Naukowcy z DeepMind i Uniwersytetu w Exeter nawiązali współpracę z Met Office – brytyjskim narodowym serwisem meteorologicznym. Należące do Google londyńskie laboratorium zajmujące się sztuczną inteligencją ma zbudować tak zwany system „nowcastingu”, czyli prognozowania pogody „na teraz”. Sztuczna inteligencja Google będzie w stanie przewidzieć deszcz z dwugodzinnym wyprzedzeniem.
Tradycyjne metody przewidywania pogody wykorzystują złożone równania i nie zawsze są dokładne. Dodatkowo, korzystając z nich można próbować rzetelnie prognozować zjawiska pogodowe od szczęściu godzin do około dwóch tygodni w przyszłość. System sztucznej inteligencji ma być w stanie tworzyć dokładniejsze prognozy krótkoterminowe, w tym dotyczące krytycznych burz i powodzi. Tematykę nowych technologii i zmian klimatycznych wielokrotnie poruszaliśmy na naszym blogu. Polecamy nasze teksty, na przykład „ESA i NASA łączą siły, aby zrozumieć zmiany klimatu”.
Sztuczna inteligencja Google będzie ratować życie?
Zmiany klimatyczne utrudniają przewidywanie niekorzystnych warunków pogodowych, ponieważ wzrasta częstotliwość i nasilenie ulewnych deszczy. Według naukowców to prowadzi nie tylko do coraz większych szkód materialnych, ale coraz częściej bywa przyczyną śmierci.
Niall Robinson, przedstawiciel brytyjskiego Met Office, powiedział, że „ekstremalna pogoda ma katastrofalne skutki. Może powodować nawet utratę życia. Skutki zmian klimatycznych sprawiają, że tego typu zdarzenia stają się coraz bardziej powszechne. W związku z tym lepsze krótkoterminowe prognozy pogody mogą pomóc ludziom zachować bezpieczeństwo i pozwolić im normalnie funkcjonować i rozwijać się”.
System nauczył się, jak identyfikować typowe wzorce opadów deszczu, korzystając z map radarowych Wielkiej Brytanii z lat 2016–2018. Następnie sztuczna inteligencja Google została przetestowana na mapach z 2019 roku. Pięćdziesięciu meteorologów z narodowego serwisu meteorologicznego Met Office uznało wyniki osiągane przez AI za dokładne w 89% przypadków. W badaniu, które zostało opublikowane w naukowym czasopiśmie Nature, możemy przeczytać, że „meteorolodzy znacznie woleli podejście sztucznej inteligencji od konkurencyjnych metod”.
Systemy AI ułatwią pracę meteorologom
Shakir Mohamed, naukowiec z DeepMind powiedział, że „jest jeszcze bardzo wcześnie, ale ta próba pokazuje, że sztuczna inteligencja może być potężnym narzędziem. Dzięki takim systemom, progności będą mogli spędzać mniej czasu na przeszukiwaniu coraz większych stosów danych prognostycznych. W zamian będą mogli się skupić na lepszym zrozumieniu implikacji ich prognoz”.
Przedstawiciel należącego do Google laboratorium dodał, że takie rozwiązania „będą integralną częścią łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu. Będą wspierać naszą adaptację do zmieniających się wzorców pogodowych i potencjalnie ratować nasze życie”.
W wielu krajach w różny sposób próbuje używać się AI do ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi. Na naszym blogu wielokrotnie pisaliśmy na ten temat, m.in. w tekście „Ekspert ONZ twierdzi, że sztuczna inteligencja może pomóc wykrywać pożary w Kanadzie”.