalny następca.
Źródło: Polityka Insight