„Na fali Crazy Nauki” to nowa seria podcastów stworzona we współpracy z największym blogiem popularnonaukowym w Polsce – „Crazy Nauka”. Pierwszy odcinek nosi tytuł: „O tym, jakiego promieniowania warto się bać i dlaczego Rosja tak nie cierpi 5G”. Twórcy podcastu tłumaczą w nim, z jakimi typami PEM mamy do czynienia w codziennym życiu i czy powinniśmy się ich obawiać, jeśli na co dzień dużo korzystamy ze smartfonów i innej elektroniki użytkowej.
„Crazy Nauka” to najpopularniejszy i największy blog popularnonaukowy w Polsce. Już od 9 lat tworzy go małżeństwo dziennikarzy naukowych – Aleksandra i Piotr Stanisławscy, którzy prowadzą też w radiu TOK FM audycję „Homo Science”. Te dwie aktywności przyniosły im nagrody: Popularyzator Nauki 2019 (w kategorii „Media”) oraz dwie statuetki w konkursie POP Science 2020 (za blog oraz audycję radiową), przyznawane przez Śląski Festiwal Nauki.
W październiku 2019 roku w księgarniach pojawiła się ich książka „FAKT, NIE MIT”, w której postanowili zmierzyć się z najbardziej znanymi naukowymi mitami i fake newsami. To zadanie, które również blog „Na fali nauki” stawia przed sobą. Dlatego tworząc serię podcastów na temat telekomunikacji, 5G i PEM, od razu pomyśleliśmy o współpracy z twórcami „Crazy Nauka”.
Na fali Crazy Nauki – dowiedzmy się więcej na temat 5G i PEM
W „Na fali Crazy Nauki – odcinek 1. o tym, jakiego promieniowania warto się bać i dlaczego Rosja tak nie cierpi 5G” Aleksandra i Piotr rozmawiają o tym, jakiego promieniowania (a właściwie „jakich częstotliwości promieniowania”) należy się faktycznie bać, a jakich nie i dlaczego. Wyjaśniają, czym różni się telefon komórkowy od mikrofalówki. Odkrywają, czemu akurat w 2020 roku zrobiła się moda na palenie masztów telefonii komórkowej i jaki udział miały w tym rosyjskie służby dezinformacyjne. Wreszcie próbują wytłumaczyć, po co komu 5G, skoro internet na komórce śmiga bardzo dobrze i bez niego.
Zapraszamy do odsłuchania pierwszego odcinka – bezpośrednio na naszej stronie lub na „Crazy Nauka”.