Hologramy / Źródła: Unsplash

Komunikacja holograficzna 6G dla wielowymiarowej cyfrowej interakcji na odległość

Wygląda na to, że żyjemy już w przyszłości jak z filmów sci-fi. WiMi Hologram Cloud, dostawca hologramowej technologii rozszerzonej rzeczywistości, prowadzi badania nad integracją przetwarzania brzegowego (edge computing), robotyki, sztucznej inteligencji, holografii cyfrowej i komunikacji 6G. Firma korzysta przy tym z opracowanej przez siebie wielowymiarowej technologii holograficznego mapowania wizji. To może oznaczać, że komunikacja holograficzna na odległość jest już na wyciagnięcie ręki.

Dzięki wykorzystaniu sieci 6G, WiMi integruje cyfrową technologię holograficzną z wieloma scenariuszami zastosowań, takimi jak komunikacja, telemedycyna, projektowanie biur i gry rozrywkowe. Firma twierdzi, że realizuje rzeczywistą interakcję między cyfrowymi holograficznymi treściami wirtualnymi a użytkownikami, znacznie zmniejszając odległość między nimi a rozpowszechnianymi informacjami. Naukowcy zamierzają w ten sposób ustanowić model skoncentrowany na ludzkim doświadczeniu. Holograficzne obrazy nie muszą kojarzyć się już z odległą przyszłością, bo mamy z nim do czynienia już teraz. Pisaliśmy o tym na naszym blogu na przykład w tekście „Prezydent Zełenski, występując jako hologram rodem z „Gwiezdnych Wojen”, obiecuje, że Ukraina pokona imperium”.

Komunikacja holograficzna na wyciągnięcie ręki

Usługa komunikacji holograficznej jest całościowym rozwiązaniem do pozyskiwania, kodowania, przesyłania, renderowania i wyświetlania danych z wysoce wciągających, wielowymiarowych interaktywnych scen opartych na technologii holograficznej widocznej gołym okiem. Obejmuje on cały proces od pozyskania danych do wielowymiarowego odtworzenia danych sensorycznych. Oznacza to, że jest wysoce immersyjną, wysoce naturalną i interaktywną formą kontaktu.

Hologramy / Źródła: Unsplash

Holograficzna architektura komunikacji WiMi ma znacznie zwiększyć atrakcyjność, praktyczność i efektywność informacji dostarczanych pomiędzy komunikującymi się stronami. Czujniki przechwytujące potrafią zapewnić obraz twarzy i ciała w czasie rzeczywistym, stosując konwersję formatu i filtrowanie przed kodowaniem, które stosuje się, aby zmniejszyć wymagania dotyczące szybkości transmisji w sieci.

Skompresowany hologram jest przesyłany do cyfrowego urządzenia holograficznego za pośrednictwem niezawodnej sieci o niskim opóźnieniu, takiej jak 6G. Jest on następnie dekodowany i przetwarzany na urządzeniu, które w rezultacie wyrenderuje go w „powietrzu”. Silnik renderujący jednocześnie bierze pod uwagę położenie i informacje semantyczne urządzenia oraz renderowanej sceny, umożliwiając wyświetlanie hologramu bezpośrednio w powietrzu. Dzięki uzupełnieniu systemu o sieć 6G, obliczenia o wysokiej wydajności można przenieść do sieci, zmniejszając w ten sposób zużycie energii i opóźnienia na urządzeniach mobilnych.

Komunikacja holograficzna, która reaguje na dotyk

Aby doprowadzić do bardziej płynnej współpracy na linii „człowiek-maszyna-przedmiot-rzeczywistość”, WiMi prowadzi również badania nad stworzeniem wielowymiarowego cyfrowego hologramu. Ma on propagować się w czasie rzeczywistym w powietrzu wolnym od przeszkód i reagować na dotyk obrazu. Plan zakłada wykorzystanie laserów emitujących ultrakrótkie impulsy światła do tworzenia grafiki w powietrzu. Wiązka o wysokiej intensywności ma rozbijać cząsteczki powietrza poprzez jonizację, w wyniku czego ma powstać krótka plamka światła lub plazmy. Obraz jest renderowany poprzez szybką regulację ostrości lasera w wielu wymiarach, generując tysiące punktów emisji lub wokseli na sekundę i śledząc renderowanie w czasie rzeczywistym.

Jak się okazuje, hologramy to nie jest wizja odległej przyszłości. Już niedługo możemy się tak kontaktować na przykład z lekarzem. Pisaliśmy o tym na naszym blogu w tekście „Holograficzny lekarz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.

Źródło: Geospatial World