Jeden z największych południowokoreańskich operatorów usług telekomunikacyjnych nawiązał współpracę z państwowym instytutem badawczym. Powstanie robot 5G, który będzie służył pomocą przy rozwiązywaniu przeróżnych problemów społecznych, które występują w Korei Południowej.
Koreańczycy chcą opracować opartą na technologii 5G platformę, dzięki której wyspecjalizowane roboty zadbają o wygodę i bezpieczeństwo życia ludzi. Urządzenia będą służyć obywatelom pomocą m.in. w przypadku kwarantanny związanej z pandemią Covid-19.
Roboty wykorzystywane na co dzień
Korea Południowa ma jedną z najlepiej rozwiniętych ogólnokrajowych sieci ultraszybkiej komunikacji mobilnej 5G. I udanie wdraża nowe technologie, o których inne kraje nawet jeszcze nie myślą. Pisaliśmy o tym niedawno w tekście „Prawie 2 Gb/s – udany test 5G mmWave w metrze w Seulu”. W wielu sektorach gospodarki i życia społecznego funkcjonuje już flota połączonych robotów, które wykorzystują sztuczną inteligencję (AI) i technologię big data w celu zmniejszenia kosztów operacyjnych i pracy.
W wielu restauracjach można napotkać skomercjalizowane roboty obsługujące, które przynoszą jedzenie z kuchni wprost na stół klienta. Roboty kwarantannowe, wyposażone w urządzenia odkażające, poruszają się po szpitalach i obiektach użyteczności publicznej. Na lotniskach i w centrach handlowych nikogo już nie dziwią roboty-przewodniki.
Operator telekomunikacyjny poinformował, że podzieli się z Koreańskim Instytutem Nauki i Technologii (KIST) swoim know-how w zakresie robotyki, komunikacji i przetwarzania danych w chmurze. Współpraca ma zaowocować opracowaniem zintegrowanej platformy, w tym robotów podłączonych do sieci 5G, wieży kontrolnej i systemów zarządzania. Shin Soo-jeong, jeden z szefów firmy, poinformował w oświadczeniu, że „przyczynimy się do rozwiązania problemów społecznych związanych z kwarantanną i w sektorze przemysłu. Wykorzystamy możliwości Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii w zakresie rozwoju robotów, oraz naszą platformę połączonych robotów 5G i technologie chmurowe”.
Robot 5G dowiezie produkty spożywcze
Partnerzy będą współpracować przy różnych projektach, w tym nad opracowaniem centrum kontroli dla robotów przewożących artykuły codziennego użytku i produkty spożywcze. Platforma będzie oparta na sieci 5G i zostanie zademonstrowana pod koniec 2021 roku. Obie strony opracują roboty podłączone do rozwiązań komercyjnych. Ma to na celu zmniejszenia liczby wypadków związanych z bezpieczeństwem w zakładach przemysłowych i przyspieszyć wdrożenie komercjalizacji technologii w sektorach bio i opieki zdrowotnej.
Obserwowanie Korei Południowej może dać nam pogląd, jak nowe technologie pomogą nam walczyć z różnymi problemami, w tym przyszłymi pandemiami. Zajmowaliśmy się tą tematyką na naszym blogu i pisaliśmy na przykład w artykule „Jak Smart Cities mogą zaradzić przyszłym epidemiom”.
Źródło: Aju Business Daily