Telefon / Źródło: Unsplash
Technologia

5G na świecie – 10 państw z największym zasięgiem nowej technologii. Jak na ich tle wypada Polska?

Piąta generacja sieci komórkowej wciąż nie osiągnęła szczytu swoich możliwości. Możemy nawet śmiało stwierdzić, że era 5G dopiero się zaczyna. Jak obecnie prezentuje się rozwój tej nowej technologii na świecie? I jak w tym wyścigu innowacyjności prezentuje się Polska? Sprawdźmy.

Piąta generacja sieci komórkowej jest już z nami od kilku lat. Jednak jej rozwój został zahamowany przez pandemię COVID-19. Obecnie natomiast jesteśmy w momencie, w którym państwa na całym świecie chcą nadrobić stracony czas i mocno inwestują w rozwój 5G. Dla wielu jest to nawet sposób na wyjście z kryzysu i modernizację oraz napędzenie gospodarki.

Zarówno zasięg sieci 5G, jak i jego jakość, ciągle rosną. Szczególnie było to widać w 2022 roku, który dla wielu państw był przełomowy w tym zakresie. Szacuje się, że zasięg sieci 5G na świecie do końca 2022 roku osiągnie 30% populacji [1]. Natomiast do końca 2028 roku już 85% ludzi na Ziemi będzie w zasięgu sieci nowej generacji [2].

Nie jest łatwo określić państwa, które najlepiej poradziły sobie do tej pory z wdrożeniem sieci 5G. Składa się na to bowiem wiele czynników, np.: stopień pokrycia terytorium danego kraju siecią 5G, liczba miast z dostępem do nowej technologii, liczba realnych użytkowników (abonentów korzystających z 5G) oraz jakość transmisji. Wybierając 10 państw z największym zasięgiem telefonii komórkowej piątej generacji, staraliśmy się brać pod uwagę wszystkie możliwe czynniki i na tej podstawie wybrać światowych liderów w rozwoju nowej technologii.

5G na świecie – 10 państw z największym zasięgiem nowej technologii w 2022 roku

Chiny

Pomimo drastycznej zmiany zarówno wewnętrznej, jak i zagranicznej polityki, Chiny wciąż chcą zostać światowym hegemonem. Nie uda się tego osiągnąć bez rozwoju najnowszych technologii. Dzięki wsparciu rządu i rozwiązań czołowych chińskich producentów, Państwu Środka wciąż udaje się pozostać światowym liderem 5G. Szacuje się, że obecnie dostęp do piątej generacji sieci komórkowej ma w Chinach już 356 miast [3], co jest światowym rekordem.

Co więcej, według danych chińskiego Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT), wybudowano już ponad 961 tysięcy stacji bazowych 5G i wprowadzono do sprzedaży ponad 128 milionów smartfonów zdolnych do korzystania z nowej technologii. W Chinach 5G znajduje już tysiące zastosowań, z nowej technologii regularnie korzysta się w edukacji, transporcie i opiece zdrowotnej. Interesujące jest jednak to, że jakość przesyłanego sygnału nie należy do najlepszych. Chiny nie znajdują się nawet w pierwszej dziesiątce państw o najszybszym transferze danych w sieciach piątej generacji.

Wieża telekomunikacyjna / Źródło: Unsplash

USA

Największy rywal Chin, który przez długi czas nie mógł sobie poradzić z odpowiednim tempem wdrożenia 5G i często lądował nawet poza podium. Rywalizacja z Państwem Środka doprowadziła jednak do tego, że najwięksi dostawcy usług internetowych, przy wsparciu rządu USA, byli w stanie znacząco zwiększyć swoje zasięgi, jakość i dostęp do sieci telefonii komórkowej nowej generacji. Szacuje się, że obecnie około 25% powierzchni USA jest pokryte zasięgiem 5G. W sumie blisko 296 miast [4] może cieszyć się z dostępu do piątej generacji sieci komórkowej, co jest już drugim wynikiem na świecie. Niestety, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Chin, jakość transferu danych w ramach 5G pozostawia wiele do życzenia.

Korea Południowa

Obecność Korei Południowej na naszej liście nie powinna nikogo dziwić. Kraj ten od lat jest pionierem wielu technologicznych rozwiązań (w tym oczywiście również 5G). Wystarczy tylko przypomnieć, że to właśnie z Korei Południowej pochodzą takie firmy jak Samsung, LG czy Hyundai. Pierwsi użytkownicy otrzymali dostęp do nowej technologii już w kwietniu 2019 roku. Obecnie Korea może pochwalić się blisko 85 miastami z dostępem do 5G, co przekłada się na pokrycie całej powierzchni państwa w około 31,3%. Korea Południowa należy również do ścisłej czołówki, jeśli chodzi o prędkość przesyłu danych i jakość transmisji za pomocą 5G.

Hiszpania

Hiszpania to jeden z tych krajów, który stosunkowo późno dołączył do wyścigu 5G, ale gdy już to zrobił, to od razu wskoczył do ścisłej czołówki. Na Półwyspie Iberyjskim nie ukrywają, że rozwój piątej generacji sieci jest kluczem do przezwyciężenia kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. W nowej rzeczywistości Hiszpanie chcą dysponować jak najlepszą technologią. W tym celu rząd Hiszpanii przeznaczył około 171 miliardów dolarów (USD) na rozwój cyfryzacji kraju. Jeden z operatorów telekomunikacyjnych ogłosił, że jego sieć 5G zapewnia zasięg dla 38 milionów ludzi w 1431 lokalizacjach w całej Hiszpanii [5]. Co więcej, do końca 2022 roku aż 90% populacji kraju ma mieć dostęp do 5G.

Wielka Brytania

Pora na kolejnego reprezentanta Europy. Choć jeszcze dwa-trzy lata temu za liderów w rozwoju 5G uchodzili Szwedzi, Finowie i Włosi, to obecnie rolę tę przejęli m.in. Brytyjczycy. Obecnie dostęp do sieci 5G ma około 128 miast i miasteczek na terenie Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy mają również ambitne plany rozwoju telefonii komórkowej piątej generacji na lata 2023-2025. Oczekuje się, że już pod koniec 2023 roku 68% ludności będzie miało dostęp do sieci 5G działającej na częstotliwości 3,5 GHz [6].

Komputer / Źródło: Unsplash

Australia

Australia należy obecnie do ścisłego grona liderów w zakresie wdrażania 5G. Ponownie przyczyniła się do tego poniekąd pandemia COVID-19. Rząd australijski błyskawicznie zauważył bowiem, że szybkie wprowadzenie sieci 5G jest kluczem do rozwoju gospodarki i cyfryzacji państwa. Obecnie piąta generacja telefonii komórkowej jest dostępna w ponad 400 australijskich miastach i miasteczkach, co przekłada się na dostęp do sieci 5G dla blisko 80% populacji kraju [7].

Kanada

Kanada to kolejny kraj, który stosunkowo późno dołączył do wyścigu 5G. Obecnie można jednak z pełną stanowczością stwierdzić, że jest to państwo, w którym rozwój tej technologii należy do najszybszych na świecie. Największy operator w kraju może pochwalić się zasięgiem, który dociera do 97% Kanadyjczyków. Prawie cała sieć oferuje szybką usługę 4G LTE lub 5G. Jak wynika z ostatniego komunikatu firmy, nowa generacja sieci komórkowej jest dostępna już w blisko 700 miastach i miasteczkach.

Arabia Saudyjska

Choć obecność Arabii Saudyjskiej w gronie liderów 5G może być dla niektórych zaskoczeniem, to należy pamiętać, że to bardzo bogaty kraj, który swoją gospodarkę opiera na branżach związanych z gazem, ropą naftową, logistyką i usługami. Na tym jednak Arabia Saudyjska nie ma zamiaru poprzestać, bowiem dostrzegła potencjał tkwiący w rozwiązaniach IoT (internetu rzeczy), w tym w inteligentnych miastach. Aby sprostać nowym wyzwaniom, konieczne było zainwestowanie w rozwój technologii 5G. Obecnie Arabia Saudyjska należy do grona państw o najwyższym współczynniku wdrożenia 5G na świecie [8]. Jak wynika z raportu firmy GSMA Intelligence – już blisko 78% obywateli kraju ma dostęp do sieci komórkowej piątej generacji.

Włochy

Jeszcze dwa lata temu Włosi należeli do pionierów 5G w Europie. Rozwój nowej generacji sieci na Półwyspie Apenińskim jednak gwałtownie wyhamował. Nie zmienia to faktu, że czołowy włoski operator dociera z technologią 5G już do 59 prowincji, co przekłada się na około 79% populacji kraju. Włochy należą również do grona państw, które, według badania Kearney 5G Readiness Index 2022, wyróżniają się wysokim współczynnikiem wdrożenia 5G na świecie [9]. Na tym jednak nie koniec. Rząd włoski zapowiedział już ogromne inwestycje (wynoszące blisko 4 miliardy dolarów) na przyśpieszenie rozwoju 5G w kraju.

Miasto / Źródło: Unsplash

Finlandia

Na naszej liście nie mogło zabraknąć Finlandii, która jako pierwsza w Europie i jedna z pierwszych na świecie, uruchomiła komercyjną sieć 5G. Obecnie z 5G mogą korzystać mieszkańcy ponad 160 miejscowości. Natomiast w zasięgu nowej generacji sieci komórkowej jest już aż 80% ludności Finlandii [10]. Na tym jednak nie koniec. Firmy telekomunikacyjne są zdeterminowane, aby do 2025 roku pokrycie 5G obejmowało 100% fińskich gospodarstw domowych.

5G w Polsce – jak wypadamy na tle innych państw?

Jak na tle liderów wdrażania 5G na świecie wypada Polska? Niestety na razie tak sobie, choć w zasięgu sieci 5G w Polsce jest już ponad 19 milionów osób [11], to należymy do grona państw, które są obecnie niezbyt dobrze przygotowane do pełnego wdrożenia nowej generacji telefonii komórkowej. Według badania Kearney 5G Readiness Index 2022 [12], które określa i oblicza współczynnik wdrożenia 5G na bazie wielu zmiennych czynników, Polska otrzymała notę na poziomie 3,2 punktu.

Dla porównania, numerem jeden w 2022 roku zostały, według badania, Stany Zjednoczone, z notą wynoszącą 7,5 punktu. Nasza ocena sprawia, że nie tylko w Europie, ale i na świecie, należymy pod tym względem raczej do najgorszych w stawce. Na Starym Kontynencie wyprzedzają nas m.in.: Norwegia, Finlandia, Austria, Dania, Włochy, Hiszpania czy Czechy, Belgia i Rumunia.

Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy. Można mówić o stosunkowo niskim poziomie wdrożenia usług czy problemach z komercjalizacją technologii. Głównym powodem wydaje się jednak brak dostępności usług nowej generacji na częstotliwościach dedykowanych dla 5G (zarówno w paśmie niskim, średnim, jak i wysokim).

Aukcja 5G w Polsce potrzebna od zaraz

Podczas gdy zdecydowana większość liczących się krajów w Europie oraz na świecie dawno już to zrobiła, Polska ciągle nie rozdysponowała częstotliwości niezbędnych do rozwoju usług piątej generacji telefonii komórkowej. Aukcja 5G została odwołana już ponad dwa lata temu i ciągle czekamy na jej nową odsłonę. Przekłada się to automatycznie na jakość sieci 5G w naszym kraju, która ciągle pozostawia wiele do życzenia. Średnia prędkość internetu mobilnego w Polsce nie należy do najwyższych w regionie.

Przed nami zatem bardzo ważny rok 2023, w którym musimy nadrobić straty do europejskich liderów, jeśli chcemy liczyć się w tym technologicznym wyścigu. Miejmy nadzieję, że odbędzie w końcu aukcja częstotliwości 5G, a budowa sieci, a co za tym idzie wdrażanie prawdziwych usług nowej generacji, przyspieszy. I to sprawi, że będziemy w końcu mieć pełen zasięg 5G w Polsce. W innym przypadku grozi nam zacofanie technologiczne i gospodarcze, które w przyszłości będzie niezwykle trudno zniwelować.

Korzyści z 5G dla Polski to temat, którym bardzo często zajmowaliśmy się na naszym blogu. Pisaliśmy o nich na przykład w artykule „Polska może stać się liderem 5G”.

Źródła:

[1], [2] Ericsson Mobility Report, listopad 2022

[3], [4] https://www.statista.com/statistics/1215456/5g-cities-by-country/

[5] https://www.rcrwireless.com/20220706/5g/telefonica-5g-network-raeches-82-spanish-population

[6] https://www.statista.com/statistics/1246357/35ghz-5g-coverage-uk/

[7] https://www.telstra.com.au/5g

[8] https://www.kearney.com/telecommunications/article/-/insights/time-is-tight-for-telcos-on-5g-strategies-even-as-the-european-rollout-lags

[9] https://www.kearney.com/telecommunications/article/-/insights/time-is-tight-for-telcos-on-5g-strategies-even-as-the-european-rollout-lags

[10] https://ficom.fi/news/finland-is-at-the-forefront-of-5g-technology/

[11] https://www.plus.pl/news/art-8601-ponad-19-milionow-czyli-wiecej-niz-polowa-mieszkancow-polski-w-zasiegu-najszybszego-internetu-5g-plusa

[12] https://www.kearney.com/telecommunications/article/-/insights/time-is-tight-for-telcos-on-5g-strategies-even-as-the-european-rollout-lags