Wiodąca australijska placówka edukacyjna, Uniwersytet Technologiczny w Sydney, posiada mini browar podłączony do sieci 5G. Znajduje się on w ośrodku badawczym Industry 4.0 i wykorzystuje łączność 5G oraz technologię digital twin do optymalizacji procesu warzenia piwa.
W ramach projektu, którego efektem ma być uwarzenie idealnego piwa, Uniwersytet Technologiczny w Sydney (UTS) współpracuje z koncernem Nokia. Właśnie udało im się uruchomić prywatny, bezprzewodowy i połączony siecią 5G cyfrowy mini browar. Znajduje się on w laboratorium UTS Tech Lab o powierzchni 9 tys. m2, zlokalizowanym w ośrodku przemysłowym i technologicznym w Botany, tuż obok dzielnicy biznesowej Sydney. Laboratorium zostało zaprojektowane w celu ułatwienia wdrożenia nowych, zintegrowanych sposobów prowadzenia badań i opracowywania innowacyjnych technologii.
Znajduje się tam szereg połączonych ze sobą multidyscyplinarnych laboratoriów inżynieryjnych i informatycznych, a także miejsca do pracy zespołowej, sale konferencyjne i seminaryjne. Wszystko zostało zaaranżowane w taki sposób, aby sprzyjać wzajemnemu przenikaniu się wiedzy i innowacji. Zastosowane rozwiązania mają także umożliwić ekspertom z różnych dziedzin inżynierii i technologii informatycznych współpracę z partnerami branżowymi w zakresie badań o rzeczywistym i trwałym wpływie na gospodarkę i społeczeństwo.
Australijski cyfrowy mini browar bliźniakiem browaru niemieckiego
Ten nowoczesny obiekt stanowi część ośrodka badawczego UTS Industry 4.0. Prowadzonych jest tam wiele projektów związanych z przemysłem przyszłości. W tym przypadku laboratorium posłużyło naukowcom do doskonalenia sztuki warzenia piwa przy użyciu automatyki cyfrowej. Wykorzystano do tego opartą na chmurze technologię cyfrowego bliźniaka (digital twin) prawdziwego browaru w celu optymalizacji procesu warzenia piwa.
Nano-browar UTS Industry 4.0 jest częścią stanowiska testowego Advanced Manufacturing and Industrial Data Science, opracowanego w UTS Tech Lab. Ten mini browar stanowi część międzynarodowej sieci produkcyjnej, a jego identyczny fizyczny bliźniak znajduje się na Uniwersytecie TU Dortmund w Niemczech. Browar, podłączony do sieci 5G, rejestruje i monitoruje dane produkcyjne na każdym etapie procesu warzenia piwa i wykorzystuje je, wraz z danymi z fizycznego bliźniaka w Dortmundzie i cyfrowego bliźniaka w chmurze, do optymalizacji całości.
Profesor Jochen Deuse, dyrektor centrum zaawansowanej produkcji w UTS, powiedział: „naszym celem jest promowanie zasad Przemysłu 4.0 wśród lokalnych biznesów, poprzez oferowanie stanowiska testowego, które daje partnerom klucz do usprawnienia ich własnych procesów produkcyjnych. Nasza międzynarodowa współpraca z TU Dortmund i firmą Nokia pozwala nam na globalizację wyników naszego stanowiska testowego”.
Technologia 5G zmieni cały przemysł – nie tylko browarnictwo
Łączność 5G jest połączona z działającą na terenie całego kampusu prywatną siecią bezprzewodową Nokia Digital Automation Cloud 5G Standalone. Jest ona dostarczana za pomocą wielu małych komórek Nokia AirScale Indoor Radio (ASiR) rozmieszczonych na terenie kampusu UTS Tech Lab. Prywatna sieć bezprzewodowa 5G stanowi część znajdującego się na miejscu laboratorium Nokia 5G Futures Lab otwartego w listopadzie 2021 roku. Jest już wykorzystywana do wspierania innych projektów Industry 4.0 w Tech Lab, takich jak finansowany przez rząd Australii projekt Nokia/UTS 5G Connected Cobots. O kilku innych niezwykłych projektach pisaliśmy w tekście „Australijczycy opracowują zdalnie sterowany czołg przeciwpożarowy 5G”.
Tommi Uitto, prezes ds. sieci mobilnych koncernu Nokia, powiedział, że „obiekt Industry 4.0 w UTS to ekscytujące środowisko do opracowywania i testowania nowych przypadków użycia 5G. W cyfrowym mini browarze pokazujemy, jak prywatne sieci bezprzewodowe 5G i technologie oparte na chmurze pomagają zoptymalizować proces warzenia i zbliżyć się do stworzenia idealnego kufla piwa”.
Sieć 5G to nie jest tylko szybszy internet w telefonie komórkowym. Nowa technologia odmieni niemal każdą dziedzinę naszego życia, w tym, a może przede wszystkim, gospodarkę. Pisaliśmy już o tym na naszym blogu, m.in. w tekście „5G jako rewolucja przemysłowa”.
Źródło: Computer Weekly