23. Piknik Naukowy

Zapraszamy na 24. Piknik Naukowy „Klimat i My”

W dniach 8-15 maja odbędzie się 24. Piknik Naukowy. Tegoroczna odsłona plenerowej imprezy upowszechniającej naukę odbędzie się pod hasłem „Klimat i My”. Ze względu na sytuację związaną z pandemią Covid-19,  wydarzenie odbędzie się całkowicie w przestrzeni internetowej. W imprezie weźmie udział m.in. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

Piknik Naukowy, organizowany obecnie przez Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio, jest największą tego typu imprezą w Europie. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń. Piknik Naukowy pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia. Poprzez przybliżenie warsztatu naukowca, organizatorzy wydarzenia chcą zachęcić i zainspirować młodych ludzi do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej. Zapraszamy na stronę internetową oraz wydarzenie na Facebooku dedykowane tej imprezie.

Dlaczego Piknik Naukowy postanowił zająć się klimatem?

Od ok. 200 lat naukowcy badają mechanizmy zmian klimatu. Wbrew wyznawcom teorii spiskowych, w tym czasie zebrano bardzo mocne dowody świadczące o tym, że spowodowana działalnością człowieka emisja gazów cieplarnianych jest najważniejszą przyczyną obecnie obserwowanego kryzysu klimatycznego. Już od 80 lat wybitni naukowcy zwracają uwagę na zagrożenia związane z emisją dwutlenku węgla do atmosfery w wyniku spalania paliw kopalnych. Pierwszy raport na ten temat został sporządzony w 1965 roku i przedstawiono go prezydentowi USA Lyndonowi B. Johnsonowi.

Od tamtego czasu opublikowano już w tej sprawie setki raportów, które były oparte na tysiącach publikacji naukowych. Szczególne zasługi należą się w tym temacie Międzyrządowemu Zespołowi ds. Zmian Klimatu, który pracuje na rzecz Organizacji Narodów Zjednoczonych. Badania te nie tylko pokazują stan naszej wiedzy o klimacie, ale jasno dowodzą, że musimy natychmiast przeciwdziałać dalszym jego zmianom, a także adaptować się do zmieniających się warunków życia na Ziemi.

Piknik Naukowy

W trakcie Pikniku Naukowego będzie się można zapoznać z faktami naukowymi, dotyczącymi klimatu i poznać zjawiska, które odpowiadają za jego zmiany. Piknik Naukowy nie zamierza straszyć, ani wywoływać przygnębienia. W trakcie tego wydarzenia będziemy mieli okazję się przekonać, że to nauka i technika są odpowiedzią na kryzys. One mogą nam pomóc dostosować się do nowych warunków życia i powstrzymać dalsze ocieplanie się klimatu.

Technologie cyfrowe i informacyjne w walce ze zmianą klimatu

W Pikniku Naukowym weźmie również udział Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, której ta tematyka nie jest obca. PIIT opublikował na ten temat raport, o którym pisaliśmy w tekście „Nowe technologia, a walka ze zmianami klimatycznymi”. Wynika z niego, że cyfryzacja i nowe technologie mają ogromną rolę do odegrania w walce z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych. Narzędzia cyfrowe mogą pomóc obywatelom, ale także służbom i całym gałęziom gospodarki, dostosować się do nowych warunków i przewidzieć długofalowe ryzyka dla określonych obszarów.

Z kolei w przemyśle, technologie cyfrowe i informacyjne mogą poprawić efektywność procesów produkcyjnych, lepiej wykorzystać odnawialne źródła energii, jak i wpływać na samych konsumentów, ułatwiając im podejmowanie dobrych decyzji i redukować szkodliwe zachowania.

Podczas Pikniku Naukowego PIIT zajmie się kilkoma ważnymi tematami:

  • Czy telefon jest w stanie uprażyć popcorn i usmażyć mózg?

W sieci pojawiają się filmy, na których widać jak kilka starych telefonów komórkowych praży popcorn niczym mikrofalówka. Sprawdzamy czy jest to możliwe przy użyciu… kilkudziesięciu smartfonów. Takie same mity odnoszą się do rzekomego podgrzewania mózgu podczas rozmowy oraz szkodliwego wpływu masztów operatorów, które stoją nad naszymi głowami i promieniują! Czy uda nam się je obalić?

  • Czym jest 5G i czy jest szkodliwe?

Sieć piątej generacji jeszcze na dobre nie zagościła w naszym życiu, a już wzbudza spore emocje. Jedni wierzą, że rozwój 5G jest powiązany z wybuchem pandemii drudzy, że będziemy żyli w lesie anten i narazimy się na emitowane zewsząd fale elektromagnetyczne. Prawda jest taka, że dzięki 5G zmieni się wiele gałęzi gospodarki, ale też nasze codzienne życie, które po prostu stanie się łatwiejsze i zyskamy dostęp do usług, o których obecnie możemy pomarzyć. Nie wspominając o szybszym internecie w smartfonie”.

  • Telefony, maszty operatorów i routery WiFi – jak działają i czy powinniśmy się ich obawiać?

Telefony komórkowe, maszty operatorów montowane na budynkach i w innych miejscach, ale też domowe routery WiFi. Łączy je pole elektromagnetyczne i emitowane fale, dzięki którym możemy swobodnie rozmawiać przez nasze komórki, przesyłać dane, pracować i uczyć się. Czy ich działanie może być szkodliwe dla zdrowia? Czym w ogóle jest pole elektromagnetyczne i jak to jest, że w jednej chwili wysyłamy e-mail ze zdjęciem, a za moment otrzymuje go osoba na drugim krańcu Ziemi?

Zapraszamy do odwiedzenia „Strefy Przyszłości”, w której będzie można zobaczyć specjalnie przygotowane na tę okazję filmy. O ciekawych zastosowaniach nowoczesnych technologii komunikacyjnych w celu ochrony przyrody, pisaliśmy też na naszym blogu w tekście „Technologia 5G pomoże chronić rezerwat przyrody”.

23. Piknik Naukowy
23. Piknik Naukowy

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia: Krystyny Kępskiej-Michalskiej i Roberta Firmhofera (od 2006 r. dyrektora Centrum Nauki Kopernik). Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 roku. Wydarzenie odwiedziło wówczas ponad 3 tysiące osób, co środowisko naukowe uznało za duży sukces.

W kolejnych latach liczba zwiedzających szybko rosła. Od 2005 roku w imprezach uczestniczy od 100 do 150 tysięcy osób. W tym roku z powodu ograniczeń spowodowanych pandemią Piknik Naukowy przeniesie się w całości do internetu. Ale to nie oznacza wcale, że straci on na swojej jakości! Zapraszamy do uczestnictwa.

Źródła: Piknik Naukowy, Centrum Nauki Kopernik24. Piknik Naukowy „Klimat i my” – wydarzenie na Facebooku