1 października wystartowała trzecia edycja największej edukacyjno-technologicznej inicjatywy w Polsce. Hasło Digital Festival w tym roku to: „Digital to nie rewolucja, to ewolucja. Nie daj się wykluczyć!”
Wybuch pandemii COVID-19 nieoczekiwanie przyśpieszył proces cyfrowej transformacji. Nigdy wcześniej cyfrowe kompetencje nie pełniły tak istotnej roli w kształtowaniu życia społecznego. Bez nich stajemy się coraz bardziej wykluczeni zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Jednak, jak wynika z raportu DESI 2020, wciąż brakuje nam podstawowych cyfrowych umiejętności. Polska znajduje się na 23 pozycji na 28 państw członkowskich w unijnym indeksie cyfrowej gospodarki i społeczeństwa. Mniej niż połowa Polaków potrafi wysyłać maile, korzystać z e-administracji, obsługiwać bankowość elektroniczną, czy nawet wyszukiwać informacji w internecie. Fundacja Digital Poland, organizator Digital Festival, uważa, że czas to zmienić i temu dedykuje trzecią edycję swojego wydarzenia.
Digital Festival rozpoczął się od raportu
Według Europejskiego Cyfrowego Kompasu, do 2030 roku podstawowe umiejętności cyfrowe powinno posiadać minimum 80 proc. ludności. W Polsce jest wciąż bardzo wiele do zrobienia w tej kwestii. Pierwszego dnia Digital Festival miał premierę raport „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”. Z badania płyną wnioski, że aż 59 % Polaków nie wie, jakich nowych umiejętności cyfrowych powinni się uczyć. Brak wiedzy i odpowiedniej edukacji to powtarzający się wątek na naszym blogu. Przypominamy, że niedawno pisaliśmy o dopiero co opublikowanym raporcie PIIT „Postawy Polaków wobec pola elektromagnetycznego i nowych technologii”. Dlatego cieszy, że w trakcie dziesięciu dni festiwalu jest mnóstwo okazji, by nieco te braki nadrobić.
Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na Akademię Skill Up, czyli wyjątkową platformę z darmowymi szkoleniami. Na stronie Digital Festival znalazła się cała masa kursów, o bardzo zróżnicowanej tematyce i poziomie trudności. Można chociażby odbyć bezpłatny kurs z bezpieczeństwa w sieci, korzystania z elektronicznej poczty czy internetowych płatności. Bardziej zaawansowani też znajdą tam dla siebie coś ciekawego. Interesująco wygląda też Strefa Wiedzy, gdzie znajdują się podcasty, artykuły, materiały wideo i raporty, w podziale na dziesięć kategorii. Tutaj można znaleźć odpowiedź na prawie każde pytanie z zakresu cyfryzacji i nowych technologii.
Już w sobotę Noc Innowacji
9 października odbędzie się kolejna edycja Nocy Innowacji. To szansa, aby poznać osiągnięcia polskiej nauki i biznesu, a także przekonać się jak cyfryzacja, zaawansowane technologie i robotyka zmieniają nasz świat. Podczas sobotniej nocy, 9 października, ponad 80 miejsc w całym kraju otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. W czasie nocnych pokazów i wykładów będzie można dowiedzieć się, jak zbudować miecz świetlny, zrozumieć działanie sztucznej inteligencji czy w jaki sposób opuścić pole oddziaływania ziemskiej grawitacji. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Innowacji jest bezpłatny.
Technologie to przede wszystkim ludzie, a ich rozwój sprzyja integracji społecznej i podnoszeniu jakości życia. Dlatego w ramach kampanii Digital Festival #NieDajSięWykluczyć można poznać historie ludzi, którzy w cyfrowym świecie są od niedawna. A jednak udowadniają, że wystarczy mały krok w stronę digitalu, żeby przetrwać pandemię, zdobyć nowe kompetencje i pokonać swoje ograniczenia. Wśród nich jest m.in. Tomasz Raczek, krytyk filmowy i publicysta, dziennikarz Maciej Orłoś, Koło Gospodyń Wiejskich Lawendowe Nuty oraz Wojciech Sawicki, który prowadzi instagramowy profil Life on Wheelz.
Digital Festival to wiele inicjatyw i wydarzeń
Digital Festival to także święto cyfrowych zakupów, podczas którego każdy będzie mógł upolować fantastyczne okazje i rabaty sięgające nawet 50%. Digital Ars to z kolei konkurs skierowany do zespołów oraz artystów, którzy tworzą sztukę dzięki wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji (AI). Digital Fitness to sprawdzian umiejętności cyfrowych dla każdego. Nie sposób wymienić wszystkich materiałów i wydarzeń, do których mamy dostęp przez 10 dni Digital Festival. Aby łatwiej nawigować w tym oceanie wiedzy, w tym miejscu możemy znaleźć podział na poszczególne dni, dedykowane poszczególnym zagadnieniom.
Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacją Digital Poland, powiedział, że „jak wynika z raportu fundacji Digital Poland aż 92 proc. Polaków jest przekonanych, że umiejętności cyfrowe zwiększają szansę na znalezienie lepszej pracy. Natomiast wiele z nich nie potrafi odnaleźć odpowiednich szkoleń oraz kursów, które umożliwią zdobywanie kompetencji przyszłości. Dlatego Festival jest cyfrowym kompasem wskazującym najlepszą drogę do ich rozwoju. Dodatkowo to idealna okazja do przełamywania strachu przed nowymi technologiami. Kluczowe inicjatywy pozwalają zrozumieć działanie m.in. sieci 5G oraz sztucznej inteligencji, które często wywołują wśród ludzi obawy głównie z powodu niewiedzy”.
To nie jedyne ciekawe wydarzenie, na które zapraszamy na naszym blogu. Pół roku temu opisywaliśmy ciekawą imprezę upowszechniającą naukę w tekście „Zapraszamy na 24. Piknik Naukowy „Klimat i My”.
Źródło: Digital Festival i Fundacja Digital Poland