NASA potwierdziła, że pierwsza w historii misja z udziałem polskiego astronauty w ramach programu IGNIS wystartuje nie wcześniej niż w maju 2025 roku. To wydarzenie ma ogromne znaczenie dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego i nauki.
Polak poleci na ISS – misja IGNIS nabiera realnych kształtów
Dr Sławosz Uznański, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), weźmie udział w misji Ax-4 – czwartej komercyjnej wyprawie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wraz z nim polecą: Peggy Whitson (USA) jako dowódczyni misji, Shubhanshu Shukla (Indie) jako pilot oraz Tibor Kapu (Węgry) jako specjalista misji. Lot wystartuje z Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie.
Szansa dla polskiej nauki i przemysłu
Misja potrwa 16 dni i będzie wyjątkową okazją do przeprowadzenia eksperymentów zaproponowanych przez polskie firmy i instytucje naukowe. Dzięki temu możliwe będzie przetestowanie nowatorskich technologii w warunkach mikrograwitacji. Dodatkowo astronauta zrealizuje nagrania edukacyjne, które posłużą do popularyzacji nauki wśród młodzieży. Jak podkreślił wiceminister Michał Jaros, udział Polski w tej misji to nie tylko prestiż, ale realna szansa na rozwój innowacyjnych firm i gospodarki opartej na wiedzy.