Komisja Europejska postanowiła udostępnić więcej częstotliwości dla sieci Wi-Fi. Podjęto decyzję mającą na celu harmonizację wykorzystania pasma 6 GHz w sieciach bezprzewodowych w całej UE. Dzięki temu na terenie całej wspólnoty będzie można korzystać z lepszych, szybszych i bardziej stabilnych połączeń Wi-Fi. Ta decyzja umożliwi wprowadzenie przyszłych standardów – takich jak Wi-Fi 6E.
Wykorzystanie pasma 6 GHz w sieciach Wi-Fi ma być, według Komisji Europejskiej, odpowiedzią na „rosnącą liczbę urządzeń, aplikacji internetowych i innowacyjnych usług” wymagających większej przepustowości i wyższej prędkości. Może już wkrótce zapewnić gospodarstwom domowym i firmom lepsze, szybsze i bardziej stabilne połączenia Wi-Fi na terenie całej wspólnoty. Jest to niezbędne do korzystania z ciągle rozwijających się cyfrowych usług, takich jak na przykład wideokonferencje, streaming, udostępnianie treści, telemedycyna, czy wreszcie technologii rozszerzonej rzeczywistości.
Dwa razy więcej częstotliwości to radykalnie szybsze W-Fi
Na mocy decyzji harmonizacyjnej Unia Europejska udostępni łącznie 480 MHz dodatkowych częstotliwości w paśmie 6 GHz. Według Komisji oznacza to prawie podwojenie zakresu częstotliwości dostępnego dla sieci WLAN. Do tej pory w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, na których obecnie działają sieci Wi-Fi, udostępniono prawie 540 MHz. Rozszerzone spektrum częstotliwości zmniejszy przeciążenie sieci, a tym samym zwiększy rzeczywistą prędkość internetu bezprzewodowego.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Wi-Fi, podobnie jak transfer danych za pomocą sieci komórkowej, również podlega ciągłej ewolucji. Najnowszą generacją standardu jest Wi-Fi 6, znany również jako 802.11ax. Ta technologia opiera się na podobnych innowacjach bezprzewodowych, co sieć 5G. Zapewnia znacznie większą prędkość przesyłania danych i nawet czterokrotnie wyższą przepustowość. W tym standardzie ograniczono także latencje, czyli opóźnienia między wysłaniem żądania a otrzymaniem odpowiedzi. Sieć Wi-Fi 6 jest też znacznie bardziej energooszczędna, dzięki czemu urządzenia mobilne dłużej działają na jednym ładowaniu baterii. Dużo pisaliśmy o tym standardzie na naszym blogu w artykule „Czy WiFi 6 to rewolucja w transmisji?”
Komisja Europejska chce przygotować nasze sieci na najnowszy ze standardów, czyli Wi-Fi 6E. Udostępnia on nowe spektrum (więcej kanałów) dla sieci Wi-Fi poprzez dodanie nowego zakresu częstotliwości (właśnie 6 GHz), co stanowi najbardziej spektakularne zwiększenie spektrum radiowego w historii Wi-Fi. Wszystko wskazuje na to, że będzie to prawdziwa rewolucja w rozwoju sieci WLAN, radykalnie poprawiająca przepustowość i minimalizująca opóźnienia.
Dzięki dodatkowym kanałom radiowym, na terenach gęsto zaludnionych będzie można łatwiej znaleźć nieużywane do tej pory pasmo. To obecnie staje się już coraz większym problemem. W lokalizacjach, gdzie znajduje się jednocześnie dużo systemów WLAN, na przykład w biurowcach, coraz trudniej o wolny kanał radiowy i sieci Wi-Fi mogą się nawzajem zakłócać.
Szybsze W-Fi na całym świecie
Kraje na całym świecie, w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, stopniowo udostępniają częstotliwości w paśmie 6 GHz. W USA już w kwietniu 2020 roku FCC (Federalna Komisja Łączności) udostępniła dodatkowy blok częstotliwości między 5,9 a 7,1 GHz. Dzięki temu nowe urządzenia, które są przystosowane do obsługi dodatkowego pasma, mogą już z niego korzystać.
Zwiększenie przepustowości dostępnej dla usług Wi-Fi ma zasadnicze znaczenie dla ułatwienia innowacji i osiągnięcia proponowanych celów dokumentu Cyfrowa Dekada Europy. Zgodnie z nim wszystkie europejskie gospodarstwa domowe mają mieć łączność gigabitową do 2030 roku. Pisaliśmy o tym na naszym blogu w tekście „Do 2030 roku 5G na terenie całej UE”.
Państwa członkowskie mają zaimplementować nowe prawo do 1 grudnia 2021 roku. W związku z czym już pod koniec tego roku powinniśmy móc korzystać z sieci Wi-Fi w paśmie 6 GHz. Oczywiście dla większości z nas będzie to jeszcze oznaczało potrzebę wymiany urządzeń na bardziej nowoczesne. Nie wszystkie obecnie dostępne na rynku routery i stacje zdalne, takie jak komputery lub smartfony, posiadają odpowiednie moduły WLAN. Niektóre urządzenia, zwłaszcza notebooki, które już je posiadają, i tak będą potrzebować aktualizacji oprogramowania układowego, aby aktywować nowy obszar w Europie.
Źródło: Komisja Europejska