W San Sebastian powstanie pierwsza w Hiszpanii prywatna sieć 5G na lotnisku. Nowa technologia umożliwi wykorzystanie na szeroką skalę dronów do zapewnienia bezpieczeństwa i zbierania danych środowiskowych.
Hiszpańska firma Aena, która zajmuje się zarządzaniem portami lotniczymi, jest liderem pod względem liczby pasażerów na świecie. Razem z firmą Cellnex, która jest niezależnym operatorem infrastruktury telekomunikacyjnej, uruchomili pierwszą prywatną sieć opartą na technologii 5G na hiszpańskich lotniskach. Jest to jeden z pierwszych projektów pilotażowych tego typu w Europie.
Hiszpański koncern telekomunikacyjny jest odpowiedzialny za instalację i uruchomienie sieci 5G na lotnisku w San Sebastian. Teraz zostaną opracowane różne sposoby użycia dronów, głównie w zakresie bezpieczeństwa i monitoringu. Firmy zamierzają jednak wykorzystać te technologie także do pozyskiwania, gromadzenia i bezpiecznego przetwarzania danych środowiskowych (gazy i cząsteczki, temperatura, wilgotność i hałas) za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanej platformy. Na naszym blogu wielokrotnie pisaliśmy o coraz szerszym zastosowaniu bezprzewodowych statków powietrznych, na przykład w tekście „Drony 5G zaczną obsługiwać australijską sieć energetyczną”.
Sieć 5G na lotnisku dla sprawniejszej obsługi pasażerów
Piąta generacja komunikacji mobilnej, lepiej znana jako 5G, zrewolucjonizuje procesy transformacji cyfrowej dzięki szybkiej transmisji danych, niskim opóźnieniom, zdolności do zarządzania dużą liczbą podłączonych na małym terenie urządzeń, a w szczególności wysokiej dostępności i niezawodności. Będzie prawdziwym punktem zwrotnym w przypadku portów lotniczych, kładąc podwaliny pod przyszły rozwój samego lotniska i służąc jako podstawa dla szerokiej gamy nowych aplikacji i funkcjonalności, które pozwolą na bardziej wydajną i zrównoważoną obsługę.
Firma Aena zidentyfikowała 5G jako jedną z kluczowych technologii w procesie cyfrowej transformacji portów lotniczych na całym świecie. Chociaż łączność jest rzeczywistością na lotniskach od kilku lat, przejście na tę nową technologię umożliwi opracowanie nowych aplikacji w ważnych dziedzinach, takich jak bezpieczeństwo czy operacje niezbędne dla sprawnego działania nowoczesnego portu lotniczego. 5G umożliwi dalszy rozwój Internetu Rzeczy (IoT) i pomoże wdrożyć Big Data, wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość oraz sztuczną inteligencję.
Drony, czujniki i ochrona przyrody
Warto wspomnieć, że nowa technologia i jej odpowiednie wykorzystanie będą również sprzyjać zrównoważonemu zarządzaniu działalnością lotniska. Dzięki temu będzie mogło działać zgodnie z lokalnymi zasadami ochrony przyrody i zarządzania środowiskowego.
Pablo Lopez Loeches z firmy Aena podkreślił znaczenie posiadania prywatnej sieci 5G na jednym z lotnisk, zauważając, że pozwala to testować konkretne rozwiązania wymagające dużej przepustowości, małych opóźnień i dużego zagęszczenia urządzeń. Nie bez znaczenia jest też zapewnienie pracownikom i pasażerom na lotnisku niezawodnej i łatwo dostępnej usługi transmisji danych. Powiedział, że „przeprowadzenie testów pozwoli określić stopień dojrzałości technologii 5G i zobaczyć, w jakim stopniu można ją dostosować do potrzeb Aeny, aby ulepszyć naszą wewnętrzną łączność”.
Z kolei Miquel Mir z Cellnex Hiszpania zwrócił uwagę na znaczenie infrastruktury telekomunikacyjnej i technologii takich jak 5G w optymalizacji procesów w złożonych środowiskach, takich jak lotniska, gdzie, oprócz samej łączności dla pasażerów, kluczowe są bezpieczeństwo i wydajność operacyjna. Warto zauważyć, że to wszystko dzieje się w monecie, gdy niektórzy ciągle mają wątpliwości związane z technologią 5G i lotnictwem. O tych kontrowersjach i jak je przezwyciężyć pisaliśmy na naszym blogu w artykule „5G i samoloty – czy nowa generacja sieci wpływa na bezpieczeństwo lotów samolotowych?”.
Źródło: Cellnex