Technologia 5G została wykorzystana w wielu aspektach trwających właśnie XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Użyto jej wszędzie – od transmisji telewizyjnej i prognoz pogody w czasie rzeczywistym, po pomiar czasu i punktację podczas zawodów, a nawet transport i usługi medyczne. To pierwsze w historii zimowe igrzyska olimpijskie z pełnym zasięgiem 5G.
Nowe technologie coraz mocniej rewolucjonizują igrzyska olimpijskie. O systemach AI, które były wykorzystywane podczas letniej edycji tych prestiżowych zawodów sportowych pisaliśmy w tekście „Sztuczna Inteligencja na Igrzyskach Olimpijskich”. Wang Chuanbao, przedstawiciel jednej z największych firm telekomunikacyjnych w Chinach, będącej oficjalnym partnerem Zimowych Igrzysk, powiedział: „myślę, że jedną z największych atrakcji, związanych z zaawansowanymi technologiami, podczas tych zawodów jest pełne pokrycie sygnałem 5G. Wykorzystując te przełomowe technologie, przygotowaliśmy 19 innowacyjnych scenariuszy zastosowań, dzięki czemu wydarzenie to jest naprawdę inteligentne”.
Technologia 5G wspiera transmisję telewizyjną
Najbardziej widocznym zastosowaniem technologii 5G na igrzyskach w Pekinie jest transmisja w chmurze 5G. Umożliwiła ona ludziom synchroniczne oglądanie zawodów w dowolnym miejscu i czasie, ponieważ z powodu Covid-19 nie mogło być kibiców na trybunach. W porównaniu z tradycyjnymi transmisjami, które opierają się głównie na produkcji stacjonarnej, istotą transmisji w chmurze jest plecak wyposażony w 5G o wielkości szkolnego tornistra. Dzięki niemu obsługa może podążać za reporterami i gromadzić ujęcia w każdym miejscu, a kibice mają zapewnioną transmisję w czasie rzeczywistym.
Jeśli chodzi o usługi medyczne, inteligentny ambulans 5G, wykorzystywany na igrzyskach w Pekinie, nie różni się wyglądem od zwykłych karetek. Ale oprócz zwykłego sprzętu medycznego, takiego jak monitory, elektrokardiografy i defibrylatory, jest wyposażony w urządzenia do gromadzenia danych, takie jak kamery i bramki alarmowe. Personel medyczny ambulansu może przesyłać istotne dane i informacje do centrum ratunkowego za pośrednictwem bramki 5G, umożliwiając wymianę i udostępnianie danych w czasie rzeczywistym.
Dzięki technologiom 5G, szybka kolej Pekin-Zhangjiakou, pierwsza na świecie inteligentna kolej dużych prędkości w pełni objęta siecią 5G, może transmitować na żywo filmy w bardzo wysokiej rozdzielczości z pociągu poruszającego się z prędkością 350 kilometrów na godzinę.
Wymyślona na potrzeby Igrzysk technologia 5G zostanie już w naszym życiu
Wang powiedział, że „wszystkie te innowacyjne zastosowania są tak naprawdę aktywnymi poszukiwaniami na ziemi niczyjej. Początkowo miały one na celu jedynie zapewnienie sprawnego funkcjonowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Myślę jednak, że w przyszłości wszystkie te technologiczne pozostałości po zawodach olimpijskich znajdą zastosowanie w codziennym życiu ludzi”.
Chiny wyrosły na jednego ze zdecydowanych liderów w dziedzinie technologii 5G. Do końca 2021 roku Państwo Środka posiadało ponad 1,425 miliona stacji bazowych w nowej technologii. Stanowi to około 60 procent wszystkich masztów 5G na świecie. Chiny spodziewają się, że do 2023 roku liczba użytkowników nowej sieci przekroczy 560 milionów.
Kraj ten jest też liderem w dziedzinie prac nad kolejną generacją telefonii komórkowej. Ale wyścig o przewagę wciąż trwa – pisaliśmy o tym wielokrotnie na naszym blogu, na przykład w tekście „Niemcy będą inwestować w sieć 5G”.
Źródło: Global Times