Piknik Naukowy

24. Piknik Naukowy wciąż trwa!

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji w „Strefie Przyszłości”. Znajduje się tam kilka filmów, które na pewno Was zainteresują. Dzięki nim mamy nadzieję odpowiedzieć na nurtujące Was pytania i rozwiać kilka wątpliwości. Tegoroczny Piknik Naukowy odbywa się w całości w internecie i trwa do 15 maja.

24. Piknik Naukowy odbywa się pod hasłem „Klimat i My”. W „Strefie Przeszłości” swoją zakładkę ma Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, która uważa, że cyfryzacja i nowe technologie mają ogromną rolę do odegrania w walce o neutralność klimatyczną. Pisaliśmy o tym w tekście „Nowe technologie, a walka ze zmianami klimatycznymi”. Zapraszamy do zapoznania się z filmami przygotowanymi we współpracy z blogiem Crazy nauka, zamieszczonymi na stronach Pikniku Naukowego.

Czym jest 5G i czy jest szkodliwe?

Sieć piątej generacji jeszcze na dobre nie zagościła w naszym życiu, a już wzbudza spore emocje. Jedni wierzą, że rozwój 5G jest powiązany z wybuchem pandemii, drudzy, że będziemy żyli w lesie anten i narazimy się na emitowane zewsząd fale elektromagnetyczne. Prawda jest taka, że dzięki 5G zmieni się wiele gałęzi gospodarki, ale też nasze codzienne życie, które po prostu stanie się łatwiejsze i zyskamy dostęp do usług, o których obecnie możemy pomarzyć. Nie wspominając o szybszym internecie w smartfonie”.

Czy telefon jest w stanie uprażyć popcorn i usmażyć mózg?

W sieci pojawiają się filmy, na których widać jak kilka starych telefonów komórkowych praży popcorn niczym mikrofalówka. Sprawdzamy czy jest to możliwe przy użyciu… kilkudziesięciu smartfonów. Takie same mity odnoszą się do rzekomego podgrzewania mózgu podczas rozmowy oraz szkodliwego wpływu masztów operatorów, które stoją nad naszymi głowami i promieniują! Czy uda nam się je obalić?

Telefony, maszty operatorów i routery WiFi – jak działają i czy powinniśmy się ich obawiać?

Telefony komórkowe, maszty operatorów montowane na budynkach i w innych miejscach, ale też domowe routery WiFi. Łączy je pole elektromagnetyczne i emitowane fale, dzięki którym możemy swobodnie rozmawiać przez nasze komórki, przesyłać dane, pracować i uczyć się. Czy ich działanie może być szkodliwe dla zdrowia? Czym w ogóle jest pole elektromagnetyczne i jak to jest, że w jednej chwili wysyłamy e-mail ze zdjęciem, a za moment otrzymuje go osoba na drugim krańcu Ziemi?

Czy telefony i maszty operatorów są bezpieczne?

O tym jak nowe technologie komunikacyjne mogą pomóc nam chronić przyrodę pisaliśmy już na naszym blogu, na przykład w tekście „Technologia 5G pomoże chronić rezerwat przyrody”.

Zapraszamy: