Nokia zaprezentowała przełomowe rozwiązanie w dziedzinie stałego dostępu bezprzewodowego (FWA, Fixed Wireless Access). Technologia oparta o fale milimetrowe ma zwiększyć przepustowość bezprzewodowego internetu w naszych domach nawet dziesięciokrotnie.
Generalnie sieć oparta na mmWave wymaga do działania czystej przestrzeni pomiędzy urządzeniami, a sygnały mogą być łatwo zakłócone przez przeszkody znajdujące się w domu lub na zewnątrz. Technologia 360 High Gain fińskiego giganta technologicznego przezwycięża ten problem. Robi to zarówno poprzez wzmocnienie dostępnego sygnału, jak i dynamicznie odnajdując najsilniejsze połączenie.
Fale milimetrowe to przyszłość stałego dostępu bezprzewodowego
Sandy Motley, przedstawicielka korporacji, powiedziała, że „sprawienie, aby wewnętrzna, samokonfigurująca się sieć mmWave FWA była opłacalna w miejskim środowisku wewnętrznym, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju usług stałego dostępu bezprzewodowego. Dodanie technologii fal milimetrowych do urządzeń typu 5G FWA zapewni od 5 do 10 razy większą przepustowość, która jest niezbędna do obsługi coraz bardziej wymagających abonentów i usług”.
Urządzenia szerokopasmowe zapewniające stały dostęp bezprzewodowy do łączności domowej wykorzystują zazwyczaj sygnał mobilny 4G lub 5G. W tej chwili większość wdrożeń 5G FWA wykorzystuje częstotliwości radiowe dolnego pasma (poniżej 2 Ghz) lub średniego pasma (2-6 Ghz). Już teraz jednak widać, że niezbędne będzie dodatkowe pasmo, które pomoże obsłużyć przewidywany wzrost zapotrzebowania na stały dostęp bezprzewodowy.
W związku z tym operatorzy chcą teraz zwiększyć prędkość, używając jeszcze większej liczby częstotliwości z pasma górnego znanego jako mmWave (24GHz do 40GHz). Jednak wyższe częstotliwości radiowe stwarzają problemy z propagacją, ponieważ są bardziej narażone na przeszkody fizyczne.
Sprzęt wykorzystujący fale milimetrowe dostosuje się do pomieszczenia
W odpowiedzi na to, technologia 360 High Gain 5G mmWave opracowana przez Finów rejestruje wirtualny „odcisk palca” środowiska wewnętrznego, w którym przyszło jej działać. Dzięki temu urządzenia mogą potem odbierać sygnały bezpośrednie, ale także odbite z dowolnego kierunku. Potrafią też dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia dzięki zaawansowanym analizom. O podobnych rozwiązaniach pisaliśmy już na naszym blogu, w tekście „Szybsze 5G dzięki opracowaniu nowej technologii”.
Kyung Mun, główny analityk w Mobile Experts, powiedział, że „zapotrzebowanie na stały dostęp bezprzewodowy rośnie. W ciągu najbliższych pięciu lat będzie to rynek o łącznej wartości prawie 15 miliardów dolarów, a sprzęt 5G wykorzystujący fale milimetrowe będzie do 2026 roku aż stanowił 80% wszystkich urządzeń”.
Nokia przetestowała technologię 360 High Gain 5G mmWave FWA w swoich laboratoriach badawczych, przeprowadzając testy technologiczne w bardzo różnych środowiskach miejskich. Wdrożenia na pełną skalę rozpoczną się w 2023 roku, początkowo koncentrując się na operatorach telefonii komórkowej, którzy posiadają abonentów głównie w gęsto zaludnionych środowiskach miejskich.
Fale milimetrowe to bliska przyszłość technologii 5G. Niektóre kraje zaraz będą wdrażać tę technologię, pisaliśmy o tym na przykład w tekście „Prawie 2 Gb/s – udany test 5G mmWave w metrze w Seulu”.
Źródło: Capacity Media