Anteny 5G nie stanowią żadnego istotnego zagrożenia dla zdrowia, ponieważ wykorzystują częstotliwości bardzo zbliżone do poprzednich generacji telefonii komórkowej. Francuska agencja ANSES zaktualizowała w tym tygodniu swój kwietniowy raport.
ANSES, czyli Francuska Agencja ds. Żywności, Środowiska i Bezpieczeństwa Higieny Pracy, opublikowała w kwietniu badanie, w którym stwierdziła, że można we Francji bezpiecznie wdrażać sieć 5G na częstotliwości 3,5 GHz. Naukowcy zapoznali się ze wszystkimi dostępnymi badaniami i jednoznacznie stwierdzili, że nie ma żadnych podstaw do twierdzeń o możliwym szkodliwym wpływie tej technologii na ludzi i środowisko. O raporcie pisaliśmy na naszym blogu w tekście „Francuski rząd zbadał sieć 5G i jest ona całkowicie bezpieczna”. Teraz nastąpiła aktualizacja tego badania.
Anteny 5G – stan wiedzy się nie zmienił
W najnowszym raporcie ANSES stwierdzono, że, biorąc pod uwagę obecną wiedzę na ten temat, wszystkie „nowe”, negatywne skutki dla zdrowia powodowane przez anteny 5G są „nieprawdopodobne”. Podjęto decyzję o zaktualizowaniu badania, ponieważ pierwszy raport został opublikowany kilka miesięcy przed wprowadzeniem sieci 5G we Francji i był z tego powodu krytykowany. W tym czasie rozpoczęły się nowe debaty na temat bezpieczeństwa 5G. Prezydent Emmanuel Macron stwierdził nawet kontrowersyjnie, że osoby, które wzywały do moratorium na tę technologię, chcą „wrócić do epoki lamp naftowych”.
W swojej nowej aktualizacji agencja ANSES stwierdziła, że „w oparciu o dostępne obecnie dane naukowe jest mało prawdopodobne, aby wdrożenie 5G (z wykorzystaniem częstotliwości już obecnych we Francji) stwarzało jakiekolwiek nowe zagrożenia dla zdrowia”. Uczciwie przyznała jednak, że nadal brakuje badań dotyczących niektórych nie stosowanych do tej pory częstotliwości.
W kwietniu zeszłego roku francuska agencja rozpoczęła kilkutygodniowe „konsultacje społeczne” na temat swojego raportu, zapowiadając, że doda wszelkie niezbędne komentarze. Zebrano ponad 200 opinii, a także wyniki badania przeprowadzonego przez agencję ANFR (Krajową Agencję Częstotliwości), dotyczącego skutków ekspozycji „w sąsiedztwie anten 5G”.
Anteny 5G wykorzystują podobne częstotliwości
Naukowcy z ANSES potwierdzili, że częstotliwości wykorzystywane w sieci 5G są bardzo zbliżone do częstotliwości wykorzystywanych w poprzednich generacjach telefonii komórkowej. To oznacza, że „ogólny poziom narażenia na pola elektromagnetyczne będzie porównywalny lub nieco wyższy niż w przypadku istniejących technologii”. W związku z tym „jest mało prawdopodobne, że wdrożenie tej technologii spowoduje nowe zagrożenia dla zdrowia”.
ANSES zaleca przeprowadzenie dalszych badań, zwłaszcza nad „rozsądnymi zastosowaniami” sieci 5G. Naukowcy chcą też prowadzić badania nad ryzykiem narażenia dzieci na pola elektromagnetyczne a także na przykład dotyczące korzystania z zestawów słuchawkowych.
Technologia 5G jest wprowadzana we Francji w paśmie częstotliwości 3,5 GHz. Jest ona dostępna za pośrednictwem czterech głównych operatorów komórkowych. Francuski rząd planuje, że do końca 2022 roku technologia mobilna najnowszej generacji będzie funkcjonować w 3 000 lokalizacjach.
Wokół 5G narosło wiele przekłamań, mitów i dezinformacji. Na naszym blogu staramy się bardzo często z nimi rozprawiać, pisaliśmy o tym na przykład w tekście „Edukacja kontra fake news”.
Źródło: Connexion