VI Międzynarodowa Konferencja PEM przebiegnie pod hasłem „Fale radiowe są niewidoczne. Co robimy, by były transparentne – normy i regulacje”. Tematy związane z polami elektromagnetycznymi oraz działaniem sieci 5G to bardzo trudne zagadnienia dla przeciętnego użytkownika mobilnej telefonii komórkowej. Bo jak zrozumieć coś, czego nie widać?
Tegoroczna Międzynarodowa Konferencja PEM startuje 1 grudnia. Jak w poprzednich latach, organizuje ją Instytut Łączności – PIB we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz ITU (Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym). To już szósta edycja tej edukacyjno-naukowej konferencji, poświęconej zagadnieniom wpływu pola elektromagnetycznego na życie i zdrowie człowieka oraz na środowisko, w kontekście rozwoju technologii telekomunikacyjnych, szczególnie rozwiązań sieci 5G.
W tym roku, z przyczyn oczywistych, Konferencja w całości odbędzie się w trybie on-line. Jest ona bezpłatna i będzie można ją śledzić na żywo na stronie wydarzenia oraz na profilu Instytutu Łączności – PIB w serwisie YouTube. Konferencja startuje w środę 1 grudnia o godzinie 9 rano. Patronat honorowy nad Konferencją objął Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Komitet Naukowy URSI (Międzynarodowej Unii Nauk Radiowych).
Konferencja PEM pomoże zrozumieć to, co niewidoczne
Podczas Konferencji PEM prelegentami będą naukowcy, dziennikarze, specjaliści z zakresu pól elektromagnetycznych, pochodzący z Polski, Wielkiej Brytanii, Serbii, Norwegii, Francji, Australii, Litwy oraz przedstawiciele WHO oraz ITU. Prezentacje, które przedstawią, będą dotyczyć badań nad PEM prowadzonych w ich krajach, pomiarów PEM w środowisku (opowiedzą o kampaniach pomiarowych, obowiązujących limitach i regulacjach), a także walki ze zjawiskiem dezinformacji.
Świat nauki reprezentować będzie m.in. prof. dr hab. Marek Zmyślony z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, który wyjaśni, w jaki sposób dochodzono do ustalania norm natężenia PEM w Polsce na przestrzeni lat. Z kolei profesor Dariusz Leszczyński z Uniwersytetu w Helsinkach opowie o badaniach nad polami elektromagnetycznymi na świecie, o ich wiarygodności, przejrzystości oraz źródłach finansowania. Instytut Łączności – PIB będzie reprezentowany przez Rafała Pawlaka, który przedstawi doświadczenia zebrane w ciągu czterech miesięcy po uruchomieniu systemu SI2PEM oraz Jakuba Kwietnia, który opowie o instytucjach badających PEM w krajach europejskich oraz nadzorze nad polem elektromagnetycznym w Polsce.
Będzie można też usłyszeć prelekcje regulatorów z innych krajów. Z Wielkiej Brytanii swoją prezentację wygłosi Martin Fenton – Dyrektor ds. Analizy Widma z OFCOM’u – który opowie o uwarunkowaniach prawnych dotyczących pól elektromagnetycznych. Natomiast przedstawiciel serbskiego regulatora RATEL – Nenad Radosavljević – przedstawi serbski system informatyczny wykorzystywany do kontrolowania natężenia PEM oraz opowie o korelacji tych danych z budowaniem społecznego zaufania wobec zjawiska pól elektromagnetycznych.
A to tylko niewielka część ekspertów, którzy podzielą się swoją wiedzą w zakresie regulacji oraz kontroli dotyczących pól elektromagnetycznych w Polsce i na świecie.
VI Międzynarodowa Konferencja PEM po raz kolejny zajmie się zagadnieniem walki z dezinformacją
Co roku temat walki z „fake newsami” i dezinformacją zajmuje ekspertów z całego świata, zaproszonych na kolejne edycje konferencji. Wnioski po zeszłorocznej edycji podsumowywaliśmy w tekście „O fake newsach w kontekście 5G – V Międzynarodowa Konferencja PEM”.
Tym razem mocny nacisk zostanie położony na Social Media. Do mediów społecznościowych trafia codziennie ogromna ilość informacji. Jak więc wśród zalewu wiadomości wybrać te prawdziwe i godne polecenia? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć zaproszeni na konferencję fact checkerzy z AFP, Pagella Politica/Facta, Stratcom, Demagoga czy też CyberDefence24.pl.
Poruszony zostanie także temat mylenia wiedzy z opinią, który przybliży dr Magdalena Jabłońska z Uniwersytetu SWPS. Postara się także wyjaśnić, dlaczego tak łatwo użytkownicy internetu dają się uwieść „fake newsom” i bezrefleksyjnie podają je dalej. A prof. dr hab. n. med. Karolina Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, która otworzy drugi dzień Konferencji, wyjaśni, dlaczego prawidłowe czytanie badań jest tak ważne dla zrozumienia tak trudnego tematu, jakim jest sieć 5G oraz pole elektromagnetyczne.
Drugi dzień VI Międzynarodowej Konferencji PEM będzie poświęcony właśnie szeroko pojętej edukacji oraz walce z dezinformacją. To temat, którym bardzo często zajmujemy się na naszym blogu. Polecamy nasze teksty, na przykład artykuł „Czy bycie anty jest złe?”.
Źródło: Instytut Łączności – informacja prasowa