Dwa dni spotkań, pięć paneli tematycznych, 22 ekspertów oraz wielu uczestników – w dniach 29.02 – 1.03 odbyła się IX edycja Warszawskich Dni Promocji Zdrowia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Innowacje w ochronie zdrowia były przedmiotem drugiego dnia konferencji. Otwierając konferencje prof. Mariusz Gujski, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreślił, że podejmowane w tym roku tematy odpowiadają aktualnym wyzwaniom w zakresie zdrowia publicznego.
Podczas konferencji dyskutowano na temat innowacji w promocji zdrowia i medycynie. Dr hab. Anna Sibilska – Mroziewicz wraz ze studentami Politechniki Warszawskiej przedstawiła projekt wykorzystania gogli VR do rehabilitacji osób starszych po udarze, a mgr Dominik Baraniecki opowiedział o innowacyjnych inicjatywach z zakresu elektroniki drukowanej takich jak wkładki z pomiarem nacisku, tatuaż elektroniczny do monitorowania parametrów z potu czy inteligentny opatrunek SmartHEAL, które powstają z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Cezamat Politechniki Warszawskiej.
Jak podkreśliła Justyna Mieszalska, prezes Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego „ponad 6% polskich szpitali oraz 35% polskich start-up’ów korzysta ze sztucznej inteligencji, a w polskich placówkach medycznych inwestycja w AI wzrosła w ostatnim czasie z 35 do 46%”.
Medycyna jest jednak porażką profilaktyki, ale wdrażanie nowych technologii w zakresie profilaktyki może okazać się nie lada wyzwaniem. Karolina Kryszkiewicz z Fundacji Medicover posłużyła się przykładem w zakresie medycyny szkolnej, gdzie podstawowym problemem jest nie tylko nierówny dostęp do nowych technologii w mniejszych miejscowościach, ale również problematyczne okazują się kwestie ochrony danych osobowych.
Sztuczna inteligencja znajduje fantastyczne zastosowanie w procesie diagnostycznym, podnosząc trafność i czas na postawienie diagnozy.
„Nowoczesne rozwiązania w zakresie diagnostyki obrazowej przynoszą ogromne korzyści dla pacjentów. W rezonansie magnetycznym zastosowanie AI umożliwia znaczne skrócenie wielu badań, np. z 25 do 10 minut w przypadku kolana. W tomografii komputerowej stawką jest maksymalna redukcja dawki promieniowania, która z każdą kolejną generacją skanerów jest coraz niższa – szczególnie w tomografach komputerowych zliczających fotony.” – mówił Piotr Kuskowski, dyrektor ds. marketingu i strategii firmy Siemens Healthineers Sp. z o.o.
Rozwój nowoczesnych narzędzi wiąże się z rozwojem telekomunikacji, w tym 5G. Tymczasem co drugi Polak wyraża obawy związane z potencjalnym wpływem technologii 5G na zdrowie. Skąd w nas ten lek?
„Ludzie są bardzo podatni na sensacyjne informacje i właśnie takie informacje rozprzestrzeniają się najszybciej. Rzetelne badania nie spotykają się z takim zainteresowaniem, a patrząc na portale social mediowe wyraźnie widać, że są grupy osób, które prowadzą bardzo agresywną komunikacje mającą na celu dezinformacje, tak w przypadku szczepionek jak i rozwojem rozwiązać telekomunikacyjnych. Musimy dostarczać rzetelnych informacji, aby edukować takie osoby i żeby było więcej treści popartych tezami niezależnych badań naukowych” – skomentował prof. Andrzej Krawczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez studentów zrzeszonych w Studenckim Kole Naukowym Zdrowia Publicznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Partnerem społecznym wydarzenia była Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani.