laboratorium

AI London Summit 2022: konkurs wygrywa startup z branży healthcare

Po raz kolejny okazuje się, że jednym z najważniejszych zastosowań sztucznej inteligencji jest opieka zdrowotna. Podczas tegorocznego AI London Summit konkurs pitchingowy z udziałem 30 najlepszych i najbardziej błyskotliwych startupów AI wygrał startup z branży healthcare. To firma, która za cel wzięła sobie usprawnienie procesu leczenia chorych na raka.

Oprócz szeregu wystaw, rozmów i okrągłych stołów, tegoroczny AI London Summit wprowadził pierwsze w historii wydarzenie zaprojektowane z myślą o startupach na wczesnym etapie rozwoju, koncentrujących się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Miało ono format konkursu pitchingowego, wzorowanego na popularnym programie telewizyjnym. W pierwszej rundzie wzięło udział 30 startupów. Następnie wyłoniono pięć, które miały odpowiedzieć na pytania panelu sędziowskiego.

Startup z branży healthcare chce pomóc szukać właściwego leczenia poza laboratorium

Zwycięskim zespołem okazał się startup Panakeia, który zaprojektował platformę do tworzenia cyfrowych bliźniaków (digital twins) komórek rakowych pacjentów. To umożliwia lekarzom wypróbowanie różnych terapii na cyfrowej kopii w celu określenia najskuteczniejszego leczenia. Takie rozwiązanie oferuje oszczędności nie tylko czasu i pieniędzy, ale także sprawia, że proces leczenia pacjentów jest znacznie mniej uciążliwy. To już kolejny przykład na to, że AI przyniesie prawdziwą rewolucję w ochronie zdrowia. Pisaliśmy o tym wielokrotnie na naszym blogu, m.in. w tekście „Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce chorób płuc”.

Pandu Raharja-Liu, współzałożyciel firmy, powiedział: „opracowujemy następną generację multiomicznego profilowania biomarkerów – być może brzmi to dla Ciebie jak greka, ale wyobraź sobie, że w ten sposób obecnie leczy się nowotwory. Wcześniej, jeśli zachorowałeś na raka, nie było tak naprawdę wielu dostępnych metod leczenia. Duża część z nich rozwiązywała tylko część problemów pacjenta. W ciągu ostatnich kilku lat odkryliśmy, że niektóre części populacji lepiej reagują na pewne metody leczenia w zależności od ich profilu biomarkerów. Przed zastosowaniem leczenia przeprowadza się szereg testów na pacjentach, aby zobaczyć, które leczenie jest dla nich najlepsze”.

komputer w laboratorium

Choć pozwalają one na przypisanie pacjentom najbardziej trafnych terapii, testy te są czasochłonne, kosztowne i wykorzystują część tkanki nowotworowej pacjenta, która w końcu się kończy. Proces ten jest również fizycznie i emocjonalnie wyczerpujący dla chorego. W tym miejscu wkroczyła Panakeia, aby przenieść proces testowania z laboratorium do sieci.

Czy startup z branży healthcare zrewolucjonizuje leczenie raka?

Raharja-Liu powiedział: „zbudowaliśmy naszą platformę, aby cyfrowo profilować tkankę nowotworową. Stworzenie cyfrowego skanu tkanki pozwala nam zapewnić predykcję multiomicznych biomarkerów pacjenta bez konieczności wykonywania testu molekularnego. Jest to więc bardzo szybkie, nie wymaga badań w laboratoriach na tkankach i można to zrobić w zasadzie wszędzie”.

Gdy tylko te unikalne biomarkery zostaną zidentyfikowane, można przeprowadzić nieograniczoną liczbę testów bez obawy, że tkanka pacjenta się wyczerpie. To pozwoli na szybkie odkrycie najbardziej odpowiednich metod leczenia.

Startup zatwierdził klinicznie swój pierwszy system – do badań przesiewowych raka piersi – a obecnie trwają prace nad kolejnym systemem, tym razem do badań jelita grubego i odbytnicy. Współzałożyciel firmy mówi, że otrzymanie nagrody oznacza, że technologia Panakei jest doceniana, a praca się opłaca.

Raharja-Liu powiedział, że „czasami trudno jest sprawić, aby ludzie uwierzyli w to, co robimy. Ale ta nagroda potwierdza, że ludzie faktycznie wierzą w nas i w możliwości technologii”.

Niektórzy formułują zarzuty, że algorytmy AI mogą przynieść dużo dobrego, ale tylko mieszkańcom zamożnych krajów. Polemizujemy z tą tezą na naszym blogu dość często, na przykład w tekście „Jak sztuczna inteligencja pomaga opanować kryzys humanitarny?”.

Źródło: IoT World Today