Amerykański gigant technologiczny Meta, wcześniej powszechnie znany jako Facebook, ogłosił stworzenie jednego z najszybszych komputerów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Superkomputer, nazwany AI Research SuperCluster, ma pomóc stworzyć podwaliny pod budowę metaverse – konstruktu rzeczywistości wirtualnej, który według giganta mediów społecznościowych ma zastąpić Internet, jaki dzisiaj znamy.
Superkomputery to niezwykle szybkie i potężne maszyny, zbudowane do wykonywania skomplikowanych obliczeń, które nie są możliwe dla zwykłego komputera domowego. Przedstawiciele Facebooka wierzą, że ich komputer, gdy zostanie już w pełni zbudowany w połowie tego roku, będzie najszybszym tego typu urządzeniem na świecie. Korporacja Meta nie ujawniła, gdzie się on znajduje ani ile kosztuje jego budowa.
Superkomputer AI do trenowania sztucznej inteligencji
AI Research SuperCluster już działa, chociaż jeszcze pół roku będzie w budowie. Firma Meta twierdzi, że pomoże ona jej badaczom sztucznej inteligencji zbudować „nowe i lepsze” modele AI. Będą one mogły się uczyć na „bilionach” przykładów i pracować jednocześnie w setkach różnych języków, a także wspólnie analizować tekst, obrazy i wideo. Gigant technologiczny bardzo interesuje się zagadnieniami AI. Na naszym blogu opisywaliśmy już jeden z ich projektów w tekście „Facebook sprawi, że sztuczna inteligencja pozna życie człowieka jego oczami”.
Tuomas Sandholm, profesor informatyki i współdyrektor centrum AI na Uniwersytecie Carnegie Mellon powiedział, że sposób, w jaki Meta definiuje moc AI Research SuperCluster, różni się od sposobu, w jaki mierzone są konwencjonalne, bardziej zaawansowane i potężniejsze superkomputery, ponieważ opiera się na wydajności chipów przetwarzających grafikę. Procesory graficzne są przydatne do uruchamiania algorytmów „głębokiego uczenia”, które mogą zrozumieć, co jest na obrazie, analizować tekst i tłumaczyć między językami.
Naukowcy Meta wyrazili we wpisie na blogu nadzieję, że „RSC pomoże nam zbudować zupełnie nowe systemy AI, które mogą, na przykład, obsługiwać tłumaczenia głosowe w czasie rzeczywistym dla dużych grup ludzi, z których każdy mówi w innym języku. W taki sposób, aby mogli płynnie współpracować nad projektem badawczym lub grać razem w grę AR”.
Superkomputer AI przełomem w pracach nad sztuczną inteligencją
Firma poinformowała, że jej superkomputer będzie wykorzystywał „przykłady ze świata rzeczywistego” z własnych systemów do szkolenia sztucznej inteligencji. Korporacja twierdzi, że do tej pory wykorzystywała tylko oprogramowanie typu open-source i inne publicznie dostępne zestawy danych. Profesor Sandholm powiedział, że Meta „po raz pierwszy zamierza umieścić dane swoich klientów na komputerze do badań nad sztuczną inteligencją. Będzie to naprawdę duża zmiana, aby dać badaczom AI i algorytmom dostęp do wszystkich tych danych”.
Wiele ośrodków naukowych pracuje obecnie nad superkomputerami, komputerami kwantowymi i sztuczną inteligencją. Na naszym blogu staramy się opisywać najważniejsze osiągnięcia w tych dziedzinach. Zapraszamy do lektury naszych tekstów, na przykład „Dwa chińskie zespoły twierdzą, że osiągnęły prymat kwantowy”.
Źródła: The Associated Press i Meta