Minęły 3 lata odkąd Korea Południowa przejęła inicjatywę w komercjalizacji technologii 5G. Obecnie łączność tego typu jest wdrażana na całym świecie. Wiele miast posiada niezły zasięg 5G, ale na dużej części globu ciągle nie ma dostępu do tej technologii. To nie powstrzymuje jednak Korei Południowej, która chce zostać liderem świata we wdrażaniu sieci 6G.
Korea Południowa chce być krajem, który jako pierwszy wprowadzi na rynek prototyp sieci 6G. Z doniesień wynika, że nowy rząd planuje uruchomienie w pełni działającej łączności 6G w 2026 roku. Co więcej, władze kraju planują skomercjalizowanie nowej generacji w latach 2028-2030.
Koreańczycy byli liderem w 5G i zamierzają być nim też w 6G
Główną cechą łączności 6G ma być praktycznie zerowe opóźnienie, co będzie prawdziwą rewolucją w wielu dziedzinach, w tym prawie wszystkich branżach przemysłu. Oczekuje się, że globalna komercjalizacja nastąpi około 2030 roku, przy czym rząd koreański zamierza zrobić to wcześniej.
Pod koniec 2021 roku Samsung przeprowadził testy 6G w Stanach Zjednoczonych. Firma wykorzystała prototypowy system bezprzewodowej komunikacji terahercowej 6G, aby osiągnąć transmisję danych na odległość 15 metrów. Według raportu z testu szybkość transmisji wyniosła 6,2 Gb/s. Częstotliwość pracy systemu komputerowego wynosiła 140 GHz, a szerokość pasma 2 GHz.
O pomyślnych testach innej koreańskiej firmy, LG, pisaliśmy na naszym blogu w tekście „Udana transmisja danych za pomocą technologii 6G”. W białej księdze „Next Generation Hyper-Connectivity Experience”, opublikowanej już w 2020 roku przez firmę Samsung, stwierdzono, że zakończenie prac nad standardem 6G i jego najwcześniejsza komercjalizacja może nastąpić w 2028 roku. Komercjalizacja na dużą skalę powinna nastąpić około 2030 roku.
Indie chcą uruchomić łączność 6G w przeciągu dwóch lat – ale nie mają jeszcze sieci 5G
Globalna komercjalizacja technologii 4G nastąpiła w 2009 roku, a Indie uruchomiły swoją pierwszą komercyjną sieć tej generacji w 2012 roku. Obecnie mijają prawie trzy lata od komercjalizacji sieci 5G, ale Indie nie wdrożyły jej jeszcze u siebie. Z ostatnich doniesień wynika jednak, że kraj ten przedstawił ambitny plan uruchomienia sieci 6G pod koniec 2023 lub w 2024 roku.
Branża generalnie przewiduje, że technologia komunikacji mobilnej następnej generacji ukształtuje się za 8 do 10 lat. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób Indie zamierzają uruchomić tę sieć o 6 do 8 lat wcześniej. Według indyjskich urzędników, w kraju rozpoczęto już badania nad technologią 6G i jej rozwojem. Sprzęt sieciowy będzie działał na oprogramowaniu napisanym przez lokalne firmy i wykorzystywał sprzęt telekomunikacyjny wyprodukowany w kraju.
Władze w New Delhi planują wejście indyjskiej technologii 6G na rynek globalny. Trudno sobie jednak wyobrazić, żeby ten kraj był w stanie samodzielnie opracować i wdrożyć łączność 6G tak szybko. Chyba że będzie to „odmienne” 6G, inaczej zdefiniowane przez samych Indusów.
A jak prace nad przyszłą generacją sieci komórkowej wyglądają u nas? Pisaliśmy już o tym na naszym blogu, w tekście „6G w Polsce – czy już coś wiadomo?”.
Źródło: Gizchina