Metaverse, choć ciągle w budowie, składa ekscytujące obietnice. Według zapowiedzi każdy będzie mógł odwzorować swoją tożsamość, a nawet ją ulepszać. Czy jest możliwe, żeby w wirtualnym świecie stworzyć dokładną replikę osoby w zerach i jedynkach? Fascynujący świat metaverse będzie współtworzony przez wiele różnych technologii, a jedną z nich będzie Internet rzeczy.
Internet rzeczy (IoT, Internet of Things) łączy urządzenia cyfrowe za pomocą czujników i gadżetów. Dzięki temu głośniki aktywowane głosem, urządzenia medyczne, termostaty i czujniki pogodowe mogą być połączone ze źródłami danych. W metaverse czujniki IoT zbierają i dystrybuują dane ze świata fizycznego, aby stworzyć dokładną reprezentację obiektu. Replika osoby w metaverse może mieć unikalną reakcję biofizyczną – na przykład wtedy, gdy prawdziwa osoba przenosi się do miejsca o innej pogodzie.
Wielu uważa, że metaverse to przyszłość internetu. Ma to być jeden, uniwersalny i immersyjny świat wirtualny, do którego dostęp będzie możliwy m.in. dzięki użyciu zestawów wirtualnej rzeczywistości (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR). Przez wiele lat to wyrażenie interesowało głównie futurystów oraz miłośników science fiction. Ostatnimi czasy, po zaprezentowaniu wizji Marka Zuckerberga, twórcy Facebooka, metaverse pojawił się na ustach wszystkich. Pisaliśmy o tym na naszym blogu, m.in. w tekście „Facebook buduje superkomputer AI – najszybszy na świecie”.
Internet rzeczy + metaverse = połączenie idealne?
Gdy połączy się szereg urządzeń ze świata rzeczywistego poprzez Internet rzeczy, środowiska 3D stają się łatwe i bezproblemowe do adaptacji w metaverse. Przeprowadzanie symulacji w metaverse, zwłaszcza z wykorzystaniem technologii cyfrowych bliźniaków (digital twins), staje się o wiele łatwiejsze. Dzięki temu świat fizyczny i cyfrowy staną się nierozróżnialne, zapewniając jednocześnie dostosowane środowisko interfejsu dla IoT. Na przykład, dzięki interfejsowi gry, podwyższone tętno i częstość oddechów mogą sprawić, że awatar danej osoby będzie bardziej odpowiadał stanowi, w jakim znajduje się osoba w rzeczywistości.
Rzeczywistość rozszerzona (AR) w metaverse wykorzystuje sieci sensoryczne w ramach Internetu rzeczy, aby przenieść obiekty fizyczne do sfery cyfrowej. Pomaga to w realnych doświadczeniach, zapewniając kontekst i świadomość sytuacyjną. Niezależnie od tego, czy chodzi o fizyczne umieszczenie obiektów w polu widzenia, jak to ma miejsce w przypadku „hololens”, czy też rozpoczęcie cyberfizycznego zdarzenia zachodzącego w świecie fizycznym, IoT działa jako łącznik między światem rzeczywistym i cybernetycznym. To też sprawia, że firmy i osoby prywatne będą mogły podejmować świadome decyzje przy minimalnym wysiłku i szkoleniu.
Jak będzie wyglądać internet przyszłości? Na naszym blogu próbowaliśmy już odpowiadać na to pytanie. Polecamy lekturę naszych tekstów, na przykład „Sieć 6G od 2030 roku, ale być może nie będzie potrzebny już smartfon”.
Źródło: Analytics Insight