Naval Postgraduate School, szkoła podyplomowa Marynarki Wojennej USA, i Qualcomm Technologies, firma specjalizująca się w technologiach bezprzewodowych, podpisały umowę o współpracy naukowej. Amerykańska armia chce badać 5G, sztuczną inteligencję i przetwarzanie w chmurze, czyli jedne z najpilniejszych priorytetów Departamentu Obrony USA.
Ogłoszona 13 lutego współpraca potwierdza cyfrowe dążenia Marynarki Wojennej i Korpusu Piechoty Morskiej. W jej ramach uczelnia chce umożliwić wykładowcom i studentom szkoły kontakty z czołowymi naukowcami i inżynierami sektora prywatnego. Amerykańskie wojsko bardzo interesuje się rozwojem nowych technologii. Pisaliśmy o tym wielokrotnie na naszym blogu, na przykład w tekście „Amerykańska armia uważa, że chirurgia robotyczna to przyszłość, także wojskowej, medycyny”.
Ann Rondeau, emerytowana wiceadmirał i dyrektorka szkoły, powiedziała, że „istotą rozwoju kadetów w NPS jest przygotowanie liderów do rozwiązywania złożonych problemów. Ta współpraca pomiędzy uczelnią i Qualcomm Technologies to świetna okazja dla naszych studentów-żołnierzy i wykładowców-ekspertów w dziedzinie obronności, aby eksperymentować z najnowszymi technologiami obsługującymi 5G i wspólnie odkrywać innowacyjne rozwiązania dla problemów, z którymi boryka się nasza Marynarka Wojenna i Piechota Morska”.
Marynarze lubią nowe zabawki
Partnerstwo jest możliwe dzięki umowie o współpracy badawczo-rozwojowej (CRADA), która pozwala rządowi USA na angażowanie podmiotów niefederalnych. Qualcomm jest najnowszym z partnerów branżowych szkoły – w maju Marynarka Wojenna zawarła umowę z koncernem Microsoft, aby zapoznać się z najnowszymi narzędziami firmy zanim trafią na rynek.
Główne obszary nowo ogłoszonej umowy odzwierciedlają ambicje wojska do wydania miliardów dolarów na bezproblemową łączność i wspomagane komputerowo podejmowanie decyzji. Wydatki te pojawiają się w momencie, gdy Stany Zjednoczone przenoszą swój wzrok z Bliskiego Wschodu, po latach kampanii przeciwko słabo wyposażonym rebeliantom, na technologicznie zaawansowane Chiny i Rosję.
Przynajmniej jeden urzędnik marynarki wojennej w ostatnim roku opisał 5G jako „wielki czynnik umożliwiający”, który oznacza „więcej, lepiej, szybciej”. Oczekuje się, że technologia bezprzewodowa piątej generacji zapewni większe prędkości i przepustowość, potencjalnie poprawiając logistykę na lądzie i komunikację na morzu.
Urzędnicy wojskowi skłaniają się również ku sztucznej inteligencji i autonomii. Być może najlepszym przykładem tego jest platforma Task Force 59, która w grudniu zakończyła trzytygodniowe testy w Bahrajnie poświęcone pływającym systemom bezzałogowym.
Marynarka Wojenna liczy na innowacje
Aaron Weis, oficer informacyjny, twierdzi, że Marynarka Wojenna „tworzy kulturę, która pielęgnuje innowacje i napędza naszą przewagę konkurencyjną”. Dodaje, że partnerstwo NPS-Qualcomm jest „kolejnym krokiem we właściwym kierunku, który zidentyfikuje nowo pojawiające się i obiecujące technologie komercyjne, dzięki czemu będziemy mogli szybko zaadoptować je do wdrożenia na pełną skalę„. Warunki umowy o wspólnych badaniach obejmują również utworzenie laboratorium innowacji na kampusie Naval Postgraduate School w Monterey w Kalifornii.
W grudniu Sekretarz Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Carlos Del Toro zapowiedział utworzenie kolejnego centrum innowacji, koncentrującego się „na prawdziwie transformacyjnej technologii, której potrzebujemy nie tylko za dwa czy pięć lat, ale za 10, 15 lat”. Zapowiedział też, że główne obszary zainteresowania wojska to sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe.
Marynarka Wojenna prowadzi wiele bardzo interesujących projektów naukowych, o potencjalnie epokowym znaczeniu. O jednym z nich pisaliśmy w tekście „Marynarka Wojenna USA przesyła prąd na odległość”.
Źródło: C4ISRNET