Jeden z australijskich dystrybutorów energii elektrycznej ogłosił plany wprowadzenia dronów 5G, które mają pomóc w utrzymaniu sieci elektrycznej. Firma przeprowadziła już loty testowe i twierdzi, że drony 5G znacznie poprawią bezpieczeństwo pracowników. Mają też przyczynić się do przyspieszenia przywracania usług po klęskach żywiołowych i innych nieoczekiwanych przerwach w dostawie prądu.
Endeavour Energy dostarcza energię elektryczną do ponad 2,6 miliona Australijczyków. Świadczy usługi energetyczne dużej części południowo-wschodniej Australii. Firma jest odpowiedzialna za utrzymanie ponad 60 000 kilometrów linii energetycznych i ponad 32 000 stacji elektroenergetycznych w całym regionie.
Drony 5G dolecą tam, gdzie człowiek ma problemy z dotarciem
Obecnie inspekcje na miejscu przeprowadzane są przez personel firmy przy użyciu aut, w tym terenowych i specjalistycznych, a także helikopterów. Firma przewiduje, że wraz ze wzrostem wykorzystania dronów 5G będzie w stanie znacznie zmniejszyć liczbę naziemnych i latających pojazdów potrzebnych do przeprowadzania inspekcji oraz działań naprawczych.
Firma twierdzi, że „drony 5G umożliwią przesyłanie w czasie rzeczywistym materiału wideo o uszkodzonej infrastrukturze do centrów kontrolnych. Dzięki temu zespoły i materiały będą mogły być skutecznie wykorzystywane do napraw, co skróci czas, w którym domy mieszkalne i biura pozostają bez prądu. Technologia ta może być również zastosowana w celu przyspieszenia naprawy sieci i poprawy bezpieczeństwa pracowników poprzez zdalne ostrzeganie o usterkach lub uszkodzonym sprzęcie w sieci elektrycznej, który mógłby być trudny do zidentyfikowania przez człowieka”.
Drony zostały opracowane we współpracy z australijską firmą telekomunikacyjną, Amazon Web Services (AWS), oraz firmą zajmującą się analizą wideo. Koszty pokrył australijski rząd w ramach funduszu przeznaczonego na innowacje związane z technologią 5G.
5G Innovation Initiative (Inicjatywa na rzecz Innowacji 5G) zapewnia prawie 15 milionów dolarów amerykańskich na wsparcie 19 projektów w australijskim rolnictwie, budownictwie, produkcji, transporcie, edukacji i szkoleniach. Oprócz dronów 5G dla firmy energetycznej wśród projektów znajdziemy zdalnie sterowany czołg przeciwpożarowy 5G, bezzałogowe statki powietrzne 5G do dostarczania zaopatrzenia medycznego do odległych miejsc, zarządzanie żywym inwentarzem i ulepszone zarządzanie ruchem promów portowych w Sydney. Pisaliśmy już o jednym z tych projektów na naszym blogu w tekście „Australijczycy opracowują zdalnie sterowany czołg przeciwpożarowy 5G”.
Wiele sposobów wykorzystania dronów na pustkowiach Australii
Warto jednak zauważyć, że przepisy ciągle pozostają w tyle, mimo że branże i przewoźnicy intensywnie badają możliwości wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych (Unmanned Aerial Vehicle, UAS). W 2021 roku australijska Federalna Komisja Łączności (FCC) poinformowała, że ponownie przyjrzy się kwestii licencjonowania operacji wykonywanych przez drony. Urzędnicy FCC zaznaczyli, że pierwotny wniosek Stowarzyszenia Przemysłu Lotniczego i Astronautycznego (AIA) skupiał się przede wszystkim na operacjach dronów w zasięgu wzroku (VLOS).
Teraz agencja chce wziąć pod uwagę to, jak przypadki użycia dronów – w tym te poza zasięgiem wzroku (BVLOS) – zmieniały się w ciągu ostatnich kilku lat i jak prawdopodobnie zmienią się w przyszłości. A sposobów na wykorzystanie BSP w tym wyjątkowym kraju jest mnóstwo. O innym ciekawym projekcie pisaliśmy w tekście „Australia: drony i sztuczna inteligencja policzą dzikie zwierzęta”.
Źródło: RCR Wireless News