smartfon

Do końca 2021 roku pół miliarda ludzi będzie korzystać z 5G

Wszystko wskazuje na to, że 5G będzie najszybciej przyjętą generacją technologii mobilnej w historii. Każdego dnia przybywa około miliona nowych abonentów. W chwili obecnej Europa rozwija się pod tym względem nieco wolniej, dając się wyprzedzić Chinom, Ameryce Północnej i krajom należącym do Rady Współpracy Zatoki Perskiej. W pierwszym kwartale 2021 roku kupiono ponad 70 milionów smartfonów nowej generacji. Analitycy szacują, że jeszcze w 2021 roku ponad 580 milionów ludzi na całym świecie będzie już korzystać z 5G.

Według raportu Ericsson Mobility Report możemy spodziewać się, że 5G stanie się najszybciej przyjętą technologią w historii. Badacze prognozują, że do końca 2026 roku trzy i pół miliarda abonentów będzie korzystać z nowej technologii. W jej zasięgu znajdzie się ponad 60% światowej populacji. W tej chwili codziennie przybywa około miliona nowych użytkowników.

Wdrażanie nowej technologii nie wszędzie odbywa się w równym tempie. W Europie sieć 5G rozwija się wolniej, niż w innych regionach świata. Kontynent ten pozostaje na razie znacznie z tyłu, za Chinami, USA, Koreą, Japonią, oraz krajami należącymi do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC).

Coraz więcej ludzi będzie korzystać z sieci 5G

Wszystko wskazuje na to, że liczba ludzi korzystających z 5G przekroczy próg jednego miliarda dwa lata szybciej, niż miało to miejsce w przypadku sieci 4G. Dzieje się tak głównie z powodu Chin, które zaangażowały się we wdrożenia 5G na znacznie wcześniejszym etapie. Wpływ na to ma też większa dostępność i cenowa przystępność urządzeń obsługujących nową technologię. Analitycy liczą, że już ponad 300 modeli smartfonów z 5G zostało, lub będzie w najbliższym czasie, wprowadzonych na rynek.

Nic nie wskazuje na to, żeby ta tendencja nie miała się utrzymać w najbliższych latach. Szczególnie, że wiele krajów uważa łączność, za jeden z kluczowych elementów odbudowy swoich gospodarek po pandemii Covid-19. Pisaliśmy o tym wielokrotnie na naszym blogu, m.in. w tekście „Sposób na wyjście z kryzysu w Polsce? Wdrożenie sieci 5G!”.

smartfon

Nikogo nie powinno już specjalnie dziwić, że to Azja Północno-Wschodnia będzie odpowiadać za największy udział abonentów 5G do 2026 roku. Do tego czasu w tamtym rejonie około 1,4 miliarda ludzi będzie już korzystać z nowej technologii. Mniej ludne rynki Ameryki Północnej i GCC będą za to będą posiadać największą penetrację 5G. Odpowiednio 84% i 73% wszystkich abonentów usług mobilnych w tych regionach do roku 2026 będzie korzystać z 5G.

Fredrik Jejdling z koncernu Ericsson uważa, że „informacje zawarte w 20. wydaniu Ericsson Mobility Report wskazują, że znajdujemy się w kolejnej fazie wprowadzania 5G, w której dochodzi do przyspieszania wdrożenia i rozszerzania zasięgu na pionierskich rynkach takich jak Chiny, USA i Korea Południowa. Teraz nadszedł czas na zaawansowaną realizację i spełnienie obietnic związanych z 5G.  Biznes i społeczeństwo przygotowują się do funkcjonowania w świecie po pandemii, w którym cyfryzacja oparta na 5G będzie odgrywać kluczową rolę”.

Korzystamy dużo i po wprowadzeniu 5G będziemy korzystać jeszcze więcej

Warto przyjrzeć się jeszcze kilku trendom. Z roku na rok rośnie transfer danych. Mobilny przesył danych na świecie na koniec 2020 roku przekroczył 49 EB/miesiąc (jeden eksabajt to trylion bajtów). Zgodnie z przewidywaniami analityków do 2026 roku wzrośnie on około pięciokrotnie i osiągnie 237 EB miesięcznie. Smartfony, które obsługują około 95% tego ruchu, również zużywają więcej danych niż kiedykolwiek w przeszłości. Z globalnego punktu widzenia, średni poziom wykorzystania danych na urządzenie przekracza obecnie 10 GB/miesiąc. Zgodnie z prognozami do końca 2026 roku będzie to już 35 GB miesięcznie.

Przewidywany jest też gwałtowny rozwój Internetu Rzeczy. Technologie massive IoT, takie jak NB-IoT i Cat-M, zgodnie z zapowiedziami, w 2021 roku wzrosną o prawie 80% i osiągną poziom 330 milionów połączeń. Analitycy uważają, że w 2026 roku te technologie będą odpowiadać za 46% wszystkich komórkowych połączeń, związanych z Internetem Rzeczy.

Sieć 5G to ogromna szansa również dla naszego kraju. Na naszym blogu poruszaliśmy ten temat na przykład w artykule „Polska może stać się liderem 5G”.

Źródło: Ericsson Mobility Report June 2021