Roboty połączone z 5G i rozszerzona rzeczywistość staną się już wkrótce częścią krajobrazu opieki zdrowotnej Singapuru. To miasto-państwo poszukuje bowiem inteligentniejszych sposobów opieki nad pacjentami w obliczu szybko starzejącej się populacji. Innowacje pomogą narodowemu systemowi opieki zdrowotnej poradzić sobie z przyszłymi wyzwaniami, takimi jak ograniczona siła robocza wynikająca ze starzejącej się populacji.
Heng Swee Keat, wicepremier Singapuru, w trakcie konferencji w Centre for Healthcare Innovation zapowiedział, że na początku 2023 r. zostanie uruchomione nowe wirtualne centrum innowacji w zakresie opieki zdrowotnej. Naukowcy zajmą się tam innowacjami w zakresie rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, które mogą pomóc w szkoleniu studentów medycyny i pracowników służby zdrowia.
Zasięg 5G a nowoczesny szpital
Obecnie roboty wykorzystuje się już do dostarczania leków pacjentom w szpitalu Tan Tock Seng (TTSH). Teraz władze rozważają inne zastosowania dla tego typu maszyn. Jednym z nich jest pomoc ludziom w poruszaniu się po w szpitalach, w ramach nowej współpracy wykorzystującej technologię 5G. W projekcie bierze udział szpitalne Centrum Innowacji w Ochronie Zdrowia (CHI) i Infocomm Media Development Authority (rządowa instytucja zajmująca się wspieraniem przemiany cyfrowej).
Minister Heng powiedział, że Singapur zbudował już światowej klasy system opieki zdrowotnej. Wciąż jednak wyzwaniem jest osiągnięcie dobrej równowagi między tym, co niektórzy nazywają „żelaznym trójkątem” opieki zdrowotnej: kosztami, dostępnością i jakością.
Wraz z szybko starzejącą się populacją, kraj boryka się z coraz poważniejszymi ograniczeniami. Należy do nich przede wszystkim dostęp do siły roboczej. Dlatego znalezienie optymalnego miejsca w żelaznym trójkącie pozostanie kluczowym wyzwaniem, zarówno dla Singapuru, jak i wielu innych społeczeństw. Wicepremier Singapuru dodał również, że kluczem do zrównoważenia żelaznego trójkąta są innowacje w opiece zdrowotnej i przełożenie ich na realne zastosowania.
Podczas konferencji dr Janil Puthucheary, Minister Zdrowia Singapuru, oficjalnie otworzył też w szpitalu TTSH Medyczne Centrum Druku 3D TTSH. Centrum zaczęło działać w 2020 roku i opracowało 250 modeli do różnych zastosowań. W tym są na przykład makiety części ciała, które mają pomóc pacjentom zrozumieć ich schorzenia i dlaczego muszą przejść pewne procedury.
W swoich przemówieniach przedstawiciele singapurskiego rządu podkreślili wizję TTSH jako „szpitala bez ścian”, w którym cyfryzacja umożliwia także świadczenie opieki zdrowotnej poza szpitalem w dowolnym momencie. Dr Janil podał przykład aplikacji HealthHub, z której pacjenci mogą korzystać, aby zarejestrować się w klinice i dowiedzieć się o liczbie pacjentów czekających przed nimi.
Współczesna medycyna – roboty, sieć 5G i innowacje
Wicepremier Heng powiedział, że szpital TTSH w coraz większym stopniu wykorzystuje usługi „telezdrowia”. W 2023 roku szpital ma zamiar uruchomić „telepody”, które zapewnią lekarzom sprzyjającą przestrzeń do przeprowadzania telekonsultacji. Dodatkowo minister Janil opowiedział o przykładzie wykorzystania sztucznej inteligencji do przewidywania i zapobiegania upadkom u pacjentów. O tym wyjątkowym projekcie pisaliśmy na naszym blogu w tekście „Robot wspomagający utrzymanie równowagi pomoże osobom starszym”. System wykorzystywany jest już w kilku singapurskich szpitalach i domach opieki.
Opieka zdrowotna ostatecznie nadal pozostaje branżą o wysokim poziomie kontaktu, a innowacyjna kultura miejsca pracy musi być wspierana. Heng Swee Keat uważa, że dzięki temu każdy pracownik branży medycznej będzie mógł czuć się upoważniony do zgłaszania sugestii na temat tego, jak wprowadzać innowacje, aby było lepiej. Wicepremier dodał też, że podstawą tego wszystkiego są partnerstwo i współpraca. Ośrodki opieki zdrowotnej mogą uczyć się od siebie nawzajem, współpracować z przemysłem, instytutami badawczymi i partnerami międzynarodowymi.
Innowacje coraz bardziej zmieniają naszą codzienność na lepsze, poprawiając jakość i dostępność usług medycznych. Jednym z przykładów może być zastosowanie robotów w chirurgii, o czym pisaliśmy na naszym blogu w tekście „Autonomiczny robot STAR przeprowadza operację laparoskopową bez pomocy człowieka”.
Źródło: The Straits Times