Las Vegas

Najciekawsze gadżety z 5G na CES 2022

Wbrew obiegowej opinii, sieć nowej generacji 5G nie jest po prostu szybszym internetem dla smartfonów. Tegoroczne targi Consumer Electronics Show w Las Vegas pokazały nam, jak wszechstronna może być technologia 5G. Zobaczmy najciekawsze gadżety wykorzystujące 5G z CES 2022.

Na naszym blogu od samego początku tłumaczymy, że głównym zadaniem sieci 5G będzie połączenie kolejnej fali inteligentnego sprzętu na świecie. To dotyczy bardzo wielu urządzeń, od samochodów do automatycznych tłumaczy i nie tylko.

Technologia 5G oznacza również rewolucję w motoryzacji. Nowa generacja bezprzewodowej transmisji danych ma utorować drogę dla prawdziwego samojeżdżącego samochodu, o którym wielu już dzisiaj marzy. Bez niej nie będzie na drogach autonomicznych pojazdów. Na targach CES swoje rozwiązania pokazały firmy, które nie słynęły dotąd z osiągnieć w dziedzinie motoryzacji.

Auta przyszłości od firm technologicznych na CES 2022

Qualcomm na targach zaprezentował swoje cyfrowe podwozie Snapdragon. Jest to cały pakiet połączonych ze sobą systemów zaprojektowanych dla przyszłych samochodów samojezdnych. Systemy te – wszystkie połączone za pomocą 5G z chmurą – tworzą platformę, która pozwala wykreować widok całego otoczenia pojazdu. Korzystając z tych informacji, zarówno kierowca, jak i maszyna, mogą mieć dostęp do aktualnych informacji o tym, co dzieje się wokół samochodu. Snapdragon Digital Chassis to zestaw połączonych w chmurze platform dla telematyki i łączności, cyfrowego kokpitu oraz wspomagania kierowcy i autonomii. Według producenta jest wszystkim tym, czego potrzebują producenci samochodów, aby tworzyć pojazdy przyszłości.

Samochód przyszłości pokazała też firma Sony. Na targach CES 2022 koncern ogłosił i zaprezentował swój drugi prototypowy pojazd typu SUV – VISION-S 02. Pojazd ten wykorzystuje tę samą platformę EV/cloud, co prototyp (VISION-S 01), który jest obecnie testowany na drogach publicznych. Ponownie – wiele czujników, ustawień i informacji jest zsynchronizowanych w chmurze dzięki technologii 5G, która zapewnia odpowiednią szybkość i przepustowość transmisji danych, a także wystarczająco niskie opóźnienie. Na naszym blogu wielokrotnie pisaliśmy o pojazdach autonomicznych i łączności 5G, o szansach jakie dają, ale także wyzwaniach, które trzeba jeszcze pokonać. Polecamy nasze teksty, w których zajmowaliśmy się tą tematyką, na przykład „Transgraniczna łączność 5G w samochodach autonomicznych”.

Technologia 5G nie jest przeznaczona tylko dla supertelefonów za tysiące złotych. Wielu producentów pokazało na tegorocznych targach CES niedrogie smartfony zapewniające komunikację w nowym standardzie. Udowodniła to m.in. Nokia, która zaprezentowała telefon G400, który w cenie poniżej 100 złotych ma oferować wyświetlacz z odświeżaniem 120HZ i 48-megapikselowy aparat. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach i latach urządzenia nowej generacji będą coraz tańsze. Na targach zaprezentowano też wiele laptopów wyposażonych we wbudowane moduły 5G.

Essence Umbrella mPERS 5G / Źródło: Essence SmartCare
Essence Umbrella mPERS 5G / Źródło: Essence SmartCare

Na CES 2022 zaprezentowano również rozwiązania dla starszych ludzi

Na pierwszy rzut oka parasol, który nie służy do ochrony przed deszczem, wydaje się bez sensu. Ale urządzenie Essence SmartCare z obsługą 5G wbrew pozorom może okazać się bardzo przydatne. To osobisty system ochrony dla starszych ludzi. Essence Umbrella jest tak zwanym „mobilnym osobistym systemem reagowania w sytuacjach awaryjnych” (mPERS) i został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo, gdziekolwiek jesteś.

Posiada „wbudowaną funkcję wykrywania upadków, monitorowania aktywności w czasie rzeczywistym oraz dwukierunkowe funkcje głosowe”, dzięki czemu osoby mieszkające samotnie lub przebywające w domach opieki mogą czuć się bezpiecznie. Jest to niewielkie urządzenie, które działa w sieci 5G CAT-M, więc może służyć również jako urządzenie lokalizacyjne.

VM-Fi / Źródło: AI Microphone

Ostatnie lata to wielki postęp w dziedzinie tłumaczy automatycznych, używanych na komputerach lub smartfonach. Ale co w sytuacji, gdy trzeba przetłumaczyć coś kilku osobom naraz? Właśnie w takich sytuacjach urządzenie VM-Fi sprawdza się najlepiej. VM-Fi jest tłumaczem z obsługą 5G, który może nadawać tłumaczenia na żywo do wielu osób w jednym pomieszczeniu. Dzięki zasięgowi około 50 metrów i superszybkiemu połączeniu może on pomóc błyskawicznie tłumaczyć przemówienia, asystować przy spotkaniach, służyć przewodnikom wycieczek, itd.

Gadżety, w tym te korzystające z technologii 5G, to temat, który pojawiał się już wielokrotnie na naszym blogu. Nowa technologia to zmiany dla wielkiego przemysłu, ale także w naszym życiu codziennym. Zachęcamy do lektury m.in. artykułu „Elektronika noszona, czyli współczesne trendy na podłożu transmisji bezprzewodowej”.

Źródła: Telstra, Qualcomm, SonyPRNewswire