Władze chińskie twierdzą, że w kraju zbudowano już prawie 1,97 miliona stacji bazowych. Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT) poinformowało, że pod koniec lipca tego roku największa na świecie sieć 5G miała 475 milionów użytkowników.
Stacje bazowe 5G działające obecnie w Chinach stanowią ponad 60% wszystkich tego typu instalacji na świecie. Jednocześnie klienci operatorów telekomunikacyjnych korzystający z 5G z tego kraju stanowią już ponad 70% globalnych użytkowników sieci nowej generacji. Przedstawiciele MIIT poinformowali, że budowa kolejnych 600 000 stacji bazowych 5G zostanie zakończona w tym roku.
W Chinach komercyjne usługi 5G są świadczone oficjalnie od trzech lat. Władze w Pekinie twierdzą, że rozwój 5G w Chinach nie tylko promuje skokowy wzrost przemysłu informacyjnego i komunikacyjnego, ale także daje silny impuls do cyfryzacji gospodarki i społeczeństwa. Warto zauważyć, że Chiny są liderem nie tylko w dziedzinie technologii 5G. O dalszych planach tego kraju pisaliśmy na naszym blogu m.in. w tekście „Chiny planują wdrożyć sieć 6G do 2030 roku”.
Chińska sieć 5G działa w coraz bardziej odległych częściach kraju
Yang, mężczyzna zabierający swoją rodzinę na Górę Putuo, jedną z czterech słynnych buddyjskich gór w Chinach, położoną we wschodniochińskiej prowincji Zhejiang, powiedział, że „w zeszłym roku podczas podróży statkiem połączenie 5G było bardzo słabe, ale tym razem jestem połączony cały czas”. W tym roku podczas żeglugi Yang mógł nawet oglądać na swoim telefonie komórkowym mecze sportowe w wysokiej rozdzielczości. Lepsza jakoś połączenia wynika z postawienia nowej stacji bazowej 5G, którą zbudowano na bezludnej wyspie w Zhoushan w prowincji Zhejiang.
Chińskie władze twierdzą, że ten sukces wynika ze skoordynowania planów i umiarkowanie proaktywnego podejścia operatorów telekomunikacyjnych do inwestycji w infrastrukturę. Według statystyk do 2021 roku wszystkie miasta powyżej poziomu prefektury w całych Chinach zostały objęte siecią 5G, podczas gdy sygnał nowej generacji był dostępny w ponad 98% siedzib powiatów i 80% siedzib gmin.
Dwaj główni operatorzy telekomunikacyjni w Chinach wspólnie zbudowali pierwszą na świecie współdzieloną sieć 5G SA, która zapewniła już zasięg na obszarach miejskich, w powiatach i kluczowych gminach. W tym czasie mniejsi operatorzy, w tym nowo powstali, również łączą siły, żeby budować infrastrukturę 5G w mniejszych ośrodkach. W ramach jednej z takich kooperacji zbudowano już ponad 200 000 stacji bazowych na obszarach wiejskich.
Chińczycy mocno stawiają na 5G
Współbudowa i współdzielenie nie tylko przyspieszyły budowę sieci 5G, ale także pozwoliły w dużym stopniu zaoszczędzić kapitał i zasoby. Przyczyniło się to do ekologicznej i niskoemisyjnej działalności przedsiębiorstw. Szacuje się, że wspólna budowa sieci 4G i 5G przez dwóch największych chińskich operatorów pozwoliła zaoszczędzić ponad 210 miliardów juanów (30,65 miliarda dolarów) na inwestycje w ciągu ostatnich dwóch lat. Oczekuje się też, że w ten sposób będzie można oszczędzić w przyszłości ponad 20 miliardów juanów na kosztach operacyjnych, 10 miliardów kilowatogodzin zużycia energii elektrycznej i 6 milionów ton emisji dwutlenku węgla rocznie.
Oprócz coraz szybszej budowy i udostępniania sieci, chińskie władze uważają, że ich kraj dokonał również przełomu w innowacjach technologicznych w kluczowych narzędzi 5G. Chiny stale zmniejszały lukę w stosunku do globalnych liderów branży pod względem chipów 5G, mobilnych systemów operacyjnych i innych podstawowych technologii. Jako przykład podano, że tylko jeden z operatorów prowadził w tym czasie 156 projektów międzynarodowych standardów 5G i zgłosił ponad 3 600 patentów 5G.
Chiny wzmocniły również swój przemysł 5G. W 2021 roku kraj ten wysłał w świat 266 milionów telefonów nowej generacji, co oznacza wzrost o 63,5% rok do roku. Według stanu na kwiecień tego roku na świecie było 1 334 rożnych modeli urządzeń 5G, w tym 677 urządzeń mobilnych. Ponad 80% modeli, czyli 558 tych urządzeń mobilnych, pochodziło z Państwa Środka.
Czytając takie doniesienia, warto wziąć poprawkę na specyfikę Chin, które nie są demokratycznym krajem w zachodnim rozumieniu. Wdrażanie nowych technologii służy też celom propagandowym. Wielkim sukcesem nowej technologii były chociażby Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w Chinach na początku 2022 roku. Pisaliśmy o nich w tekście „Jak technologia 5G wspiera Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie?”.
Źródło: People’s Daily Online