Co to jest Supernowe typu 1a?
Supernowe typu 1a to jedne z najpotężniejszych eksplozji we Wszechświecie. Powstają, gdy biały karzeł – czyli pozostałość po martwej gwieździe – przekracza swoją maksymalną masę i zapada się pod własnym ciężarem, wybuchając z ogromną siłą. W wyniku tego procesu powstaje światło, które może być nawet 10 razy jaśniejsze niż pełnia Księżyca.
Choć takie eksplozje są bardzo jasne, zdarzają się rzadko – średnio raz na 500 lat w naszej galaktyce. Dla porównania, inne typy supernowych są obserwowane dwa do trzech razy na stulecie.
Odkrycie układu bliskiego supernowej
Międzynarodowy zespół astronomów odkrył układ dwóch białych karłów, znajdujących się zaledwie 150 lat świetlnych od Ziemi. Te dwie niezwykle gęste gwiazdy krążą wokół siebie w coraz mniejszej odległości. W przyszłości ich zderzenie doprowadzi do wybuchu w postaci supernowej typu 1a.
To pierwszy raz, gdy udało się tak wyraźnie zaobserwować układ gwiazd, który niemal na pewno zakończy się taką eksplozją. Szczegóły odkrycia zostały opublikowane 4 kwietnia w prestiżowym czasopiśmie „Nature Astronomy”.
Dlaczego to odkrycie jest ważne?
Dotychczas istniała teoria, że większość supernowych typu 1a powstaje w wyniku zderzeń dwóch białych karłów. Jednak brakowało bezpośrednich obserwacji takiego scenariusza. Teraz astronomowie mają dowód – i to znajdujący się stosunkowo blisko nas.
Odkrycie może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, jak zachowują się białe karły i w jaki sposób powstają supernowe typu 1a. Dzięki temu możliwe będzie również precyzyjniejsze wykorzystanie ich jako tzw. „świec standardowych” – czyli narzędzi do pomiaru odległości we Wszechświecie.