Korea Południowa rozpoczyna w terenie testy systemu ratownictwa medycznego opartego na sztucznej inteligencji (AI). Ważnym elementem projektu są technologie telekomunikacyjne 5G, które pomagają w szybkim przekazywaniu danych pacjentów oraz udzielaniu pierwszej pomocy w karetkach pogotowia ratunkowego. System wyszedł z fazy projektowania i jest już testowany na ulicach koreańskich miast.
Nowy system ratownictwa medycznego został opracowany w Centrum Medycznym Uniwersytetu Yonsei we współpracy z dwudziestoma różnymi instytucjami. Naukowcy pracowali nad nim dwa lata. Nowy system powstał, aby pomóc pacjentom w nagłych wypadkach. Asystuje on ratownikom medycznym podczas całego procesu, od momentu udzielania pierwszej pomocy w karetkach pogotowia, aż po transport do szpitala. Na naszym blogu poruszaliśmy wielokrotnie temat przyszłości medycyny w kontekście technologii telekomunikacyjnych. Można o tym przeczytać na przykład w artykule „Jak 5G, a później 6G, może zmienić służbę zdrowia?”
Sztuczna inteligencja wspomoże system ratownictwa medycznego
Koreański system umożliwia gromadzenie wielu różnych informacji o pacjentach w nagłej potrzebie. Zbiera on głos, obraz oraz sygnały biologiczne pacjentów potrzebujących pilnej interwencji, w czasie rzeczywistym, bezpośrednio w karetkach pogotowia ratunkowego. Jednocześnie umożliwia transfer takich informacji do zintegrowanej platformy analizy ratownictwa medycznego w chmurze, za pośrednictwem sieci 5G.
W oparciu o takie informacje platforma może sama zaproponować najlepsze opcje leczenia i wybrać najbardziej odpowiedni szpital w zależności od stanu pacjenta i innych okoliczności. Ratownicy medyczni mogą też w czasie rzeczywistym transmitować sytuację w karetce w formie wideo do personelu medycznego czekającego w salach przyjęć szpitali lub znajdującego się w tym czasie w przychodniach.
Inteligentny system ratownictwa na początek w kilkudziesięciu karetkach
Nowy system ratownictwa medycznego będzie teraz działał próbnie w 36 karetkach pogotowia i 9 ośrodkach medycyny ratunkowej. Testy będą przeprowadzane w dystryktach Seodaemun, Mapo i Eungpyeong w Seulu oraz Goyang w prowincji Gyeonggi.
Niedawno pisaliśmy na naszym blogu o projektach Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, związanych z wykorzystaniem różnych procedur medycznych na odległość. Amerykańscy wojskowi planują w najbliższym czasie wykorzystywać w medycynie takie technologie jak rzeczywistość rozszerzona, uczenie maszynowe, chirurgia robotyczna, a wszystko to ma być wspierane przez łączność 5G. Pisaliśmy o tym w tekście „Amerykańska armia uważa, że chirurgia robotyczna to przyszłość, także wojskowej, medycyny”.
Źródło: The Korea Bizwire