Rząd Korei Południowej przedstawił swój plan na globalne przywództwo w zakresie 6G. Jak przystało na pioniera technologii 5G, Koreańczycy zamierzają również wygrać wyścig do 6G. Rząd oficjalnie potwierdził, że 2028 rok jest docelową datą rozpoczęcia świadczenia komercyjnych usług przyszłej generacji telefonii komórkowej. Kluczowe technologie 6G mają być gotowe do 2026 roku.
Lee Jong-ho, minister nauki i teleinformatyki (MSIT), przedstawił w poniedziałek plan K-Network 2030, wzywając południowokoreańskie firmy technologiczne do przewodnictwa w opracowywaniu światowej klasy technologii 6G i sieci opartych na oprogramowaniu. Lee powiedział: „będziemy prewencyjnie inwestować w technologie sieciowe następnej generacji, takie jak 6G, otwarta RAN i satelita niskoorbitalny w oparciu o współpracę publiczno-prywatną”.
Wyścig do 6G wchodzi w ostatnią fazę
Rząd będzie zachęcał lokalne firmy do produkcji materiałów i sprzętu 6G oraz rozwijania otwartej sieci RAN. Tworząc plan, chce wzywać południowokoreańskie firmy do „zapewnienia sobie przywództwa w zakresie standardów”. Aby to zrobić powinny móc zademonstrować technologię „pre-6G” już w 2026 roku, w takich obszarach jak „ekstremalna technologia MIMO” na górnej części średniego pasma częstotliwości. O tym, czym będzie się charakteryzować kolejna generacja sieci bezprzewodowych, pisaliśmy na naszym blogu w tekście „Technologia 6G zaczyna nabierać kształtów”.
Koreańczycy będą dążyć również do opracowania opartej na sztucznej inteligencji sieci rdzeniowej w chmurze, zbudowanej na południowokoreańskich chipach AI. Zamierzają też testowo wystrzelić na niską orbitę pierwszego satelitę komunikacyjnego w 2027 roku. Dodatkowo ministerstwo zidentyfikowało potrzebę zwiększenia „słabych możliwości w zakresie oprogramowania sieciowego” krajowych producentów sprzętu sieciowego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Koreańczycy chcą rozwijać otwarty ekosystem RAN dla lokalnych firm. W przyszłym roku powstanie też system testowania i weryfikacji dla sprzętu sieciowego opartego na oprogramowaniu.
481 milionów dolarów na badania i rozwój 6G
Koreański plan wygląda na bardzo ambitny, ale nie zawiera zbyt wielu szczegółów. Minister Lee nie powiedział, jak to wszystko ma się odnosić do partnerstwa badawczego 6G z USA, które ministerstwo ogłosiło w czerwcu ubiegłego roku. Nie przydzielił też żadnych nowych funduszy poza 625 miliardami wonów koreańskich (481 milionów dolarów) na studium wykonalności w zakresie podstawowych badań i rozwoju 6G. Wygląda na to, że podobnie jak w przeszłości, główną pracę wykona krajowy przemysł, czy to poprzez własne projekty komercyjne, czy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
Lee przedstawił koreański plan w kampusie badawczo-rozwojowym Samsung Electronics w Seulu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Samsunga, LG Electronics, trzech operatorów komórkowych, Instytutu Badań nad Elektroniką i Telekomunikacją (ETRI) oraz branżowych organizacji zrzeszających firmy z branży przemysłu sieciowego. Koncerny Samsung i LG oraz instytut ETRI podzieliły się swoimi planami biznesowymi związanymi z 6G i otwartymi sieciami RAN.
O tym, jak wyścig do 6G już teraz kształtuje nasz świat, przeczytacie w artykule na naszym blogu „Technologia 6G w świetle geopolityki”.
Źródło: Light Reading