sala operacyjna

Technologia 5G to rewolucja w chirurgii

Jesteśmy świadkami przełomowych wydarzeń, o których do tej pory myśleliśmy tylko w kontekście science-fiction. Chirurg znajdujący się w Londynie przeprowadzał operację, na razie próbną, na bananie znajdującym się w Kalifornii. Technologia 5G sprawia, że jesteśmy w przededniu jednej z największych rewolucji w historii medycyny.

10 000 kilometrów dzieliło chirurga od obiektu, na którym przeprowadzał operację. Poniżej można zobaczyć, jak szybko i sprawnie przebiegł cały proces.

O ile o telechirurgii słyszymy już od jakiegoś czasu, to dopiero technologia 5G sprawiła, że medycyna wchodzi na zupełnie nowy poziom. Nowa generacja przesyłu danych zapewnia na tyle niską latencję (czyli opóźnienie), że umożliwi w pełni zdalną, precyzyjną pracę przy pomocy robota chirurgicznego na naprawdę gigantyczne odległości. Ale technologia 5G to nie tylko telechirurgia, o możliwych innych zastosowaniach nowego standardu przesyłu danych pisaliśmy m.in. w artykule „Pełnosprawni dzięki 5G, czyli jak nowa technologia pomoże osobom niepełnosprawnym”.

Technologia 5G zapewnia wystarczająco niskie opóźnienie

Jak wiemy, opóźnienie występuje, gdy dane są przesyłane przez internet, zarówno za pomocą kabli, jak i przez łączność bezprzewodową. Im większe opóźnienie, tym dłużej trwa wysyłanie danych. Zmniejszając opóźnienie do prawie zera, technologia 5G otwiera przed branżą chirurgiczną zupełnie nowe możliwości, umożliwiając chirurgom zdalne wykonywanie operacji z odległych miejsc, tysiące kilometrów dalej. Chirurg dosłownie może być po drugiej stronie świata!

Przy wystarczająco niskiej latencji całe przedsięwzięcie staje się możliwe. Chirurg znajdujący się w Londynie i poruszający drążkiem sterującym, wysyła sygnał do robota w Kalifornii i uzyskuje od niego niemal natychmiast wizualną i dotykową reakcję. Dopiero takie warunki sprawiają, że sterowanie robotem chirurgicznym staje się naprawdę możliwe.

Telechirurgia ma potencjał do zastosowania na dużą skalę. Zrewolucjonizuje opiekę zdrowotną i zabiegi chirurgiczne na całym świecie, szczególnie w obszarach słabo rozwiniętych i odległych. Ten sposób wykonywania operacji był marzeniem chirurgów od ponad 20 lat i wygląda na to, że właśnie to marzenie zaczyna się spełniać. Więcej o czekającej nas rewolucji w medycynie można przeczytać na naszym blogu, na przykład w artykule „Jak 5G, a później 6G, może zmienić służbę zdrowia?

Źródło: orthostreams.comdr Maciej Kawecki