teorie spiskowe

To fake newsy szkodzą – nie pole elektromagnetyczne

Prawie połowa Polaków nie ma pojęcia, czym jest pole elektromagnetyczne. Jednocześnie Ci sami ludzie obawiają się technologii 5G i są przekonani, że będzie mieć zły wpływ na ich zdrowie, a nawet życie. Czy odpowiedzią na fake newsy jest odpowiednia edukacja?

Według badań przeprowadzonych przez Kantar Polska oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski, na zlecenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, niemal połowa Polaków nie wie czym jest pole elektromagnetyczne (PEM). Raport „Nastawienie Polaków do pola elektromagnetycznego oraz nowych technologii” pokazuje, że ankietowani mieli wręcz problem, by wskazać skąd takie pole może się brać.

Fake newsy źródłem informacji na temat PEM

Źródłem PEM mogą być linie energetyczne, urządzenia elektryczne i telefonia komórkowa. Dziwić musi więc fakt, że mniej niż połowa zapytanych była w stanie je wskazać. Jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, że niewiele ponad 10% Polaków zdaje sobie sprawę, że jednym z głównych źródeł promieniowania elektromagnetycznego jest nasze Słońce. W sumie niewiele mniej, bo aż 5% ankietowanych, twierdzi, że źródłem PEM są wirusy. Na tym przykładzie wyraźnie widać, jaki wpływ na ludzi mają fake newsy dotyczące Covid-19 i 5G.

W raporcie możemy przeczytać, że około 60% Polaków uważa, że rozwój nauki i technologii stwarza dodatkowe możliwości dla rozwoju społeczeństwa. Jednocześnie duża część z nich uważa, że te same nowe technologie mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzi. Warto w tym miejscu zauważyć, że takie obawy towarzyszą nam w zasadzie od zawsze. Każdej większej innowacji od czasów powstania elektryczności ponad 100 lat temu towarzyszą fake newsy, protesty i apokaliptyczne wizje. Polecamy lekturę artykułu na naszej stronie, w którym autor zajmuje się problematyką wątpienia i obywatelskiej kontroli – „Czy bycie „anty” jest złe?”.

fake news

Prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu, powiedział, że „ten paradoks pokazuje istnienie poważnej luki w społecznej wiedzy na temat pola elektromagnetycznego. Luka ta, bez opartych na wiedzy naukowej i zakrojonych na szeroką skalę działań edukacyjnych, będzie się powiększać, tworząc przestrzeń do działania dla różnych środowisk negatywnie nastawionych do rozwoju nowych technologii w Polsce”.

Żyjemy w czasach, w których strach społeczeństwa skoncentrował się na technologii 5G. Widać to na całym świecie, ale także w Polsce. Jesteśmy świadkami protestów, a niekiedy nawet gwałtowniejszych akcji (podpalanie masztów). Sytuacje pogarszają fake newsy i celowe akcje dezinformacyjne. Jest to tematyka, która często pojawia się na łamach naszego bloga. Pisaliśmy o tym na przykład w tekście „O fake newsach w kontekście 5G – V Międzynarodowa Konferencja PEM”.

Fake newsy sprawiają, że Polacy boją się korzystać z 5G

Według autorów badania mniej niż 40% ankietowanych zamierza korzystać z sieci komórkowej nowej generacji. Jednocześnie 50% badanych Polaków nie była w stanie stwierdzić, czy już z niej korzysta. Jedynie co czwarty odpytywany zamierza zachęcać znajomych do korzystania z usług 5G, podczas gdy dużo więcej niż jedna trzecia będzie to stanowczo odradzać.

Wygląda więc na to, że Polacy ciągle niewiele wiedzą na temat promieniowania elektromagnetycznego, a ich strach podsycają fake newsy. Autorzy raportu twierdzą, że tylko skoordynowana akcja edukacyjna ma szansę przełamać opór społeczny, bo pojedyncze akcje to po prostu za mało. Uważają też, że wiedza o nowoczesnych technologiach powinna się jak najszybciej znaleźć w podstawie programowej w szkołach.

Źródło: Raport „Nastawienie Polaków do pola elektromagnetycznego oraz nowych technologii”