Inżynierowie wykorzystali ośrodek badawczy ESA, zajmujący się komunikacją nowej generacji, do symulacji połączeń między Ziemią a Księżycem za pośrednictwem satelitów. Technologie 5G/6G będą kluczowe dla ludzkiej działalności na srebrnym globie.
W miarę jak świat staje się coraz bardziej cyfrowy i połączony, to właśnie łączność ma szansę zmienić życie na Ziemi i poza nią. Technologie nowej generacji 5G i 6G zapewnią szybki i masowy przesył danych, który będzie napędzać tę transformację. Naukowcy przewidują, że to satelity telekomunikacyjne odegrają kluczową rolę w zapewnieniu płynnej i wszechobecnej łączności, na której opierają się sieci 5G i 6G.
Interoperacyjność między naziemnymi łączami komunikacyjnymi 5G a satelitami telekomunikacyjnymi ma tutaj nadrzędne znaczenie. Chodzi o to, żeby wszystko i wszyscy mieli dostęp do łącza, bez względu na to, gdzie się znajdują. Europejska Agencja Kosmiczna jest jednym z liderów prac nad nową technologią, o czym pisaliśmy w tekście „Płynne przełączanie się między 5G a satelitami – samochody dostawcze zawsze w zasięgu”.
5G/6G to niskie opóźnienie nawet na Księżycu
Inżynierowie przeprowadzili niedawno serię testów, aby zademonstrować sposób przełączania między naziemnymi łączami 5G a satelitami. Naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Bezpieczeństwa, Niezawodności i Zaufania (SnT) Uniwersytetu Luksemburskiego ustanowili kompleksowe połączenie transmisji danych 5G pomiędzy swoim laboratorium 5G-SpaceLab a centrum 5G/6G Hub Europejskiej Agencji Kosmicznej w Harwell w Wielkiej Brytanii.
W pierwszym teście inżynierowie podłączyli komercyjne smartfony zgodne ze standardem nowej generacji do radiowych sieci dostępowych 5G na obu końcach i zweryfikowali połączenie naziemne między nimi. Następnie po stronie ESA połączenie zostało przekierowane przez satelitę, aby zademonstrować interoperacyjność systemów naziemnego i satelitarnego.
Na koniec uniwersytecka strona połączenia została przepuszczona przez emulator księżycowego kanału komunikacyjnego. Został on opracowany przez naukowców w celu naśladowania opóźnień komunikacyjnych doświadczanych przez łącze danych między Ziemią a Księżycem. Za pomocą tego zestawu inżynierowie próbowali sterować łazikiem sunącym po powierzchni srebrnego globu. Skumulowane opóźnienia w naziemnej, satelitarnej i emulowanej infrastrukturze komunikacyjnej Księżyca spowodowały, że pomiędzy wydaniem instrukcji dla łazika a odpowiedzią od niego upływało od trzech do czterech sekund.
Jorge Querol, który koordynuje prace 5G-SpaceLab na Uniwersytecie w Luksemburgu, powiedział, że „5G i 6G odgrywają bardzo istotną rolę w rozwoju przyszłych, złożonych systemów łączności w przestrzeni kosmicznej. Przyszłe działania na Księżycu, takie jak eksploatacja zasobów i osiedlanie się ludzi, będą wymagały takich systemów łączności, aby zapewnić ich bezpieczne, niezawodne i wydajne działanie. Celem połączenia obu laboratoriów była udana demonstracja interoperacyjności technologii. Wykorzystanie huba ESA 5G/6G umożliwiło nam połączenie transmisji satelitarnej w czasie rzeczywistym z naszą emulacją komunikacji księżycowej”.
5G/6G i satelity – przyszłość telekomunikacji na Ziemi i w kosmosie?
Antonio Franchi, szef programu strategicznego 5G/6G w ESA, powiedział, iż „przewiduje się, że technologie 5G i 6G przyniosą w ciągu najbliższej dekady oszałamiające korzyści gospodarkom na całym świecie. Wśród najważniejszych można wymienić autonomiczne pojazdy, automatykę przemysłową czy telezdrowie. Satelity telekomunikacyjne odegrają kluczową rolę w zapewnieniu wszechobecnej łączności, na której opierają się sieci 5G i 6G. Nasza demonstracja płynnego przełączania między siecią naziemną a siecią działającą w przestrzeni kosmicznej pokazuje, jak obiecująca jest ta technologia”.
Elodie Viau, dyrektorka ds. telekomunikacji i aplikacji zintegrowanych w ESA, powiedziała, że „technologie komunikacyjne nowej generacji mają kluczowe znaczenie dla utrzymania stałej łączności wszystkich i wszystkiego. Europa musi nadal inwestować, aby Europejska Agencja Kosmiczna mogła nadal tworzyć miejsca pracy i zapewniać dobrobyt w Europie poprzez wspieranie innowacji, które pomagają europejskim przedsiębiorstwom kosmicznym odnieść sukces na konkurencyjnych rynkach światowych. Jednocześnie ESA stara się umożliwić zrównoważoną eksplorację kosmosu, wspierając prywatne firmy kosmiczne w Europie w tworzeniu sieci satelitów telekomunikacyjnych i nawigacyjnych wokół Księżyca w ramach projektu o nazwie Moonlight. Ta współpraca to tylko jeden z przykładów tego, jak ESA kształtuje przyszłość”.
Przy okazji warto przypomnieć, że jeszcze w tym roku na naszym naturalnym satelicie powinna zostać wdrożona znajoma nam wszystkim technologia 4G. Pisaliśmy o tym w tekście „W przyszłym roku na Księżycu będzie działać sieć 4G”.
Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna