Raport „6G AI-Cube Intelligent Networking” analizuje, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wzmocnić architekturę sieci następnej generacji. W dokumencie znajduje się też szczegółowa wizja, jak technologia 6G będzie projektowana. To jeden z pierwszych dokumentów tego typu w branży telekomunikacyjnej.
„6G AI-Cube Intelligent Networking” to pierwszy raport zespołu badawczego OPPO. Został on powołany do przeprowadzenia wstępnych badań nad usługami 6G oraz związanych z nimi wymaganiami technologicznymi, kluczowymi technologiami i funkcjami systemu. Chińskie firmy bardzo mocno inwestują w sieć przyszłej generacji. Pisaliśmy o tym w tekście „Chiny planują wdrożyć sieć 6G do 2030 roku”. Raport „6G AI-Cube Intelligent Networking” znajduje się tutaj.
Technologia 6G to przyszłość sztucznej inteligencji?
Firma wierzy, że technologia 6G całkowicie odmieni sposób interakcji ludzi ze sztuczną inteligencją. Dzięki sieci nowej generacji, inteligentne urządzenia będą bardziej bazować na AI, stając się integralną częścią całego systemu. Sprzęty będą analizować algorytmy sztucznej inteligencji i dane na różnych poziomach, aby zapewnić użytkownikom zupełnie nowe doświadczenia.
I tak na przykład pojazdy autonomiczne, dzięki wyposażeniu ich w sieci 6G, będą mogły wykorzystać najbardziej odpowiedni algorytm sztucznej inteligencji i wybrać optymalne połączenie komunikacyjne. Technologia 6G i sztuczna inteligencja wykorzystają takie dane, jak lokalizacja pojazdu i jego aktualne środowisko fizyczne, czyli na przykład porę dnia czy pogodę. Auto będzie mogło pobrać i uruchomić algorytmy AI, które wcześniej zostały wyuczone przez inne pojazdy i sprzęty. To powinno zapewnić pasażerowi możliwie najbezpieczniejszą i najbardziej komfortową podróż.
Henry Tang, Chief 5G Scientist w OPPO, powiedział, że „rozwój technologiczny musi wybiegać w przyszłość. Technologia komunikacji mobilnej ewoluuje przez dziesięciolecia. Standaryzacja technologii komunikacyjnej następnej generacji ma rozpocząć się w 2025 roku, a jej komercyjne wdrożenie nastąpi około roku 2035. OPPO spodziewa się, że w 2035 liczba inteligentnych agentów na świecie (tj. systemów, które na podstawie obserwacji otoczenia podejmują działania) znacznie przekroczy liczbę ludzi. Dlatego technologia komunikacyjna 6G, powinna być w stanie zaspokoić potrzeby nie tylko ludzi, ale wszystkich form inteligencji i ich różnych interakcji. Mając to na uwadze, przeprowadziliśmy wczesne badania techniczne i zaprojektowaliśmy system.”
Obecne sieci można podzielić na dwa rodzaje: płaszczyznę sterowania (CP – Control Plane) i płaszczyznę użytkownika (UP – User Plane). Płaszczyzna użytkownika jest odpowiedzialna głównie za tę część wydajności sieci, którą użytkownicy mogą bezpośrednio odczuć, czyli na przykład szybkość i opóźnienia. Z drugiej strony, płaszczyzna sterowania jest ściśle związana z konfiguracją sieci, zapewniając jej normalne działanie przy różnych wzorcach ruchu i zakresach lokalizacji węzłów sieci. Jeśli porównamy UP do pojazdów, które szybko poruszają się w ruchu miejskim, to CP jest kontrolą ruchu drogowego.
Raport „6G AI-Cube Intelligent Networking” wprowadza pojęcie płaszczyzny funkcji AI (AI Function Plane) jako nowy wymiar sieci 6G. Ta płaszczyzna biegnie prostopadle do CP i UP, tworząc inteligentną kostkę (Intelligent Cube, zwana też AI-Cube). Ta unikalna, wspomagana przez sztuczną inteligencję architektura wzmocni sieć 6G na dwóch poziomach: funkcjonalności sieci i możliwości sieci wysokiego poziomu. Dzięki temu technologia 6G ma mieć zdolność do samooptymalizacji, dynamicznej administracji i inteligentnej dystrybucji zasobów.
Sztuczna inteligencja odmieni sieci 6G
Technologia 6G zrewolucjonizuje sposób, w jaki sztuczna inteligencja będzie się uczyć, wchodzić w interakcje i jak będzie stosowana. Pozwoli rozwiązywać problemy, z którymi obecnie boryka się rozwój AI. Obecnie ograniczona moc obliczeniowa i pojemność pamięci urządzeń inteligentnych utrudnia im korzystanie z dużych, uogólnionych algorytmów AI. Tymczasem wyspecjalizowana sztuczna inteligencja, która może działać na tych urządzeniach, nie jest w stanie sprostać ogromnemu zapotrzebowaniu na dane większości użytkowników.
Jednak w sieciach 6G to domena sztucznej inteligencji będzie mogła współdzielić wiele ról, takich jak tradycyjna stacja bazowa, baza danych, repozytorium modeli AI i serwer aplikacji. W ramach proponowanego rozwiązania, urządzenia 6G zostaną przydzielone do domeny AI na podstawie lokalizacji i wymagań urządzenia. Z kolei domena sama zaproponuje najbardziej odpowiedni algorytm sztucznej inteligencji i zadanie potrzebne do świadczenia pożądanych usług. Jednocześnie zapewniając optymalne połączenie telekomunikacyjne. W przeciwieństwie do sieci 4G i 5G, sztuczna inteligencja będzie zintegrowana po stronie urządzenia i sieci 6G.
A jak nasz kraj jest przygotowany do nowych wyzwań technologicznych? Polecamy lekturę naszego tekstu „Jaki jest stan sztucznej inteligencji w Polsce w 2021 roku?”.
Źródło: Oppo