Uganda testuje drony, aby przyspieszyć dostawy leków na HIV / Źródło: Reuters

Uganda testuje drony, aby przyspieszyć dostawy leków na HIV

W ramach programu pilotażowego Uganda dostarcza leki na HIV za pomocą dronów na archipelagu na Jeziorze Wiktorii. Drony mają usprawnić transport materiałów medycznych dla krajowego systemu opieki zdrowotnej, który boryka się z chronicznymi niedoborami. Dostawy leków z powietrza mogą rozwiązać wiele problemów krajów słabiej rozwiniętych.

Testy są finansowane przez jedną z największych firm farmaceutycznych, a przeprowadza je rządowy Instytut Chorób Zakaźnych. Dostarcza on leki na HIV ze szpitala do pacjentów w znajdujących się niewielkich wioskach w Kalangali – archipelagu składającym się z osiemdziesięciu czterech wysp. Inne kraje afrykańskie, takie jak Ghana i Rwanda, też już korzystają z dronów, aby poprawić jakość opieki zdrowotnej.

Drony i dostawy leków to przyszłość krajów lepiej i słabiej rozwiniętych

Jeśli testy zakończą się sukcesem, ten sposób transportu może zostać przyjęty na dużo większą skalę, aby pomóc w usprawnieniu dostaw leków i materiałów medycznych dla publicznego systemu opieki zdrowotnej w Ugandzie. Kraj ten boryka się z dużymi problemami, takimi jak brak personelu i niedobór podstawowych leków, w tym szczepionek, a także zaopatrzenia medycznego. Ale nie tylko w takich krajach drony mogą ratować ludziom życie. Na naszym blogu wielokrotnie poruszaliśmy ten temat, na przykład w tekście „Drony z defibrylatorami będą ratować życie pacjentom z podejrzeniem zatrzymania krążenia”.

Gwałtowny wzrost wskaźnika HIV w Kalangali, szacowany już na około 27% populacji na wyspach, jest częściowo spowodowany przez wędrownych rybaków, którzy przemieszczają się z jednej wyspy na drugą. Dostawy leków na HIV na wyspy za pomocą łodzi są często zakłócane przez sztormy.

Innocent Tushemerirwe, lider wiejskiego zespołu ds. zdrowia, powiedział, że „stanęliśmy w obliczu wyzwania związanego z silnymi burzami. Zespoły medyczne nie docierają na miejsce, a niektórzy ludzie nie otrzymują potrzebnych im środków medycznych”.

Uganda testuje drony, aby przyspieszyć dostawy leków na HIV / Źródło: Reuters
Uganda testuje drony, aby przyspieszyć dostawy leków na HIV / Źródło: Reuters

Rosalind Parkes-Ratanshi, dyrektorka Academy for Health Innovation w instytucie i szefowa projektu badawczego, powiedziała, że „łodzie są bardzo drogie i są również bardzo niebezpieczne, w Kalangali jest wiele utonięć. Pomyśleliśmy, że może to być opłacalny i bezpieczny sposób dostarczania leków antyretrowirusowych do ludzi żyjących z HIV na wyspach”.

Dostawy leków w burzy – drony bezpieczniejsze od łodzi

Drony teoretycznie mogą latać przy wietrze o prędkości do 15 metrów na sekundę i ulewnym deszczu, chociaż zespół badawczy ze względów bezpieczeństwa ogranicza to na razie do 5 metrów na sekundę i średniego do deszczu. Bezzałogowe statki powietrzne przyspieszają również czas dostawy, więc łatwiej jest znaleźć momenty spokojnej pogody.

Drony DJI M300 zostały specjalnie dostosowane do programu. Wyposażone są w odłączane białe skrzynie ładunkowe, oprogramowanie operacyjne i aplikację do pilotażu – dzięki WeRobotics, organizacji z siedzibą w Szwajcarii, która wykorzystuje robotykę, dane i sztuczną inteligencję do rozwiązywania problemów w ponad trzydziestu krajach rozwijających się.

Program testowy, który na razie dostarcza tylko leki antyretrowirusowe, będzie trwał do czerwca, kiedy to zostanie poddany ocenie. Parkes-Ratanshi powiedziała, że zespół zastanawia się również, czy drony mogłyby w przyszłości latać z próbkami do testowania obecności wirusa HIV, gruźlicy lub COVID-19. Na naszym blogu często poruszamy temat przyszłości medycyny i nowych technologii. Polecamy nasze teksty, na przykład artykuł „Jak 5G, a później 6G, może odmienić służbę zdrowia?”.

Źródło: Reuters