Czy telefony komórkowe powodują raka? Naukowcy z Oxford University i IARC (Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem) przedstawili wyniki dużego wieloletniego brytyjskiego badania, w którym odpowiadają na to pytanie. Wyniki potwierdzają to, o czym piszemy na naszym blogu od dawna – korzystanie z telefonu komórkowego w normalnych warunkach nie zwiększa w żadnym stopniu ryzyka wystąpienia nowotworów, takich jak guz mózgu.
Odkąd istnieją telefony komórkowe, istnieją też obawy, że korzystanie z nich może zwiększać ryzyko powstawania nowotworów, takich jak guz mózgu. Smartfony emitują fale o częstotliwości radiowej, które przenikają na głębokość kilku centymetrów i mogą powodować niewielkie nagrzewanie się tkanek. Ponieważ telefony komórkowe są trzymane blisko głowy, w teorii najbardziej narażone wydają się płaty skroniowe i ciemieniowe mózgu.
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zaklasyfikowała fale o częstotliwości radiowej do grupy 2B („przypuszczalnie rakotwórcze”), co brzmi dość groźnie, ale tak naprawdę oznacza, że ciągle brakuje dowodów na potwierdzenie lub zaprzeczenie ich szkodliwości. Warto zauważyć, że do tej samej grupy należą m.in. aloes czy talk dla dzieci, a na przykład czerwone mięso uznane zostało przez IARC potencjalnie bardziej rakotwórcze (grupa 2A).
Większość dotychczasowych badań, w których analizowano tę kwestię, to badania retrospektywne, w których osoby zgłaszały korzystanie z telefonu komórkowego po zdiagnozowaniu raka. To oznacza, że ich wyniki mogą być nieobiektywne. Jednak w ostatnich miesiącach pojawiło się wiele raportów na temat bezpieczeństwa nowych technologii, w tym telekomunikacyjnych. Zapraszamy do śledzenia naszej sekcji „Aktualności”, na przykład tekstu „Mamy potwierdzenie – anteny 5G we Francji nie stanowią zagrożenia dla zdrowia”.
Guz mózgu a używanie telefonów komórkowych
Tym razem to naukowcy z Oxford Population Health i IARC (Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem) przedstawili wyniki dużego brytyjskiego badania prospektywnego – do którego uczestnicy są włączani zanim rozwinie się u nich dana choroba. Celem było zbadanie związku między korzystaniem z telefonu komórkowego a ryzykiem wystąpienia guza mózgu. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Journal of the National Cancer Institute.
Naukowcy wykorzystali dane pochodzące z UK Million Women Study. To trwające cały czas badanie, w którym wzięła udział co czwarta kobieta urodzona w Wielkiej Brytanii w latach 1935-1950. Około 776 000 uczestniczek wypełniło kwestionariusze dotyczące korzystania z telefonu komórkowego w 2001 roku. Następnie około połowa z nich została ponownie przebadana w 2011 roku. Uczestniczki były też obserwowane przez średnio 14 lat dzięki danym z NHS (brytyjskiej służby zdrowia).
Badano związek między korzystaniem z telefonów komórkowych a ryzykiem wystąpienia różnych rodzajów guzów mózgu: glejaka (guz układu nerwowego), nerwiaka akustycznego (guz nerwu łączącego mózg i ucho wewnętrzne), oponiaka (guz błony otaczającej mózg) i guza przysadki mózgowej. Badacze sprawdzili również, czy korzystanie z komórki było związane z ryzykiem wystąpienia nowotworów oka. Najważniejsze wyniki:
- W 2011 roku prawie 75% kobiet w wieku 60-64 lat i około połowa kobiet w wieku 75-79 lat korzystało z telefonu komórkowego;
- W ciągu 14 lat obserwacji guz mózgu rozwinął się u 3 268 (0,42%) kobiet;
- Nie stwierdzono istotnej różnicy w ryzyku rozwoju guza mózgu (w najbardziej wyeksponowanych płatach skroniowym i ciemieniowym) między osobami, które nigdy nie korzystały z telefonu komórkowego, a użytkownikami komórek;
- Nie było też różnicy w ryzyku rozwoju glejaka, nerwiaka akustycznego, oponiaka, guzów przysadki mózgowej czy guzów oka;
- Nie stwierdzono zwiększenia ryzyka rozwoju któregokolwiek z tych typów nowotworów u osób, które używały telefonu komórkowego codziennie, rozmawiały przez co najmniej 20 minut w tygodniu i/lub używały telefonu komórkowego przez ponad 10 lat;
- Częstość występowania prawostronnych i lewostronnych nowotworów była podobna u osób korzystających z telefonów komórkowych, mimo że ludzie korzystają z telefonów komórkowych zwykle z prawej strony.
Guz mózgu nie ma nic wspólnego z komórkami!
Kirstin Pirie z Oxford Population Health’s Cancer Epidemiology Unit powiedziała, że „wyniki te potwierdzają rosnącą liczbę dowodów na to, że korzystanie z telefonu komórkowego w normalnych warunkach nie zwiększa ryzyka wystąpienia nowotworów takich jak guz mózgu”.
Badanie nie obejmowało dzieci i młodzieży, ale naukowcy z innych krajów badali związek między używaniem komórek a ryzykiem wystąpienia guza mózgu w tych grupach, nic jednak nie znaleźli. Główny autor badania, Joachim Schüz z IARC, powiedział też, że „technologie telefonii komórkowej są cały czas ulepszane, a najnowsze generacje emitują znacznie niższą moc wyjściową”.
Telefonia komórkowa nowej generacji i związane z nią obawy to częsty temat na naszym blogu. Polecamy lekturę naszych tekstów, na przykład artykułu „10 faktów i mitów o polu elektromagnetycznym (PEM) i 5G”.
Źródło: SciTechDaily i Demagog