Naukowcy z Korei Południowej uważają, że przyszłość mody to projekty oparte na współpracy człowieka ze sztuczną inteligencją (AI). Zespół z Pusan National University przeprowadził badanie, z którego wynika, że sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje projektowanie, a także posłuży jako narzędzie edukacyjne.
Dokument o tytule „Jak złożone systemy angażują się w tworzenie projektów mody: wykorzystanie sztucznej inteligencji” został opublikowany w czasopiśmie Thinking Skills and Creativity. Głównym celem było zbadanie praktycznej możliwości zastosowania modeli AI do realizacji kreatywnych projektów modowych i współpracy z projektantami – ludźmi.
W trakcie badań zauważono, że wykorzystanie sztucznej inteligencji w przemyśle modowym znacznie wzrosło w ostatnich latach. Dla przykładu, już teraz jest ona wykorzystywana do personalizacji rekomendacji modowych dla klientów, optymalizacji zarządzania łańcuchem dostaw, automatyzacji procesów i poprawy zrównoważonego rozwoju w celu zmniejszenia ilości odpadów.
Jednak procesy twórcze w projektowaniu mody nadal są zależne od człowieka. Jak do tej pory niewiele było badań nad tym, jak wykorzystać AI do projektowania ubrań. Co gorsza, sami projektanci często nie byli uwzględniani przez naukowców w pracach badawczych.
Współpraca człowieka i sztucznej inteligencji przy projektowaniu mody
Yoon Kyung Lee, główna autorka badania, chciała się dowiedzieć, czy może istnieć skuteczna współpraca między człowiekiem i sztuczna inteligencją w procesie kreatywnego projektowania. Badaczka wyjaśniła, że „żyjemy w czasach, gdy AI jest głęboko zakorzeniona w naszym życiu. Ale to badanie zaczęło się od rozważenia, co człowiek może zrobić lepiej niż algorytmy AI”.
Naukowcy zaczęli pracę od generowania nowych wzorów tekstyliów przy użyciu głębokich konwolucyjnych generatywnych sieci przeciwstawnych (DC-GANs) i cycle-GANs. Wyniki z tych modeli zostały następnie porównane z podobnymi projektami stworzonymi przez studentów wzornictwa.
Porównanie ujawniło, że projekty były podobne, ale największą różnicą była unikalność i oryginalność widoczna w projektach stworzonych przez ludzi – które wynikały z doświadczeń danej osoby. Jednak wykorzystanie AI w powtarzalnych zadaniach mogłoby poprawić wydajność projektantów i uwolnić ich czas, aby mogli skupić się na bardzo trudnej pracy twórczej. Warto dodać, że we współczesnym świecie moda i nowoczesne technologie coraz częściej się łączą. Pisaliśmy o tym na przykład w artykule „Tekstronika i materiały przyszłości – jak 5G sprawi, że ubrania będą mądrzejsze”.
Koreańskie badania sugerują, że projekty generowane przez algorytmy AI mogą być wykorzystywane jako narzędzie do nauki dla osób, które nie mają doświadczenia w modzie, ale chcą odkrywać swoją kreatywność. Sztuczna inteligencja mogłaby im pomóc w tworzeniu własnych projektów. Po przeanalizowaniu wyników badań Lee sugeruje współpracę człowieka ze sztuczną inteligencją, która zintegruje sieci GAN z ludzką kreatywnością w celu tworzenia najciekawszych projektów.
Głębsza współpraca z AI to lepsze i bardziej nowatorskie projekty
Badaczka zdefiniowała też i przeanalizowała różne elementy złożonego systemu, które wpływają na współpracę człowieka ze sztuczną inteligencją. Następnie stworzyła model, w którym projektant współpracuje z AI w celu stworzenia nowatorskiego pomysłu. Model ten pozwala projektantowi dzielić się swoim procesem twórczym i pomysłami z innymi, a cały system może się łączyć i ewoluować, aby tworzyć coraz lepsze projekty.
Yoon Kyung Lee uważa, że przemysł modowy może wykorzystać to narzędzie do przewidywania zmian w branży modowej i oferowania rekomendacji oraz usług współtworzenia. Ustalanie celów, zmiennych i ograniczeń jest nieodłączną częścią pracy projektanta w środowisku projektowania opartym na współpracy człowieka z AI. Z tego wynika, że jego praca powinna wykraczać poza tylko aspekt wizualny i zamiast tego obejmować różne dyscypliny.
Autorka badania twierdzi, że „w przyszłości każdy będzie mógł być twórcą lub projektantem z pomocą modeli AI. Do tej pory tylko profesjonalni projektanci mody byli w stanie zaprojektować i zaprezentować ubrania. Ale w przyszłości każdy będzie mógł zaprojektować swoją odzież i pokazać w ten sposób swoją kreatywność.”
Wbrew pozorom temat mody pojawiał się już na naszym blogu, pisaliśmy tym na przykład w tekście „Ubrania z drukarki 3D – czyli nowoczesne technologie w służbie społeczeństwa i ekologii”.
Źródło: Just Style