Naukowcy z Mayo Clinic zaadaptowali algorytm sztucznej inteligencji do wykorzystywania sygnałów EKG pochodzących z zegarków Apple Watch. W ten sposób chcą identyfikować serca, które nie biją wystarczająco silnie.
Mayo Clinic to amerykańska organizacja non-profit, która specjalizuje się w leczeniu ciężkich przypadków chorób poprzez wysoce wyspecjalizowaną opiekę zdrowotną. Naukowcy zatrudnieni w stowarzyszeniu stworzyli algorytm sztucznej inteligencji (AI), który wykorzystuje sygnały elektrokardiogramu z zegarka Apple Watch do wykrywania słabej akcji serca. Przede wszystkim skoncentrowali się na próbie rozpoznania obniżonej frakcji wyrzutowej komór.
Zazwyczaj w badaniu EKG wykorzystuje się 12 elektrod umieszczonych na klatce piersiowej, rękach i nogach. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, ale badacze chcieli opracować bardziej przystępny sposób identyfikacji nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca. Aby to zrobić, dr Itzhak Zachi Attia, główny naukowiec zajmujący się sztuczną inteligencją na oddziale medycyny sercowo-naczyniowej w Mayo Clinic, zaadaptował algorytm sztucznej inteligencji. Został on opracowany na podstawie 12-odprowadzeniowego algorytmu EKG, który w 2019 roku nagrodzono statusem urządzenia przełomowego, przyznawanym przez Food and Drug Administration.
Algorytm sztucznej inteligencji zmieni zegarek w urządzenie medyczne
Aby przetestować nowy algorytm, Attia przeprowadził badanie z udziałem uczestników z 46 stanów USA i 11 innych krajów. Zespół badawczy współpracował z Mayo Clinic Center for Digital Health w celu stworzenia aplikacji na smartfony, którą 2 454 pacjentów wykorzystywało do rejestrowania sygnałów EKG z Apple Watch. Naukowcy zebrali 125 610 zapisów EKG, przy czym przeciętny pacjent korzystał z aplikacji dwa razy w miesiącu w ciągu sześciu miesięcy badania.
Dr Attia powiedział, że „około 420 pacjentów miało zarejestrowane EKG z zegarka w ciągu 30 dni od zleconego klinicznie echokardiogramu, czyli badania ultrasonograficznego serca, standardowego testu mierzącego siłę jego bicia. Wykorzystaliśmy te dane, aby sprawdzić, czy możemy zidentyfikować słabą akcję serca za pomocą analizy AI wyników z zegarka. Choć nasze dane są jeszcze wczesne, wygląda na to, że test jest równie dobry lub nawet nieco lepszy od próby wysiłkowej na bieżni. Zegarek wyposażony w funkcję EKG może być potężnym narzędziem do identyfikacji obniżonej akcji serca”.
Nowy algorytm jest również krokiem w kierunku opracowania bardziej niezawodnych metod zdalnego monitorowania pacjentów. Dr Paul Friedman, kierownik wydziału medycyny sercowo-naczyniowej w Mayo Clinic, powiedział, że „ten test jest pierwszym krokiem, ponieważ pokazuje, że możemy uzyskać użyteczne z medycznego punktu widzenia informacje z zegarka. Nasze kolejne kroki obejmują przeprowadzenie globalnych badań w bardziej zróżnicowanych populacjach i wykazanie korzyści medycznych. Tak właśnie wygląda transformacja medycyny: niedrogie diagnozowanie poważnych chorób z poziomu kanapy”.
Sztuczna inteligencja zadba o nasze serca
Badania wykazały, że technologie sztucznej inteligencji mogą z powodzeniem przyczynić się do poprawy opieki nad pacjentami. W kwietniu naukowcy z Yale School of Medicine stworzyli model sztucznej inteligencji, który wykorzystywał obrazy EKG do identyfikacji zaburzeń rytmu serca. Badacze odkryli, że model ten był w stanie poprawnie zidentyfikować problemy z rytmem serca, częściowo także poprzez wskazanie wzorców, które ludzkie oko pomija. Warto w tym miejscu zauważyć, że podobne prace trwają na całym świecie, w tym w Polsce. O osiągnięciach polskich uczonych w tej dziedzinie pisaliśmy w tekście „Algorytm pomaga wykryć niewydolność serca z miesięcznym wyprzedzeniem”.
Co więcej, firma Google niedawno podzieliła się szczegółami dotyczącymi nowych narzędzi sztucznej inteligencji, które planuje opracować w celu poprawy stanu zdrowia sercowo-naczyniowego pacjentów oraz zdrowia matek. Jedno z tych narzędzi będzie wykorzystywać zdjęcia wnętrza oka, aby ustalić ich potencjalne związki z czynnikami ryzyka chorób układu krążenia.
Czym jest EKG i co ma właściwie wspólnego z polem elektromagnetycznym? Chcącym dowiedzieć się więcej na ten temat polecamy lekturę artykułu „Promieniowanie elektromagnetyczne prosto z serca!”.
Źródło: HealthITAnalytics