W domu opieki pacjent z demencją odbywa wirtualny spacer po lesie. Po machnięciu rękami, dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR), scena zmienia się w trzepoczące motyle lub kaczki pływające w stawie. Już wkrótce nowe technologie całkowicie odmienią system opieki zdrowotnej w Kanadzie.
Program Wirtualny Las to interaktywna gra, która pomaga zaangażować zmysły osób żyjących z demencją. Valerie Larochelle, współzałożycielka firmy technologicznej Eugeria z Montrealu, mówi, że „ten rodzaj stymulacji poznawczej może naprawdę wnieść wiele do jakości życia”. Firma dostarcza produkty i usługi cyfrowe dla osób z chorobą Alzheimera i upośledzeniem funkcji poznawczych oraz ich opiekunów.
AI i ML odmienią system opieki zdrowotnej
Według Larochelle, sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (ML) mają niesamowity potencjał dla wirtualnej opieki zdrowotnej. Szczególnie jeśli chodzi o starzenie się, aby pomóc seniorom dłużej pozostać we własnym domu. Wdrożenie technologii 5G w Kanadzie umożliwi zastosowanie tych rozwiązań AI i ML, które wymagają większych prędkości i mniejszych opóźnień, niż jest to możliwe w przypadku obecnej technologii 4G.
Firma jest częścią ENCQOR, partnerstwa Kanada-Quebec-Ontario, skoncentrowanego na badaniach i innowacjach w dziedzinie przełomowych technologii 5G. Wśród przykładów można podać aparaty słuchowe, które wykorzystują uczenie maszynowe i oprogramowanie do rozpoznawania głosu, aby pomóc użytkownikowi zrozumieć, co zostało powiedziane. Kolejne innowacyjne wdrożenie to technologia wspomagająca oparta na sztucznej inteligencji, która wprowadza mieszkania dla pacjentów z demencją na zupełnie nowy poziom. Systemy zainstalowane w takim mieszkaniu mogą im przypominać o posiłkach lub lekach, a nawet ostrzegać opiekunów przed potencjalną „ucieczką” pacjenta.
Larochelle mówi, że „to wszystko wymaga dużo przetwarzania danych. Jest praktycznie niemożliwe, żeby mieć taką funkcjonalność w jednym urządzeniu. Ale jeśli odbywa się to za pośrednictwem sieci 5G, to takie rozwiązania stają się w pełni możliwe do zastosowania”. Wielokrotnie poruszaliśmy na naszym blogu temat czekających nas dużych zmian na lepsze w służbie zdrowia w związku z nowymi technologiami. Pisaliśmy o tym na przykład w tekście „System ratownictwa medycznego wykorzystujący 5G już działa w terenie”.
System opieki zdrowotnej w czasach pandemii
Na początku 2020 roku, jeszcze przed zamknięciami spowodowanymi pandemią, Kanadyjskie Stowarzyszenie Medyczne (CMA) opublikowało mapę drogową prowadzącą do poprawy wirtualnej opieki zdrowotnej. Dokument zawiera 19 zaleceń, w tym krajowe standardy dostępu do informacji o stanie zdrowia pacjentów.
Szefowa CMA Ann Collins mówi, że wirtualna opieka zdrowotna jest dla stowarzyszenia priorytetem, a kolejne miesiące z kłopotami w służbie zdrowia w trakcie pandemii tylko podkreśliły pilną potrzebę prac w tym zakresie. Doktor Collins mówi, że „to była konieczność dla pacjentów i lekarzy. Z wirtualną opieką zdrowotną mamy do czynienia od dłuższego czasu. Kanada niestety pozostawała w tyle, ale pandemia wszystko zmieniła”.
Ankieta przeprowadzona na zlecenie CMA w maju 2020 roku wykazała, że prawie połowa Kanadyjczyków „odwiedziła” lekarza korzystając z wirtualnej opieki oraz że pacjenci byli „bardzo zadowoleni” z wyników. Wśród osób, które korzystały z wirtualnej opieki od początku pandemii, prawie połowa stwierdziła, że woli ten sposób jako pierwszy kontakt z lekarzem. Tematykę medycznych porad na odległość kilkukrotnie poruszaliśmy na naszym blogu, m.in. w tekście „Telemedycyna, czyli pomoc medyczna w pandemii i nie tylko”.
Ale ten dynamiczny rozwój pokazał również problemy z połączeniem. Opieka wirtualna wymaga, aby wideo było wysokiej jakości, ponieważ lekarze w wielu przypadkach muszę widzieć swoich pacjentów. Doktor Collins mówi, że „widać problemy związane z dostępem do łączy szerokopasmowych. Są problemy związane z technologią i z odpowiednim sprzętem, i to zarówno po stronie lekarzy, jak i pacjentów”.
Wbrew pozorom, 5G odmieni także system opieki zdrowotnej na odludnych obszarach
Ryan McLaughlin, analityk w Radzie Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych Kanady uważa, że rzeczywistość rozszerzona (AR) i rzeczywistość wirtualna (VR) to jedne z najbardziej ekscytujących innowacji w opiece zdrowotnej. McLaughlin mówi, że „5G może naprawdę być tym, co jest niezbędne do uruchomienia technologii AR i VR, szczególnie dla pacjentów w odległych społecznościach”. Według niego, nowa generacja transmisji danych może pomóc na przykład w zapewnieniu wsparcia psychicznego za pomocą wirtualnej rzeczywistości dla ludzi mieszkających na odludnych terenach na północy Kanady, od terapeutów z dowolnego miejsca w kraju.
Oczywiście nie ma pewności, czy i kiedy 5G pojawi się w najbardziej odległych społecznościach. W Kanadzie nie brakuje miejsc, w których nadal nie ma w ogóle usług komórkowych. McLaughlin jednak dodaje, że Ottawa od dawna priorytetowo traktuje likwidację przepaści cyfrowej. Rząd przeprowadza długo oczekiwaną aukcję częstotliwości niezbędnych do wdrożenia 5G, jednocześnie rezerwując pasma dla mniejszych firm w niektórych obszarach.
Źródło: The Globe and Mail