Odcinek słynnego Wybrzeża Jurajskiego w Wielkiej Brytanii stał się jedną z pierwszych lokalizacji na świecie, która uzyskała samodzielny zasięg 5G na częstotliwości 700 MHz. W ramach projektu 5G RuralDorset powstała prywatna sieć 5G typu standalone, która ma zapewnić pełny zasięg nowej generacji na klifach, w zatokach, na plażach, a także na morzu.
RuralDorset to program badawczo-rozwojowy 5G o wartości 8 milionów funtów, prowadzony przez lokalny samorząd hrabstwa Dorset (Dorset Council) i częściowo finansowany przez DCMS (brytyjski Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu). W ramach programu współpracują brytyjscy operatorzy telekomunikacyjni, firmy technologiczne i badawczo-rozwojowe. O podobnym programie we Włoszech pisaliśmy już na naszym bogu, w tekście „Technologia 5G pomoże chronić rezerwat przyrody”.
Samodzielna sieć 5G na wybrzeżu Wielkiej Brytanii
W ramach projektu 5G RuralDorset zainstalowano kilka stacji bazowych w różnych punktach wzdłuż 30-kilometrowego odcinka wybrzeża, zaczynając od Kimmeridge na wschodzie, a kończąc na Portland Bill na zachodzie. Maszty mają zapewnić pełen zasięg zarówno na klifach, jak i w zatokach, na plażach, a nawet na morzu.
Kieran Arnold, dyrektor ds. łączności w firmie badawczo-technologicznej Satellite Applications Catapult, powiedział, że „pierwsze w świecie prawdziwe zastosowanie samodzielnej sieci 5G na częstotliwości 700 MHz jest kamieniem milowym zarówno dla samego projektu, jak i dla szerszej społeczności zajmującej się łącznością. Pozwala nam zapewnić niezwykle potrzebną komunikację w trudnych do obsługi regionach Wielkiej Brytanii, ale także zademonstrować niektóre z wielu usług, jakie są teraz możliwe. Od łączności dla służb ratunkowych, po poprawę bezpieczeństwa na plażach i wybrzeżach”.
W projekcie RuralDorset nowa, szybka sieć będzie testowana w trzech obszarach. Po pierwsze, cyfrowe oznakowanie. RuralDorset zamierza wdrożyć podłączone do sieci znaki, które będzie można aktualizować o przydatne informacje, aby pomóc ludziom cieszyć się dniem i zachować bezpieczeństwo. Komunikaty obejmują czasy pływów i stan wody oraz erozję klifu, a także informacje na temat zapełnienia parkingów, lokalizacji stacji ratowniczych i defibrylatorów.
Drugim przypadkiem użycia będą czujniki wykrywające zbyt dużą liczbę odwiedzających w popularnych lokalizacjach. Takie urządzenia będą mogły ostrzegać władze lokalne i służby ratunkowe o potrzebie interwencji. W razie potrzeby odpowiednie instytucje lub służby będą mogły wykorzystać te informacje jako wskazówkę do wdrożenia odpowiednich środków, na przykład tymczasowego zakazu wstępu.
Samodzielna sieć 5G również na otwartym morzu
Wreszcie, w ramach projektu RuralDorset planuje się również przetestować na morzu boje z obsługą 5G, które będą mierzyć warunki morskie, takie jak wysokość pływów, wysokość i częstotliwość fal oraz siłę i kierunek prądu. Dane te będą stanowić podstawę do raportów w czasie rzeczywistym dla serfujących, dostarczając ludziom informacji, których potrzebują, aby zapewnić im bezpieczeństwo na plaży.
Oczywiście dużym wyzwaniem związanym z takimi projektami jest to, żeby wnioski wyciągnięte z takich programów, jak 5G RuralDorset, zebrać, przeanalizować i ująć w plan, który można łatwo udostępnić innym podmiotom i szerszej publiczności. Dzięki temu inni będą mieli możliwość wykorzystania tych informacji do przyspieszenia własnych inicjatyw. Przy prawie 13 000 kilometrów linii brzegowej w Wielkiej Brytanii istnieje realne ryzyko zdublowania wysiłków.
Nowe technologie, w tym cyfrowe i telekomunikacyjne, są dużą szansą na odwrócenie negatywnych tendencji związanych z pogarszaniem się klimatu. Pisaliśmy o tym parokrotnie na naszym blogu, na przykład w tekście „Nowe technologie, a walka ze zmianami klimatycznymi”.
Źródło: telecoms.com