6G

Przyspieszają pracę nad technologią 6G

Wygląda na to, że w dziedzinie technologii 5G to Chiny, w ocenie wielu, zyskały przewagę nad resztą świata. Amerykańskie firmy nie chcą oddać zwycięstwa walkowerem i włączają się w rywalizację dotyczącą trochę dalszej przyszłości, czyli technologii 6G.

Technologia 5G w urządzeniach firmy Apple znalazła się stosunkowo niedawno. Mimo to amerykański gigant już włącza się w prace nad kolejną generacją technologii szybkiego przesyłu danych. Firma w listopadzie zeszłego roku przystąpiła, razem z Google, do konsorcjum Next G Alliance. My na temat kolejnej generacji pisaliśmy w artykule „Co to jest sieć 6G i co już o niej wiemy?“. Wygląda na to, że amerykańskie firmy postanowiły powalczyć z chińskimi gigantami na polu technologii 6G. Teraz agencja Bloomberg natrafiła na ogłoszenie o pracę, w którym Apple poszukuje pracowników i ekspertów, będących w stanie pracować przy rozwoju technologii 6G.

Ekspert od technologii 6G poszukiwany

Wygląda na to, że firma szuka ludzi, którzy będą „badać i projektować systemy komunikacji bezprzewodowej nowej generacji (6G) dla radiowych sieci dostępowych” oraz „uczestniczyć w branżowych/akademickich forach pasjonujących się technologią 6G”. W ogłoszeniu możemy też przeczytać, że kandydat będzie miał wyjątkową i satysfakcjonującą okazję stworzenia technologii bezprzewodowej nowej generacji, która będzie miała głęboki wpływ na późniejsze produkty Apple. Przyszły pracownik będzie „w centrum nowatorskiej grupy badawczej odpowiedzialnej za tworzenie przełomowych technologii dostępu radiowego nowej generacji w ciągu następnej dekady.”

komputer

Czy warto już teraz pracować nad technologią 6G?

Eksperci przewidują, że technologia 6G pojawi się najwcześniej za 10 lat, szczególnie, że sieć piątej generacji jest jeszcze daleka od pełnej implementacji. W wielu krajach, w tym w Polsce, dopiero zaczyna się rozwijać infrastrukturę 5G. Na przykład w naszym państwie ciągle czekamy na aukcję częstotliwości, o czym pisaliśmy w tym materiale. Niemniej jednak, jeśli amerykańskie firmy, ale także europejskie, koreańskie czy japońskie, nie chcą dać się wyprzedzić korporacjom chińskim w wyścigu do technologii 6G, to teraz jest odpowiedni moment na to, by rozpocząć intensywne prace badawcze.

Źródło: Bloomberg