Busan Korea

Sztuczna inteligencja zadba o bezpieczeństwo pieszych

Koreańskie miasto Busan wprowadza oparty na AI system oświetlenia przejścia dla osób starszych. Sztuczna inteligencja upewni się, że wszyscy piesi bezpiecznie opuszczą pasy.

Busan to drugie co do wielkości miasto, a także największy port, w Korei Południowej. Władze miasta postanowiły wprowadzić system oparty na AI do kontroli przejść dla pieszych. To nie pierwszy projekt Koreańczyków wykorzystujący systemy oparte na sztucznej inteligencji do usprawnienia transportu samochodowego. Pisaliśmy o tym w tekście „Sztuczna inteligencja sprawi, że Twój samochód sam wykryje dziury”.

Sztuczna inteligencja ma zmniejszyć śmiertelność wśród pieszych

W tym przypadku sztuczna inteligencja będzie miała za zadanie autonomicznie kontrolować czas świecenia się odpowiednich sygnałów na pasach. W największym skrócie – światła na skrzyżowaniu będą świecić na zielono, dopóki wszyscy piesi nie zejdą z ulicy. Nowy system w założeniu ma na celu pomóc dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym bezpiecznie przejść przez jezdnię.

Według koreańskiej Narodowej Agencji Policji, w 2020 roku w wypadkach drogowych w tym kraju zginęło około 3100 osób. Mniej więcej 35 procent ofiar to byli piesi. Miasto Busan dzierży niechlubny rekord w tym zakresie. Wskaźnik pieszych biorących udział w wypadkach drogowych ze skutkiem śmiertelnym był w tym mieście wyższy niż w innych regionach. Ze 112 osób, które straciło życie na drogach, aż 42 procent to piesi.

Sztuczna inteligencja zadba o bezpieczeństwo pieszych / Źródło: Aju Business Daily/miasto Busan
Sztuczna inteligencja zadba o bezpieczeństwo pieszych / Źródło: Aju Business Daily/miasto Busan

Władze Busan napisały w oświadczeniu, że zamierzają wybrać sześć obszarów miasta, na których będą przeprowadzone testy nowego rozwiązania. Już w październiku będzie tam działał system kontroli przejść dla pieszych oparty na AI. Sztuczna inteligencja wykorzysta kamery, czujniki i technologię rozpoznawania obrazu do wykrywania pieszych przechodzących przez jezdnie. System będzie kontrolował światła drogowe i nie wpuści samochodów, jeśli ulice nie będą puste.

Sztuczna inteligencja równie ważna, co zmiany legislacyjne

Przedstawiciel Stowarzyszenia Policji Miejskiej w Busan, Jeong Yong-hwan, powiedział, że „aby osiągnąć na poziomie krajowym zaawansowaną kulturę bezpieczeństwa skoncentrowaną na pieszych, ważne jest podjęcie działań administracyjnych, takich jak wzmocnienie przepisów ruchu drogowego. Ale w tym samym czasie równie ważne jest, aby tam, gdzie jest to możliwe, poprawiać bezpieczeństwo przy użyciu technologii”.

Korea Południowa bardzo mocno rozwija nowe technologie, szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa i zdrowia swoich obywateli. Pisaliśmy o tym parokrotnie na naszym blogu, na przykład w tekście „System ratownictwa medycznego oparty na 5G już działa w terenie”.

Źródło: Aju Business Daily