Chiny ogłosiły oficjalnie, że są liderem przyszłej generacji przesyłu danych. Państwo Środka posiada w swoim portfolio około 35 procent wszystkich patentów związanych z technologią 6G.
Na świecie jest około 38 000 patentów, które umożliwią w przyszłości rozwijanie sieci 6G. Chińska Narodowa Administracja Własności Intelektualnej (CNIPA) twierdzi, że z Chin pochodzi aż 13 449 z nich. Drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone, które mają jednak prawie o połowę mniej patentów związanych 6G – około 18 procent. Warto jednak zauważyć, że zarówno USA, jak i Unia Europejska, zdecydowały się stanąć do walki i nie pozwolić na to, by technologia 6G została zdominowana przez azjatyckiego giganta. Pisaliśmy o tym na naszym blogu m.in. w tekście „Niemcy będą inwestować w sieć 6G”.
Technologia 6G – rywalizacja ciągle trwa
Sprawa nie jest jeszcze przegrana, nie w każdym aspekcie związanym z siecią komórkową przyszłej generacji Państwo Środka ma jednoznaczną przewagę. Chiński Urząd Patentowy zwraca uwagę, że w krytycznych obszarach 6G, w których Chiny pozostają w tyle za swoimi globalnymi odpowiednikami, należy nawiązać kooperację z wiodącymi firmami w Japonii i Korei. CNIPA twierdzi, że należy współpracować z takimi gigantami, jak NEC, Samsung i Mitsubishi, w celu „zmniejszenia zależności od technologii amerykańskich i europejskich”.
Pomimo, że chińskie firmy mają w sumie najwięcej patentów związanych z 6G, tylko jedno przedsiębiorstwo znajduje się w pierwszej dziesiątce światowych liderów. Pierwsza trójka to koncerny NEC, Daewoo Communications i Mitsubishi. Jednocześnie Chiny posiadają najwięcej patentów dotyczących sieci terahercowych. Państwo to ma około 40 procent wszystkich tego typu patentów na świecie. W pierwszej dziesiątce firm aż sześć to chińskie uniwersytety i instytuty naukowo-badawcze, z czego dwa chińskie uniwersytety okupują dwa czołowe miejsca na liście.
Są też wyspecjalizowane obszary, w których Chiny znajdują się daleko za Stanami Zjednoczonymi. Technologia 6G w zakresie sieci o bardzo niskim opóźnieniu to zdecydowanie domena USA. Kraj ten posiada około 55 procent zgłoszeń patentowych o tej tematyce, podczas gdy Chiny tylko 23 procent. Firmy mające zdecydowaną większość patentów w tym zakresie to amerykański Cisco i General Electric. O amerykańskim zaangażowaniu w rozwój przyszłych sieci pisaliśmy w tekście „Przyspieszają prace nad technologią 6G”.
Sztuczna inteligencja a technologia 6G
Państwo Środka nokautuje jednak konkurencję w jednym bardzo ważnym punkcie. Technologia 6G nie obejdzie się bez sztucznej inteligencji, która będzie odgrywać znacznie bardziej integralną rolę w sieciach przyszłości. Nawet 75 procent zgłoszeń patentowych w tej dziedzinie pochodzi z Chin. Jeśli inne kraje świata chcą odegrać jakąkolwiek rolę w tym zakresie, muszą natychmiast zintensyfikować pracę na AI. Pierwsza trójka liderów w tej dziedzinie składa się całkowicie z chińskich uniwersytetów i instytutów naukowo badawczych.
Oczekuje się, że technologia 6G pojawi się pod koniec tej dekady. Najprawdopodobniej przyniesie nam prędkości terabitowe, nawet 100-krotnie większe niż jest to możliwe w sieci 5G. Warto zapoznać się z naszym artykułem na ten temat „Co to jest sieć 6G i co już o niej wiemy?”
Źródło: telecomstechnews.com