„Słyszałem, że sieć 5G powoduje… Czyli rozwój mobilnych sieci telekomunikacyjnych w dobie dezinformacji – technika, zdrowie, regulacje i edukacja” to tytuł pierwszego dnia V Międzynarodowej Konferencji PEM, organizowanej przez Instytut Łączności i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Dyskutowano głównie o problemie dezinformacji w kontekście technologii 5G i jak z taką dezinformacją walczyć.
Konferencję rozpoczęli Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, która mówiła o potrzebie zwiększania świadomości i dostępu do zweryfikowanych informacji, Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelaria Premiera, który wspomniał o tym, że niektórzy zarabiają na obawach innych, a Instytut Łączności zamierza uruchomić specjalną akcję edukacyjną, oraz dr. hab. inż. Sławomir Hausman z Politechniki Łódzkiej, który jest przewodniczącym Komitetu Programowego. Szczegółowy opis pierwszego dnia V Międzynarodowej Konferencji PEM znajduje się między innymi na stronach Instytutu Łączności w tym miejscu.
Kto i dlaczego boi się 5G
W trakcie trwania konferencji głos zabierał między innymi Gerd Callewaert z IPSOS, który przedstawiając wyniki badań opinii publicznej w Europie dotyczące wiedzy na temat 5G oraz obaw związanych z jego wprowadzeniem wspomniał o tym, że im ktoś ma mniej wiedzy na temat 5G, tym gorzej o tej technologii myśli. Andrzej Kozłowski z CyberDefence24 próbował analizować dlaczego ludzie w Polsce obawiają się 5G, kto rozpowszechnia fałszywe treści i jakie są tego konsekwencje, a sprawdzone metody wykrywania i przeciwstawiania się nieprawdziwym informacjom przedstawił Wiktor Świetlik, który mówił również o realizowanym przez Polską Agencję Prasową projekcie #Fakehunter. My podobną tematykę poruszaliśmy w artykule „Sposoby na ochronę przed elektromagnetyzmem, czyli jak zarabia się na strachu” w naszym serwisie.
Podczas paneli mogliśmy usłyszeć co mają do powiedzenia na ten temat dr Sarah Loughran, która opowiedziała o doświadczeniach z kampanii społecznej dotyczącej 5G w Australii, Kinga Graczyk, która przybliżyła założenia kampanii edukacyjnej Instytutu Łączności i KPRM dotyczącej komunikacji bezprzewodowej i 5G, oraz dr Jack Rowley z GSMA, który zaprezentował spojrzenie na problem fałszywych informacji rozpowszechnianych na temat 5G z globalnej perspektywy („2/3 dezinformacji o powiązaniu 5G z COVID pochodziło z mediów społecznościowych i wypowiedzi celebrytów„).
Dr inż. Alberto Rabbachin reprezentujący Komisję Europejską omówił założenie europejskiej strategii walki z dezinformacją, a prof. Stephan Lewandowsky z Uniwersytetu w Bristolu mówił o wzroście popularności teorii spiskowych w dobie pandemii COVID-19 i ich powiązaniach z siecią 5G. Gilles Bregant, dyrektor agencji ANRF opowiadał o francuskich doświadczeniach ze stałym monitoringiem PEM z dostępem online i jak on wpływa na postrzeganie telekomunikacji przez obywateli.
Kim są przeciwnicy 5G
W innym panelu, zajmującym się źródłami dezinformacji, szczegółowo zostały omówione środowiska przeciwników technologii 5G. Hanna Linderstal ze szwedzkiej Earhart Business Protection Agency mówiła o graniu na emocjach i masowym wysyłaniem listów do administracji i dziennikarzy, dr Daniel Robert Grimes, irlandzki pisarz naukowy, podawał przykłady, że zwolennicy teorii spiskowych starają się atakować naukowców podważając ich wiarygodność i nie odnosząc się do faktów, a dr Daniel R. Jolley z Northumbria University UK mocno zaznaczał, że naukowcy nie mogą pozwalać sobie na ataki na siebie i wszystkie takie próby należy zgłaszać organom ścigania.
Pierwszy dzień V Międzynarodowej Konferencji PEM można podsumować stwierdzeniem, że dezinformacja dotycząca 5G jest znaczącym i groźnym zjawiskiem i w skrajnych przypadkach może prowadzić do przemocy. Największy wpływ na jej rozpowszechnianie mają media społecznościowe i stosowane przez nie mechanizmy dystrybucji informacji, natomiast przeciwstawiać się fake newsom należy poprzez edukację i rzetelną informację, które uodparniają społeczeństwo na wpływ mitów i teorii spiskowych. My ze swej strony serdecznie zapraszamy do artykułu „10 faktów i mitów i polu elektromagnetycznym (PEM) i 5G” na naszych stronach.
Źródło: Instytu Łączności – PIB