Piwo / Źródło: Unsplash

Jak wykorzystać 5G i Edge Computing do warzenia lepszego piwa?

Czy technologie takie jak 5G i Edge Computing mogą pomóc w tworzeniu piwa? Może się to wydawać zaskakujące, ale jeden z amerykańskich gigantów branży IT postanowił odpowiedzieć na to pytanie przy współpracy z małym browarem z miejscowości Framingham w stanie Massachusetts.

Warzenie piwa to wysoce skomplikowany i trudny proces, a uzyskanie odpowiedniego smaku i konsystencji wymaga ogromnej dokładności na każdym z etapów produkcji. Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak, to jakość trunku może różnić się między poszczególnymi partiami, a w skrajnym przypadku piwo w ogóle może nie nadawać się do wypuszczenia na rynek. A na to małe browary, w których każdy litr jest na wagę złota, zwyczajnie nie mogą sobie pozwolić.

Choć piwowarstwo to coś, w czym jako ludzkość mamy ogromne doświadczenie, to ciągle eksperymentujemy z tym, jak możemy udoskonalić produkcję tego złocistego trunku. Pomocne okazały się zaawansowane technologie, takie jak inteligentne czujniki, 5G i Edge Computing, które mogą jeszcze bardziej usprawnić proces tworzenia jednego z najbardziej lubianych napojów na świecie.

5G i Edge Computing do monitorowania w czasie rzeczywistym

To właśnie dzięki tym technologiom w małym lokalnym browarze Exhibit ‘A’ proces warzenia piwa wszedł na zupełnie nowy poziom. Amerykański gigant technologiczny Dell, we współpracy z 5G Open Innovation Lab, umożliwił zautomatyzowane monitorowanie fermentacji za pośrednictwem technologii Dell Edge Gateway wykorzystującejłączność 5G. Z kolei firma Telit, zajmująca się projektowaniem rozwiązań IoT, zbudowała pulpit nawigacyjny, umożliwiający całodobowe monitorowanie temperatury i ciśnienia wewnątrz fermentatorów podczas trwania procesu.

Piwo / Źródło: Unsplash

Piwowarzy w każdej chwili i z dowolnego miejsca mogą uzyskać dostęp do panelu za pośrednictwem połączenia 5G, dzięki czemu mogą sprawdzić temperaturę i ciśnienie, a także czy fermentatory pracują zgodnie ze specyfikacją. Dodatkowo otrzymują powiadomienia za każdym razem, gdy temperatura lub ciśnienie wykracza poza ściśle określony zakres.

Na przykład jeśli fermentator ma utrzymywać temperaturę 68 stopni, a nagle spada ona do 63 stopni, natychmiast wysyłane jest ostrzeżenie na telefon. Dzięki niemu pracownicy szybko dowiadują się o nieprawidłowości i mogą się zająć poprawą parametrów w urządzeniu w celu zapewnienia piwu odpowiednich warunków. To nie pierwszy taki projekt, który opisujemy na łamach naszego bloga. O podobnej inicjatywie z Australii pisaliśmy na naszym blogu w tekście „Mini browar podłączony do sieci 5G”.

Inteligentne kamery i czujniki dbające o proces puszkowania

Przy pomocy nowych technologii postanowiono też zająć się problemami na linii do puszkowania. Jak wyjaśnił przedstawiciel browaru, ta część produkcji przysparza wielu kłopotów, na przykład w postaci pękniętych lub wgniecionych puszek, nienadających się do użycia. Linia do puszkowania przetwarza 72 puszki na minutę i jeśli wykryty zostanie produkt z defektem, to operator musi zatrzymać pracę całego urządzenia, żeby zidentyfikować i naprawić problem.

W celu usprawnienia całego procesu Dell wykorzystał inteligentne kamery i czujniki, które zostały nauczone jak wygląda linia, gdy działa optymalnie. Dzięki temu natychmiast wykrywają każdą wadliwą puszkę, kiedy tylko pojawi się ona na taśmie. Gdy puszka przewróci się lub z jakiegoś innego powodu zostanie uznana za uszkodzoną, system oznaczy awarię i automatycznie powiadomi pracownika. Na naszym blogu często piszemy o tym, jak nowe technologie już teraz zmieniają przemysł. Ten temat poruszaliśmy między innymi w tekście „Jak 5G i IoT mogą pomóc w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju?”.

Źródło: SDxCentral