Duży szpital w południowo-zachodnich Chinach nawiązał współpracę z największym dostawcą usług telekomunikacyjnych w kraju. Zbadają w jaki sposób najnowocześniejsza technologia 5G może wzmocnić branżę medyczną.
West China Hospital, należący Uniwersytetu Syczuańskiego, jest jedną z wiodących instytucji medycznych w prowincji Syczuan w Chinach. Nawiązał on współpracę z największym chińskim operatorem telekomunikacyjnym, aby oferować usługi medyczne na odległość za pomocą technologii 5G. Współpraca rozpoczęła się 29 listopada – wykonano wtedy tracheotomię u 68-letniego pacjenta w podmiejskim szpitalu w Chengdu. Operację nadzorowało lekarzy z oddalonego o 20 kilometrów China West Hospital. Na naszym blogu pisaliśmy o podobnych próbach, na przykład w tekście „Technologia 5G to rewolucja w chirurgii”. Tym razem mamy jednak do czynienia z prawdziwą operacją, ratującą życie człowieka.
Niskie opóźnienie w 5G sprawia, że duży szpital może nadzorować operacje w innych częściach kraju
Guo Jun, zastępca głównego lekarza Oddziału Intensywnej Opieki Medyczne (ICU) w West China Hospital, skąd płynęły w trakcie operacji wytyczne, powiedział, że było to możliwe dzięki niskiemu opóźnieniu, które charakteryzuje sieci 5G. To umożliwiło udzielanie zdalnych instrukcji w czasie rzeczywistym dla personelu medycznego w mniejszym ośrodku, dzięki czemu mogli oni wykonać zabieg w taki sam sposób, jakby to robili bardziej doświadczeni lekarz. Guo powiedział, że „możemy kazać im zakończyć wszelkie ruchy w dowolnym momencie bez opóźnienia, co może skutecznie zmniejszyć ryzyko w operacjach z bardzo małą przestrzenią nakłucia, takich jak tracheotomia”.
Eksperci medyczni twierdzą, że 5G może pomóc zmniejszyć tę lukę, umożliwiając zdalną diagnostykę i operacje, a rosnąca obecność nowej technologii 5G w środowisku medycznym może zmienić sposób świadczenia opieki zdrowotnej. Jednym z przykładów jest wczesne wykrywanie ukrytych zagrożeń dla zdrowia. Szpital rozwija platformę „OIOM bez granic”, która ma na celu jak najwcześniejsze wykrywanie pacjentów z potencjalnie poważnymi chorobami.
Kang Yan, dyrektor Departamentu Medycyny Krytycznej w West China Hospital, powiedział, że „stan pacjentów może zmieniać się bardzo szybko, co oznacza, że jeśli dane pacjentów przesyłane z jednego miejsca do drugiego się opóźniają, wpływa to na nasz osąd. 5G pomaga nam lepiej analizować, diagnozować dokładniej i szybciej”.
Dzięki 5G mniejszy szpital zapewni taką samą opiekę, jak duży ośrodek
Li Jinyao, kierownik projektu 5G współpracującego ze szpitalem operatora telekomunikacyjnego powiedział, iż firma ma nadzieję, że 5G i cyfryzacja ułatwią równoważenie zasobów w branży medycznej, wzmocnią pozycję mniejszych szpitali w regionach centralnych i zachodnich oraz poprawią ich wydajność medyczną. Wszystko to dzięki wykorzystaniu najlepszych zasobów medycznych szpitali najwyższego szczebla w Chinach – tak aby pacjenci mogli uzyskać wysokiej jakości usługi medyczne blisko domu.
Dr Kang tłumaczy, że pandemia ułatwiła zdalną diagnostykę i leczenie. A teraz system może być powielany w innych scenariuszach medycznych. Lekarz powiedział, że „wysokiej jakości zasoby medyczne szpitali najwyższego szczebla w całym kraju mogą być szybko stosowane przez szpitale podstawowe. A ten model nie jest ograniczony przez czas lub przestrzeń. Każdy krytycznie chory pacjent może uzyskać dostęp do leczenia, którego potrzebuje – to staje się rzeczywistością”.
Eksperci medyczni twierdzą, że oprócz 5G, inne zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja i chmura obliczeniowa, mogą także stworzą nowe, ratujące życie możliwości w opiece zdrowotnej. Na naszym blogu wielokrotnie pisaliśmy na ten temat – na przykład w tekście „Amerykańska armia uważa, że chirurgia robotyczna to przyszłość, także wojskowej, medycyny”.
Źródło: China Global Television Network